Kolesterol Nedir? Ne İşe Yarar? Yüksek Olursa Ne Olur?

Kolesterol Nedir? Ne İşe Yarar? Yüksek Olursa Ne Olur?

Kolesterol maddesi, hücre dokularında bulunan lipoproteinlerdir.

Kolesterol maddesi, hücre dokularında bulunan lipoproteinlerdir. Kalp, böbrek ve bağırsak gibi önemli organların yapısında da bulunmakla birlikte beyin organının yaklaşık olarak % 25’ini meydana getiren bu madde, vücuttaki D vitamini sentezi için oldukça önemlidir. Ayrıca insan vücudunda karaciğer organı bu maddeyi sentezlemekle görevlidir. “Kolesterol yararlı mı?” ya da “Kolesterol zararlı mı?” gibi sorular ise genel olarak beslenme ile alakalı olan bir sorudur.

LDL Kolesterol Nedir? HDL Kolesterol Nedir?

İnsan bedenindeki hücre dokularında bulunduğu gibi, hayvan hücrelerinde de kolesterol bulunur. Bundan dolayı, çok miktarda hayvansal gıda tüketmenin vücutta yüksek kolesterol sorununu ortaya çıkardığı bilinmektedir. Dışarıdan insan vücuduna girmeden önce tek türlü olan kolesterolün, daha sonra LDL kolesterol ve HDL kolesterol şeklinde iki farklı türe ayrıldığı görülür.

HDL kolesterol (iyi kolesterol), damarlardan ve bazı dokulardan aldığı kolesterolü, birikme meydana gelmemesi için karaciğere taşımakla görevlidir. LDL kolesterol (kötü kolesterol) ise karaciğerden alınan kolesterolü dokulara ve damarlara taşır. Dolayısıyla kandaki HDL kolesterolünün artması, dokulara ve damarlara taşınan kolesterol miktarının yükselmesi ve damarların LDL ile tıkanabilmesi anlamına gelir. Bu duruma dikkat çekebilmek için LDL’ye kötü kolesterol denmiştir.

Kolesterol Yüksek Olursa Ne Olur? Kolesterol Kaç Olmalıdır?

İnsan vücudunda üretilen kolesterolün, hayvanların vücutlarında üretilen kolesterollerin de tüketim yolu ile vücuda alınmasıyla artış göstermesine yüksek kolesterol denir. Fakat bu maddenin vücut için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Yani “Kolesterol nasıl düşürülür?” sorusunu sormadan önce, bu maddenin kanda mutlaka bulunacak olduğunu bilmek gerekir.

Kolesterol yüksek olursa ne olur?” sorusu da önemli bir sorudur. Bu maddenin vücutta gereğinden çok miktarda bulunması, damar tıkanmalarına sebep olmaktadır ve bu durumda ise çeşitli kalp hastalıklarının görülme riski artar. “Kolesterol kaç olmalıdır?” sorusuna verilebilecek en geçerli cevap ise şu şekildedir: Total kolesterol seviyesi 200 mg / dl’yi, LDL seviyesi 130 mg / dl’yi, HDL seviyesi kadınlarda 40 mg / dl’yi ve erkeklerde 50 mg / dl’yi geçmemelidir.  Ayrıca bir kolesterol çeşidi olan trigliserit ise kanda 150 mg / dl’yi geçmeyecek miktarda bulunmalıdır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterol belirtileri, damarlarda LDL birikmesi meydana geldikten sonra gözlemlenebilir. Bu durum kan dolaşımını olumsuz etkilediği için ilk olarak halsizlik, baş dönmesi, ayak ya da bacakta uyuşma, göğüs ağrıları ve ten renginde solgunlaşma gibi belirtiler ortaya çıkar.

Ayrıca vücuttaki yaraların geç iyileşmesi, deri altında yağ bezelerinin oluşması, vücudun bazı bölgelerinde morarmaların ve lekelerin ortaya çıkması da kolesterol seviyesinin yükselmesi ile alakalıdır. Yüksek kolesterol belirtileri kolaylıkla gözlemlenebilecek duruma gelmiş ise ilk olarak hayvansal gıda tüketiminin azaltılması tavsiye edilir.

Kolesterol Doğal Yollarla Nasıl Düşürülür? Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterol sorunu, ilaç tedavileri sayesinde atlatılabilir. Fakat doğal yollarla da kolesterole karşı vücudu korumak mümkündür. İlk olarak kilo verilmesi, egzersiz yapmaya başlanması ve hayvansal ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Kolesterole iyi gelen yiyecekler tüketmek de oldukça faydalıdır. Bu besinlerden bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Nohut
 • Fasulye
 • Bezelye
 • Mercimek
 • Börülce
 • Yulaf
 • Portakal
 • Mandalina
 • Greyfurt
 • Avokado
 • Elma
 • Ispanak
 • Zeytinyağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.