Masa Başında Çalışanlar İçin Bazı Sağlık Tavsiyeleri!

Masa Başında Çalışanlar İçin Bazı Sağlık Tavsiyeleri!

Kimilerine masa başında çalışmak oldukça kolay bir iş olarak görülse de aslında durum o kadar basit değildir. Yapılan bazı araştırmalara göre masa başında çalışan insanların daha çok sağlık problemleri ile uğraştığını ortaya koymuştur.

 

 

Kimilerine masa başında çalışmak oldukça kolay bir iş olarak görülse de aslında durum o kadar basit değildir. Yapılan bazı araştırmalara göre masa başında çalışan insanların daha çok sağlık problemleri ile uğraştığını ortaya koymuştur. Gerek çok fazla hareketsiz kalmak gerek oturmaktan kaynaklanan incinmeler sebebiyle masa başı çalışan kişiler daha çok sağlık sorunları ile boğuşmaktadırlar. Masa başında çalışan kişilerde görülen sorunların kendini aniden göstermesi sebebiyle de daha çok sorun oluşturduğu da yine yapılan bu araştırmalarca ortaya konmuştur. Kişi sağlıklı hissetse de aniden başlayan bir ağrı büyük bir sorunun habercisi olabilmektedir. Bizde masa başında çalışan kişilerin bu tür şikayetlerinden yola çıkarak bazı daha sağlıklı çalışma koşulları için birkaç önemli detayı bir araya getirdik. İşte bu önemli detaylardan bazıları.

 

Göz Sağlığı

5c8e6bf645d2a09e00a4d9d5.jpg

Masa başında çalışan kişiler genellikle çoğu işi gözleri ile yapmakta ve sürekli ya ekran başında ya da dosyaları incelemek zorunda kalmaktadır. Bu tür sebeplerle fazlasıyla yorulan gözler hiç beklenmedik anlarda sorunlar çıkarabilmekte. Buradan yola çıkarak gözlerin daha sağlıklı olabilmesi adına bazı rutinleri yerine getirmek gerekir. Masa başında çalışan kişiler muhakkak 45 dakika veya bir saat gibi çalışma süresinden sonra gözlerini dinlendirmek zorundadırlar. Gözlerinizi birkaç dakika kapatarak hatta üstüne ellerinizi koyarak iyice karanlık bir moda girerek dinlenmeye geçebiliriniz. Yorulan gözleri bu yolla dinlendirerek olası göz sorunlarından kurtulma şansınızı daha da yükseltebilirsiniz.

 

Kas ve Kemik Sağlığı

Oturarak çalışan kişilerde en çok görülen ağrılar bel, sırt, boyun ve kol ağrıları olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu ağrıları kişi çalışırken çok fark etmemekte ve sonradan büyük ağrılar ile karşılaşabilmektedir. Vücudun sürekli hareketsiz kalması ve işe konsantre olunması durumunda ortaya çıkan bu ağrılara karşın kişilerin yaklaşık bir saatte bir yerinden kalkarak birkaç dakika yürüyüş yapması veya birkaç basit egzersiz yapması oldukça faydalı olacaktır. Vücudun tüm kaslarını hareket ettirecek birkaç egzersiz yaparak bu dertten kurtulmak mümkün hale gelebilmektedir. Ayrıca parmakları da arada bir egzersiz yapacak şekilde oynatmak yine bu egzersiz silsilesine dahildir.

 

Önemli İpuçları

Masa başında çalışanlar genellikle kendilerini işe kaptırarak dinlenmeleri gerektiklerini unutabilirler bu sebeple bazı belli aralıklar için alarm kurma gibi durumlar söz konu olabilmekte. Yine masa da sağlıklı içecekler veya arada atıştırmalık bazı besinler bulundurmak kişiyi bu tempodan uyandıracak faktörler olacağı için denenebilecek etkili yöntemler olarak karşımıza çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.