Krup Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedir?

Krup Hastalığı Nedir? Belirtileri Nedir?

Krup hastalığına yakalanan kitle genelde çocuklardır. Mevsim geçişlerinde havaların soğumasıyla çocukların daha kolay hasta olmasına alt yapı hazırlanıyor.

Krup hastalığına yakalanan kitle genelde çocuklardır. Mevsim geçişlerinde havaların soğumasıyla çocukların daha kolay hasta olmasına alt yapı hazırlanıyor. Geceleri özellikle çocukları havlama gibi sesler çıkartarak öksürmesine sebep olur. 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda bu hastalığa daha sık rastlanır. Yaz aylarında kendisini göstermeyen bu hastalık, genelde kış ve sonbaharda kendisini göstererek gırtlağa yerleşen virüsle üst solunum yolu enfeksiyonuna sebebiyet verir. Özellikle gırtlak çevresinde, ses tellerini ve ses tellerinin olduğu bölgenin en küçük alanına yerleşerek kendisini gösterir. Kız çocuklarda, erkek çocuklara nazaran daha az denk gelinmektedir.

Krup hastalığı bulaşıcıdır genellikle hastalığa yakalanmış çocukların öksürme, hapşırma gibi ağızdan sıkan sıvılarla bulaşır. Bu hastalığın bedenlere yerleşmesinin en büyük sebebi virüslerdir. En çok çocuklarda var olan krup kastalığı virüslerinin, çocukların boğazlarının daha küçük olması sebebi ile hava yollarını daha rahat kapatmasıyla bilinir. Ödeme zemin hazırlayabilen bu hastalık, mukus üretimine ve hava yollarının iltihaplanmasına sebebiyet verir. Ses tellerinde var olan bu virüsler ses tellerini şişirir. En belirgin özellikleri arasında çocukların seslerinin kısık olması ve şiddetli öksürük diyebiliriz.

Krup Hastalığı Belirtileri Nedir?

Krup hastalığı bir üst solunum rahatsızlığı olduğu için genel hatları ile solunum yollarını etkilemektedir. Ses tellerini çevrelemesi sebebi ile ses kısıklığı görülen en yaygın belirtidir. Nefes alıp vermede zorluk çekme, burun akıntısı ve ateş yükselmesi yaşanması gribi anımsatsa da gripten daha ağır geçirebilen bir rahatsızlıktır. Çok sert ve boğuk öksürük, hırıltılı nefes alma, solunum yollarında şişlik olması krup hastalığının vücutta var olma şeklidir.

Yoğun öksürük ile birlikte ciğerlerin yorulup, öksürürken yorgun hissetme yine bir diğer belirtidir. Uyurken kendisini bir anda göstererek nöbet geçirmeye neden olabilir. Yutkunmada zorluk yaşanması söz konusu olabilir. Bazı durumlarda hastaneye gitmek gerekli olsa da 1 hafta içerisinde kendiliğinden de geçebilir. Sizinle temasa geçmiş belirgin bir şekilde nefes almada zorlanan, tırnaklarında ve ağız çevresinde morarmalar olan birilerini gözlemlediyseniz en kısa zamanda doktora gitmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Krup Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Krup hastalığının tanısını koymak için belirli teste ihtiyaç duyulmamaktadır. Belirtilerine göre yapılan muayeneler sonucu teşhis koyulur. Krup teşhisi konmuş ve evde tedavi edilmesi gereken çocukların çoğunda tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve oldukça hafif düzeyde gerçekleşen hastalardır. Genellikle bol sıvı tüketimi, soğuk buhar uygulaması, ateş düşürücü ve ağrı kesicilerin tüketilmesinin yeterli olduğu düşünülmektedir. Gece nöbetleri esnasında nefes almakta güçlük çeken çocukları açık havaya götürerek temiz hava soluması gerekmektedir. Dışarıdaki soğuk hava çocuğun ses tellerindeki şişkinliği dindirecek ve nefes almasını daha kolay hale getirecektir.

Çocuğun yatarken başı yüksekte olması ve ağlamamasına özen gösterilmelidir. Teşhis konmuş ve hastanede tedavi edilecek çocuklara ise belirli aralıklarda soğuk buhar uygulaması yapılır, oksijen verilir ve bazı ilaçlar (adrenalin – kortikosterid) kullanılır. Şayet acilde bu yöntemler uygulanıyorsa ve tedaviye yanıt veriliyorsa birkaç saat bu yöntemler uygulandıktan sonra, çocuk eve dinlenmeye gönderilir. Fakat tedaviye yanıt vermeyen vakalarda hastanın yatışı yapılır ve tedaviye devam edilir.

Krup hastalığından korunmak için bol vitaminli ve bol sıvı tüketimi olan diyet listeleri tercih edilmelidir. Nezle ya da grip olmuş, üst solunum yolları ile ilgili bir hastalığa yakalanmış hastalardan bulaşmayı önlemek amacı ile uzak durmak gerekmektedir. Tüketilen sıvıların ılık ya da sıcak olması daha makul bir hareket olacaktır. Evin sürekli havalandırılması ve içeriye temiz hava girişinin yapılması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.