Kızıl Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızıl Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Genel hasta kitlesi çocuklar olduğu gibi yetişkinlerde de görülebilen bir boğaz enfeksiyonudur. Boğaz ağrısı ve yüksek ateşin birlikte seyir ettiği bu hastalıkta, ciltte kırmızı bir döküntü şeklinde kendisini gösterir.

Genel hasta kitlesi çocuklar olduğu gibi yetişkinlerde de görülebilen bir boğaz enfeksiyonudur. Boğaz ağrısı ve yüksek ateşin birlikte seyir ettiği bu hastalıkta, ciltte kırmızı bir döküntü şeklinde kendisini gösterir. Step boğaz enfeksiyonu dediğimiz halk arasında beta mikrobu denilen streptokoklar kızıl hastalığının var olmasına sebebiyet verir. Bu bakteriler burun ve ağız bölgelerinde yaşarlar. Belirtilerin başlamasından çok az bir süre sonra enfeksiyon başkalarına bulaşmaya başlar. Hastanın burun salgılarından, tükürüğünden, öksürme ya da hapşırma gibi dışarıya damlacıklar saçan eylemlerle bulaşır. Enfekte olmuş hastanın yakınlarındaki insanlar bu damlacıklarla temas ettikten sonra kendi ağızlarına, gözlerine ya da burnuna dokunmalarıyla kızıl hastalığına yakalanırlar. Bunun dışında hastalığı kesinleşmiş insanların bardaklarından ya da tabaklarından yemek bulaşma riski dolayısı ile yapılmaması gereken davranışlardandır.

Kızıl hastalığının bir belirtisi olan cilt döküntülerine dokunmakla hastalığa yakalanılmaz. Vücut salgıları ile bulaşır. Döküntüler ise bakterinin kendisi değildir, salgılanan toksinden kaynaklanmış bir sonuçtur. Kızıl hastalığının teşhisinin konulması için fiziki bir muayene yapılır, hastanın özellikle dili ve bademcikleri incelenir. Döküntülerin dokusu incelenir. Bu muayenelerin sonunda doktor şüphelerini kesinleştirmek amacıyla hastanın boğazının arka tarafından bir örnek alır ve bu örnek laboratuara gönderilir. Kızıl hastalığı evde teşhis konulabilecek bir hastalık değildir, doktor gözetiminde teşhis konulmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bakterilerin vücuda girmesinden 1 – 4 gün aralığında ortaya çıkarak hastalık kendisini göstermeye başlar. Vücut sıcaklığının yükselmesi ve ağrılı şiş bademcikler ile belirtiler ortaya çıkmış olur. İlk belirtilerin ardından ortalama 1 gün sonra vücut döküntüleri oluşmaya başlar. Döküntüler sıklıkla leke şeklinde başlar ve pürüzlü hale gelir. Kızıl hastalığına ismini veren bu döküntüler kırmızı renktedirler. Döküntüler hastanın belirtiler göstermesinden 2 – 7 gün sonrasına kadar başlayabilir. İlk döküntüler kolların altından, boyundan ve kasıklardan başlar. Yüzde olma olasılığı düşüktür fakat hastanın yanakları allaşır. Hastanın dili beyaz bir iltihapla kaplanıp, beyaz çilek dili olarak nitelendirilen bir şekilde de belirti verebilir. Ciltte kaşıntı, iştah kaybı, yutma yutkunma güçlüğü, mide bulantısı ya da kusma bu hastalığın diğer belirtilerindendir.

Çoğu hastada kızıl hastalığına bağlı semptomlar ilaç kullanımına başlanıldıktan sonra, antibiyotik tedavisi ile geçer. Hastalığın tedavi edilmediği ya da edilemediği durumlarda ciddi sorunlar doğabilir. Romatizmal sorun olarak eklemler, beyin, cilt ve kalp üzerinde bozukluklar oluşabilir. Uzun süreli böbrek hastalığına sebep olabilecek bakterilere karşı bağışıklık durumu böbrek iltihaplanmasına yol açabilir. Zatürre, sinüzit, boğaz apseleri gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kızıl Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kızıl hastalığının en temel tedavi yöntemi antibiyotiklerdir. Kullanılan antibiyotikler hastalığa sebep olan bakterilerin yok olmasına ve bağışıklık sistemi için savaşan bakterilerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Belirtiler bittiğinde dahi doktorun dediği tarihin öncesinde antibiyotik kullanımının bırakılmaması ve ara verilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda hastalığın tedavi süresi uzayabilir. Ayrıca doktorun yazdığı ilaçlar arasında boğaz ağrısı için ve ateş düşürmek için kullanılması gereken ilaçlar olabilir. Bunlara ek olarak ılık çorba içmek ya da dondurma yemek boğazı yumuşatabilir. Boğaz ağrısının şiddetini tuzlu su ile gargara yapmakla da azaltabilirsiniz. Ciltteki olası kaşınmaya ise doktorun yazdığı losyonla tedavi edilmelidir. Bol su içilerek vücudun sıvı açığı oluşması engellenebilir. En az 24 saat içerisinde alınan antibiyotiklerin etkisi ile ateş düşer ve hayat normal seyrine dönebilir. Antibiyotik alımının üzerinden 1 gün geçtikten sonra kızıl hastalığının bulaşıcılığı biter. Fakat en ideal olanı ilaçlar bitene ve hastalık tamamen tükenene kadar evde dinlenmektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.