Kontakt Lens Kullananlar Dikkat!

Kontakt Lens Kullananlar Dikkat!

Görme bozuklukları veya kişinin tercih olarak kullanmaya başladığı kontakt lens için bazı belli başlı kuralları bilmek önemlidir. Hayati organlarımızdan biri olan gözlerle alakalı bir durum olan kontakt lenslere dair bu dikkatleri ele almak hayati

 

 

Görme bozuklukları veya kişinin tercih olarak kullanmaya başladığı kontakt lens için bazı belli başlı kuralları bilmek önemlidir. Hayati organlarımızdan biri olan gözlerle alakalı bir durum olan kontakt lenslere dair bu dikkatleri ele almak hayati bir önem arz etmektedir. İşte kontakt lens kullananlar veya kullanacak olanlar için dikkat etmeleri gereken 5 önemli nokta.

 

Doktor Tavsiyesinin Önemi

Kontakt lensi tercih ederek alan bazı kişilerin en büyük hatalarından biri kafasına göre bir lens tercih etme durumu olabilmektedir. Bu büyük bir yanlış olmakla birlikte muhakkak doktor tavsiyesinin alınması şarttır. Doktora görünmeden alınan lenslerde olası bir sorun gözlerinizden edebilir ve büyük bir pişmanlığa sebebiyet verebilir.

 

Kontakt Lenslerin Temizliği

kantakt-lens-e1468239455672.jpg

Oldukça ince olan ve çabuk kirlenebilen veya zarar görebilen kontakt lensler için temizlik oldukça önemlidir. Lensi çıkarıp takarken parmakların temiz olması gerekmekle birlikte, lenslerin konduğu kabın sürekli temizlenerek dezenfekte edilmesi şarttır. Aksi halde lense bulaşan bir bakteri göz bölgesinde üreyerek göze ciddi zararlar verebilir.

 

Duş, Havuz ve Deniz…

Duş alırken, denize veya havuza girerken kesinlikle kontakt lenslerin çıkarılması gerekir. Suda olası bulunma ihtimali olan bakteriler lense ardından göze ciddi zararlar verebilir ve geri dönüşü olmayan bir soruna yol açabilir. Bu sebeple muhakkak bu tür durumlarda lensleri çıkarmak gereklidir.

 

Uyurken Lensleri Çıkarmak

unnamed.jpg

Birçok lens kullanan kişinin yaptığı hatalardan biri olan lensler ile uyumak inanılmaz kötü sonuçlara sebep olabilmektedir. Öyle ki gözlerinizi kaybetmeniz bile bu nedenle olası olabilir. Lenslerle uyumak gece boyunca lenslerin göze yapışmasına neden olabilmekte veya gözde bakteri oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple asla uyurken lenslerinizi çıkarmamazlık etmeyin.

 

Lenslerin Kullanım Süreleri

Kontakt lensler için en dikkat edilmesi gerekilen noktalardan biri de kullanım süreleridir. Her lens için belirlenen kullanım süreleri vardır ve bu sürelerden sonra lenslerin değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca günlük lens kullanım süresi de yine belirli saatler ile kontrol altına alınmalıdır. Doktorun belirlediği günlük kullanım dışına çıkılmamalıdır. Buna dikkat edilmemesi halinde gözde ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.