Kolajen ve Probiyotik Nedir? Kolajen İçeren Gıdalar ve Probiyotiklerin Faydaları

Kolajen ve Probiyotik Nedir? Kolajen İçeren Gıdalar ve Probiyotiklerin Faydaları

İkisi de genel sağlığımız için çok önemlidir. Kolajenlerin besinlerle karşılanabildiği biliniyor. Probiyotiklerin de düzenli ve kararında kullanımda bağırsaklara ve organlarımıza fayda sağlaması mümkündür.

Günlük hayatta çeşitli kişisel bakım ürünleri ve sağlıklı içeceklerden de duyabileceğimiz üzere kolajen ve probiyotik kavramlarına değineceğiz.

Kolajen Nedir?

Öncelikle kolajeni cilt bakımı yapanlar mutlaka biliyordur. Ürünlerin içerisinde kolajen üretimini desteklediğine yönelik çeşitli ibareler bulunmaktadır. Bu ürünler, cildimizin yapı taşlarından birini oluşturan kolajenin dokulardaki miktarını artırmaya yönelik bir performans vaat eder. Aynı şekilde kolajenler sayesinde de cildimiz sıkı ve güzel bir görünüm kazanır. Yaşlılıkla beraber cildimizdeki kolajen miktarı da azalır ve bu durum karşısında ciltte çeşitli sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmaların yaşanmaması veya önüne geçilebilmesi için kolajen destekli ürünleri kullanırız. Kadınların kolajeni cilt bakımıyla ilgili gereksinimden ötürü bildikleri ortada. Peki kolajen yalnızca cilt bakımı için mi gereklidir? Elbette hayır. Kolajen bir protein türüdür. Vücudumuzdaki eklem, kemik, lif ve hareketi sağlayan durumlar ihtiyaç duyduğu bir protein kaynağıdır. O nedenle vücudumuzdaki kolajenin önemi çok büyüktür.

Kolajen Azalırsa Ne Olur?

İnsan vücudundaki kolajenin azalması sonucu vücudunuz esnekliğini kaybetmeye başlar. Daha doğrusu cildinizdeki eski sıkı ve sağlam cilt yerini daha sarkık bir görünüme bırakır. Aynı zamanda vücudunuzda bulunan çeşitli eklemler ve liflerde sorunlar görülebilir. Proteinin eksikliği önemli sıkıntılara yol açabilmektedir. Yaşlıların zamanla eklem ağrılarının yaşanmasında kolajen eksikliğinin de etkili olduğu belirtilmektedir. Böylesine önemli bir proteinin vücudumuzda olması hayatımızı doğrudan etkiler. Eksikliğini hissetmemek için ise beslenme listemize kolajen içeren gıdaları mutlaka eklemeliyiz. İçerisine kolajen bulunan gıdalar ise şunları: Et, balık, yumurta, yeşil sebzeler, mandalina, portakal, kuruyemişler ve süt ürünleri. Sağlığını önemseyen herkesin kolajen içerikli besinleri düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Probiyotik Nedir? 

Probiyotikler, faydalı bakteriler olarak adlandırılır. Eğer önerilen sıklıkta ve dozda probiyotik alır iseniz zamanla sindirim sisteminize ve vücudunuza sağladığı katkıyı görebilirsiniz. Probiyotik kavramı genellikle kefir tüketicilerinin sıklıkla duyduğu bir şeydir. Organların mikrobiyotasının oluşmasında probiyotiklerin etkisi yüksektir. Bu bakterilerin kefirlerde de yer aldığını söylemiştik. Şimdi ise probiyotiklerin vücuda sağladığı genel faydalara göz atacağız.

Probiyotiğin Vücuda Faydaları

Probiyotik kullanımının vücudumuza faydasını özetleyecek olursak bağırsak sağlığımızı doğrudan etkilemektedir. Organların mikrobiyotasını oluşturan bakteriler olması elbette önemlidir. Ancak günlük hayatta karşılaştığımız ve tükettiğimiz probiyotikler en fazla bağırsak sistemimizi etkiler ve bu konuda bizim daha rahat bir yaşam sürmemizi sağlarlar.

Dolayısıyla probiyotik ve kolajenlerin insan sağlığına büyük ölçüde katkı sunduğu belirtilmektedir. Her ikisini de tüketerek pek çok insanın es geçtiği bu faydalı beslenme hamlesini hem şimdi hem de ileri zamanlarda fazlasıyla göreceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.