Makat Çatlağı Nedir? Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Makat Çatlağı Nedir? Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Makat çatlağı, anüs dokusunda ortaya çıkan küçük boyutlu yırtılmalardır. Anal fissür adıyla da bilinen bu sağlık sorunu, özellikle dışkılama sırasında bu bölgenin yanmasına ve kanamasına sebep olabilir.

Makat çatlağı, anüs dokusunda ortaya çıkan küçük boyutlu yırtılmalardır. Anal fissür adıyla da bilinen bu sağlık sorunu, özellikle dışkılama sırasında bu bölgenin yanmasına ve kanamasına sebep olabilir. Hatta çatlağın büyümesi halinde, otururken bile makat bölgesinin acıması mümkündür. Bu çatlakların ağrıya sebep olması, rektumun çok sayıda sinir uçlarına sahip olmasıyla alakalıdır.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir? Makat Çatlağı Neden Olur? Makat Çatlağı Sebepleri Nelerdir?

Makat çatlağı belirtileri arasında en önemli olanı, makatın sürekli kaşınması ve dışkılama sırasında ortaya çıkan yanma hissidir. Bu sorunu yaşamakta olan pek çok hasta, dışkılarken makat bölgelerinde batma hissettiklerini de söylemektedir. Ayrıca çatlağın kanaması dışında şişlikler de görülebilir.

Makat çatlağı belirtileri ile birlikte, “Makat çatlağı neden olur?” sorusu hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Makat çatlağı sebepleri, anüs bölgesinin aşırı zorlanmasına bağlı olan sebeplerdir. En önemli sebep ise genel olarak aşırı ıkınmadır.

Özellikle kabızlık durumunda daha fazla ıkınma görülebileceği için bu konuda dikkatli olmak gerekir. Dolayısıyla kabızlığı engellemekte olan lifli gıdalardan tüketmek, makat çatlağı sorununun görülme riskini de azaltmaktadır.

Makat çatlağı sebepleri arasında, tuvalet ihtiyacını kısa süre içinde gidermemek de bulunur. Çünkü kalınbağırsakta bekleyen dışkı bir süre sonra sertleşmeye başlayacaktır. Dışkının sertleşmesi ise tuvalet ihtiyacı giderilirken anüsün çok fazla kasılmasına sebep olacağı için yırtılmaların görülme ihtimali yükselmektedir. Ayrıca yeterli sıvı tüketmemek de dışkıyı sertleştirebileceği için bu konuya da dikkat edilmesi çok önemlidir.

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir? Makat Çatlağı Tedavisi Nasıldır? Makat Çatlağı Olan Ne Yememelidir?

Makat çatlağı sorunu yaşayan insanlar, “Makat çatlağına ne iyi gelir?” sorusunun cevabını sorabilmektedir. Eğer bu sorun ortaya çıkmışsa, çatlağın iyileşmesi için en az üç ya da dört gün gerekir. Dolayısıyla söz edilecek olan çözümler kısa sürede etkili olmayabilir.

Öncelikle dışkının yumuşaması için beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yapılması önemlidir. Düzenli olarak incir, elma, portakal, kuru ya da taze kayısı, nohut, mercimek ve bezelye gibi lifli gıdalar tüketmenin dışında, günlük olarak vücuda alınan sıvı miktarını da artırmak şarttır.

Çünkü dışkının yumuşaması, makat çatlağı bulunan rektum kısmının daha az gerilmesini ve ıkınma ihtiyacının azalmasını sağlar. Bu durumda ise çatlağın gelişimi önlenmiş olur. Makat çatlağı kremi kullanmak bundan daha etkili bir yöntemdir fakat bu kremleri kullanmadan önce bir doktora görünmek gerekebilir. Ayrıca doktor tarafından tavsiye edilebilecek olan ağrı kesiciler de makat çatlağı tedavisi için etkilidir.

Makat çatlağı olan ne yememeli?” sorusunun cevabı ise genel olarak hayvansal gıdalardır. Fakat bu durumda yenmemesi gereken gıdalardan bazıları bitkisel de olabilmektedir. Örneğin kırmızı et, süt ürünleri, kahve (kafeinden dolayı), alkollü içecekler ve özellikle muz, bu sorunun yaşandığı bir zamanda daha az tüketilmesi gereken gıdalardan bazılarıdır.   

Makat çatlağı tedavisi hakkındaki bu öneriler, büyük olmayan yırtıkların kısa sürede iyileşmesini sağlayabilmektedir. Fakat kanamaların görüldüğü büyük bir makat çatlağı, zamanla meme oluşturabilir. Bu durum, basur (hemoroid) ile karıştırılmamalıdır. Meme oluşturmuş olan çatlakların tedavisi için ise mutlaka cerrahi operasyon gerekir. Bunun için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Makat Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Makat hastalıkları için genel cerrahi bölümüne gidilmelidir. Hastalık tanısı koyulduktan sonra hastanın proktoloji bölümüne yönlendirilmesi de mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.