Kulak Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi! Kulak Kaşıntısı Hangi Hastalığın Habercisi?

Kulak Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi! Kulak Kaşıntısı Hangi Hastalığın Habercisi?

Kulak kaşıntısının gündelik yaşamda ne kadar sinir bozucu bir rahatsızlık olduğunu pek çok insan bilir. Kulak içi durmadan kaşınır ve bunun bir sonu gelmez. Peki kulak kaşıntısı neden olur? Kulak kaşıntısı hangi hastalığın habercisidir?

Kulaklarla ilgili yaşanan en sık problemlerden biri de kulak kaşıntısıdır. Kulağı kaşınan kişiler genellikle bunu dert etmezler ve bu bir süre böyle devam eder. Ancak aradan geçen 1 haftaya rağmen kaşıntı devam ediyorsa bu sorunun arkasında farklı neden olabilir. Genellikle vücudun farklı bir noktasında çıkan sorundan ötürü sıkıntı kulağa vurmaktadır. Sizin de böyle bir probleminiz olabilir. Kulak kaşıntısında yapılması gereken ilk işlem uzman bir doktora gözükmektir. Gerekli tetkikler sonucu sorunun kaynağı tespit edilir ve tedavisine başlanır. Peki kulak kaşıntısı neden olur? Kulak kaşıntısının sebepleri nelerdir?

Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

Kulak kaşıntısının altında enfeksiyon hastalıkları yatmaktadır. Dış kulak enfeksiyonu kulağın kaşınmasını tetikleyebilir. Kulaktaki kirlerin birikmesi de bu rahatsızlığın bir sonucudur. Genellikle güzel temizlenemeyen ve yanlışlıkla kirlerin içe doğru itilmesi, zamanla baş ağrısının yanı sıra kulak kaşıntısına da sebep olmaktadır. Kulak temizliğinin dikkatli yapılması bu açıdan önemlidir. Doktor kontrolünde kulak temizliği kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Eğer kulaktaki kirlerden ötürü böyle bir sorun yaşıyorsanız çözümü oldukça basittir. Birkaç dakika süren kulak içi temizliği sayesinde tüm kirler ortadan kalkar. Mantar sorunu da kulakta kaşıntı yaratabilmektedir. Egzama ve sedef gibi deriyle bağlantılı hastalıklarda kuruyan cilt yerini kaşıntıya bırakabilir. Kulak kaşıntısının en bilindik nedenleri bunlardır.

Kulak Kaşıntısı Hangi Hastalığın Habercisi?

Kulak kaşıntısının habercisi olduğu hastalıklar genellikle büyük bir risk teşkil etmese de kişinin gündelik yaşamını doğrudan etkileyebilir. Yarattığı huzursuzluk sebebiyle sosyal ilişkileri zedeleyebilir. O yüzden kulak içi kirliliğine neden olabilecek her türlü kulak temizleme aparatından uzak durulmalıdır. Kulak temizleme işlemi ya doktor kontrolünde gerçekleşmelidir ya da kişinin dikkatli bir şekilde uzun aralıklarla ara sıra bu işlemi yapması gerekmektedir. Kulak çok fazla zorlanılırsa kirler daha da içeri doğru itilir ve bu da zamanla baş ağrısı, kulak kaşıntısı ve hatta duyma sıkıntısına dahi yol açar.

Kulak Kaşıntısı Tedavisi

Kulak kaşıntısı tedavisi için öncelikle uzman bir doktora görünerek, doktorunuzun aldığı karar neticesinde bir çözüm yöntemine başvurmalısınız. Ancak kulak kaşıntısını hafifletmek veya uzmanlık gerektirmeyecek şekilde ağrıyı geçirmek isterseniz kulak pamuğunu nemli hale getirip kulağınızın kaşınan kısımlarına sürebilirsiniz. Kaşıntının azalmasında oldukça etkilidir. Enfeksiyonel problemlerde doktorunuzun yazacağı reçeteli sprey veya krem tarzı bazı çözüm yöntemleri de oldukça işe yaramaktadır. 

Sprey veya kremleri düzenli kullandığınız takdirde kulağınızın kaşıntısı azalacaktır. Kaşıntıya neyin sebep olduğunu bulabilmek çok önemlidir. Doktorunuz bunu tespit ettiği takdirde size rahatlıkla tedavi için gerekli reçeteyi yazacaktır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.