Lösemi Nedir?

Lösemi Nedir?

Lösemi hastalığı, kanda bulunan hücrelerden olan akyuvarların normalin üzerinde bir şekilde çoğalmasıyla oluşan bir kanser şeklidir.

Lösemi hastalığı, kanda bulunan hücrelerden olan akyuvarların normalin üzerinde bir şekilde çoğalmasıyla oluşan bir kanser şeklidir. Genellikle vücuttaki kan üretim sistemlerini alt üst eden bu hastalıkta lenf sistemi ve kemik ilikleri zarar görmüş olur. Gruplandırma şekli görünüşlerine göre, akut ve kronik; tümörün yayılım ve gelişim özelliklerine göre olmaktadır. Akut lösemilerin görüldüğü yaş grubu çocuklarda ortaya çıkarken, kronik lösemiler daha çok erişkinlerde görülmektedir. Yapılan araştırmalarla henüz hastalığın kesin nedeni bilinmemekle beraber, genetik ve çevresel olduğu söylenmektedir.

Lösemi

Akut lösemi şeklinde, sürekli olarak kanda bulunan hücrelerde artış meydana gelirken, bu anormal hücreler organlara yayılıp, fonksiyonları bozar. Kronik lösemi şeklinde ise görünüşte olgun olan kan hücreleri, normal hücrelerin yaptığını yapamayan hücrelerin üretimini aşırı artırır.  Akut lösemiye göre daha yavaş ilerleyen hastalığın, sonuçları daha etkisizdir.

Genellikle anormal gelişen kan hücrelerinin, kan yapan sistemler üzerinde olumsuz etki göstermesiyle ortaya çıkan bu hastalık; normal alyuvarların yapımını kayda değer bir şekilde azaltmaktadır. Kansızlık beraberinde gelen akyuvar sayısında azalmaya sebep olmaktadır. Kan pıhtılaşması için çok önemli bir role sahip olan kan pulcuklarının sayısındaki azlık da kesik veya kaza durumunda oluşan kanamalarda, pıhtılaşmanın zora sokulmasına sebep olmaktadır.

Hastanın şikayeti veya muayene sonucunda elde edilen bulgularla ortaya çıkan hastalıkta, kan testleriyle tanı daha iyi teşhis edilir. Bunun ardından yapılan kemik iliği biyopsisi, genetik testler ve özel kan testleri yapılır. Bunlara ek olarak uygulanan radyasyon terapisi, kanser ilaçları, bağışıklık sistemini güçlendirme çalışmaları ve kemik iliği nakli kullanılabilecek alternatif yöntemlerdendir. Tedavi konusunda son yıllarda olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen, sorunun kaynağı tam olarak çözülemediği için net bir sonuca varılamamıştır. Hastalıktan kesin bir kurtulma şekli henüz bulunmamasına rağmen gelecek günlerde bilimin ışığında bu sorunda ortadan kalkacak gibi duruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.