Kırmızı Etin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kırmızı Etin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tüm gıdaların içinde bir protein madeni olarak bilinmektedir. Özellikle Türk mutfağında yemeklerde eksik olmamaktadır.

Tüm gıdaların içinde bir protein madeni olarak bilinmektedir. Özellikle Türk mutfağında yemeklerde eksik olmamaktadır. Kırmızı et genel genelde ana yemeklerde kullanılmaktadır. Bazı uzmanlar kırmızı etin faydasını say say bitiremez bazı uzmanlar da kırmızı etin zararlarını say say bitiremez. Bu fikir karmaşasında yanlış kanılara kapılmamanız için kırmızı ete dair tüm ayrıntıları bir araya getirdik.

Ülkemiz de Kırmızı Et Kullanımı

Türkiye’de genelde yapılan yemeklerde dana ve koyun etleri tercih edilmektedir. Kırmızı et pişirilirken hayvanın hangi bölgesinden olduğu, yumuşak veya sert olmasına göre pişirme teknikleri değişiklik gösterir. Kırmızı et çoğu hastalığı önlemesi ile anılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ölçüdür. Eğer ölçü kaçırılırsa tüketen kişiye fayda yerine zarar vermektedir.

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağında sürekli bulunan et sadece lezzetinden ötürü değil faydası içinde kullanılmaktadır. Kırmızı etin faydalarını sizler için bir liste haline getirdik. Kırmızı etin faydaları:

  • Gelişimi, büyümeyi destekler. Kırmızı eti bu yüzden gelişim çağındaki çocukların tüketmesi sağlıklıdır. Kırmızı et B6 ve B12 gibi vitaminlerin deposudur. Kişinin günlük protein ihtiyacını karşılayabilir.
  • Protein için de çokça bulunur. Ortalama bir erkek günde 55 gr, kadın ise 45 gr protein tüketmelidir. Miktar kişilerin kilosuna, boyuna göre değişiklik gösterebilir. Protein ihtiyacı kırmızı etle tamamen karşılanabilir.
  • Kas yapımına etkisi büyüktür. Kırmızı et sporcuların en önemli yemeklerindendir. İçinde bulunan proteinler kişinin kaslarının daha hızlı güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Kansızlığı önler. Uzmanlar kansızlığın birçok sebepten ortaya çıkabileceğini savunmaktadır. Kırmızı et içinde demir bulunması sebebi ile kansızlığı tamamen bitirmese de yüksek oranda önlemektedir.
  • Kişinin beyin sağlığını korumaktadır. Kreatin beyin sağlığı için çok gereklidir. Kırmızı etin içinde yüksek oranda kreatin bulunmaktadır. Ayrıca yukarda bahsettiğimiz B6 ve B12 vitaminleri kişinin hafızasını kuvvetlendirmektedir.

Kırmızı Etin Zararları Nelerdir?

Kırmızı et tüketirken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Kırmızı et yanlış tüketildiği durumlarda size faydadan çok zarar sağlayacaktır. Size kırmızı etin zararlarını liste haline getirdik. Kırmızı etin zararları:

  • Tükettiğiniz eti güvenli bir yerden temin etmelisiniz. Hormon ile büyütülmüş hayvansal gıdaları tüketmek vücudunuza zarar vermektedir.
  • Özellikle genetik olan kalp rahatsızlığınız varsa et tüketimini azaltmalısınız. Kırmızı et içerdiği yağlar sebebi ile damarlarınızda tıkanıklığa yol açar.
  • Vücudunuzdaki protein oranı gerektiğinden çok fazlaysa sağlık sorunları yaşarsınız.
  • İşlenmiş etler (sosis, salam vb.) sağlığa çok zararlıdır. Bu bilim adamları tarafından kanıtlanan bir bilgidir. İşlenmiş etler bağırsak kanseri riskini bir hayli arttırmaktadır.
  • Mangal ve ızgara şeklinde eti pişirmek etin yapısında bazı değişikliklere yol açtığından kanser riskini arttırıcı bir etkisi vardır.

Kırmızı Eti En Sağlıklı Tüketme Yöntemi Nedir?

Kırmızı eti birçok tüketme yöntemi vardır. Kırmızı eti en sağlıklı tüketme yöntemi eti haşlamaktır. Özellikle bağırsak düzenleyici etkilerinden ötürü haşlama et uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Haşlama yaparken eti ve kemiği aynı anda kaynatırsanız daha sağlıklı bir et elde edersiniz. Özellikle kemik suyunu içmek sizi enfeksiyonlardan korur ve eklem ağrılarınızı azaltır. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır ve vücudunuzda yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.