Koronavirüsün Hamilelere Etkisi Nedir? Virüs Karnınızdaki Bebeğe Zarar Veriyor mu?

Koronavirüsün Hamilelere Etkisi Nedir? Virüs Karnınızdaki Bebeğe Zarar Veriyor mu?

Koronavirüsün etkileri ve mutasyon süreci tartışma konusuyken bir diğer konu ise koronavirüsün hamilelerdeki etkisi oldu. Yapılan tüm araştırmalar ve çeşitli bulgular dolayısıyla hamilelerde koronavirüsün ne gibi durumlara yol açtığı yorumlandı.

Koronavirüsün mutasyon geçirdiği haberleri gündemdeki yerini hala korurken, insanları ne gibi bir tehlike bekliyor henüz bilinmiyor. Salgın karşısında alınan önlemlerin bireysel ve toplumsal olarak iki tarafı bulunmakta. Ülkelerin almış olduğu önlemler karşısında bireylerin de aldığı bir takım tedbirler hayat kurtarıcı oluyor. Son zamanlarda bu virüsle ilgili sorulan bir soru ise oldukça tartışma konusu oldu. Hamile olan covid-19 hastaları, rahatsızlığı çocuğuna da bulaştırmış oluyor mu? Hamilelikte koronavirüsün etkilediği durumları merak edenler için hazırladığımız yazıya gözatabilirsiniz.

Hamilelikte Koronavirüsün Etkileri Nelerdir? 

Hamilelikte koronavirüs karşısında alınabilecek hamleler, tıbbın bize şu ana kadar virüsle ilgili keşfettikleriyle sınırlıdır. Olabilecek en bilinen ve kesin olan yöntemler arasında şüphesiz bağışıklık güçlendirmek yer almaktadır. Hastalığa yakalanan kişilerin bağışıklıklarını güçlendirecek bir şekilde beslenmeleri şarttır. Virüsün olabildiğince vücuttan hızlı bir şekilde atılması ve etkilerinin az görülmesi için olabildiğince vitaminli beslenmeniz gerekiyor. 

Beslenme konusunu ele aldıktan sonra eğer hastalığa yakalanmadıysanız ve hamileyseniz yapmanız gerekenlere geçelim. Öncelikle dışarı ile olan irtibatınızı diğer insanlara nazaran daha dikkatli bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Çünkü henüz yeni yeni tanınan bu virüsün hiç tahmin edemeyeceğimiz etkileri olabilir. Bu sebepten ötürü yapacağınız en iyi hamle önlem almak olacaktır. Ev dışındaki insanlarla iletişim kurarken muhakkak maske takmalı ve dokunduğunuz yerlere dikkat etmelisiniz. Zaten evin içinden çıkmıyorsanız bu konuda panik yapmanıza gerek yok. Yukarıda belirtildiği üzere bağışıklık kuvvetlendirici bir beslenme programı sayesinde vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirmeniz mümkün.

Koronavirüs Hamilelerin Bebeklerine Zarar Veriyor mu?

Koronavirüse yakalanan hamilelerde karın içindeki bebekler zarar görüyor mu? Bu konuda herhangi bir bulguya rastlanmış değil. O yüzden içinizi ferah tutmanızda fayda var. Ancak virüsün mutasyon geçirdiği ve etkilerinin farklılaşma ihtimalinin arttığını da belirtelim. O yüzden virüsü hiçbir şekilde hafife almamalı ve gerektiğinden fazla kafanızı meşgul etmesine izin vermemelisiniz. Sonuç itibariyle gerekli hijyen kuralları ve sosyal mesafeye uyulduğunda koronavirüse yakalanma olasılığı oldukça düşecektir.

Toplu Taşıma Kullanmamaya Çalışın

Yalnızca hamileler değil, herkesin toplu taşımalara olabildiğince az binmesi gerekiyor. Nedenine gelecek olursak, yapmış olacağınız tüm önlemler karşısında koronavirüse yakalanmış ancak belirti göstermeyen veya test yaptırmayan bir kişinin sizinle aynı havayı soluması büyük risk teşkil ediyor. Virüsün yayıcılık bakımından en fazla görüldüğü yerler arasında toplu taşımalar bulunuyor. Aldığınız önlemlerin boşa çıkmaması ve koronavirüsle olan bağlantınızı sıfıra indirebilmek için toplu taşımalara binmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz. Gerekli olmayan durumlarda ulaşımlardan faydalanmak pek mantıklı bir hareket olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.