Maske Kullanımı Koronavirüsten Korunmak İçin Yeterli mi?

Maske Kullanımı Koronavirüsten Korunmak İçin Yeterli mi?

Koronavirüsün yarattığı yıkımı durdurabilmek yine biz vatandaşların elinde. Tamamen olmasa da büyük ölçüde koronavirüsün zararlarından toplum olarak kurtulabiliriz. Peki maske kullanımı koronavirüsten tamamen koruyor mu?

Salgından etkilenmemek için insanların maske kullanımına dikkat etmesi gerekiyor. Öyle ki ülkemizde bile maske kullanmak artık zorunlu hale geldi. Toplu taşımadan tutun da yürüyüş yaparken dahi maske takmak zorundayız. Peki maskeden olabildiğince fazla faydalanabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Maske kullanımında atlanmaması gereken şeyler nelerdir?

Maske Kullanımında Bunlara Dikkat Edin

Maske takmak, sosyal mesafenizi hiçe sayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Hepinizin bildiği üzere maske takan iki kişiden birisi konuşuyorsa ve birisi covid-19'lu ise birlikte geçirdikleri süre arttıkça virüs kapma ihtimali de o kadar artıyor. Maske taksanız dahi aynı durum geçerlidir. Bu sebepten ötürü maskelerinizi her 4 saatte bir değiştirmelisiniz. Maske değişimini dışarıda geçirdiğiniz süre boyunca gerçekleştirirseniz maskenin yakaladığı ve engellediği virüslerden de kurtulursunuz. 

Eve Girince Maskenizi İmha Edin!

Eve geldiğinizde maskenizden kurtulmanız gerekiyor. Maskeden kurtulmak için çöp kutusuna doğru yönelmek yerine farklı bir kutuya maske ve çeşitli tek kullanımlık ürünlerinizi atabilirsiniz. Eve getirdiğiniz kıyafeti, maskeyi ne kadar az solursanız o kadar iyidir. O yüzden kıyafetlerinizi balkonda bekletebilir ve maskenizi de farklı bir çöpe atarak virüs ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Maske Tek Başına Yeterli Değil!

Karşınızdaki insan maske takmıyorsa siz ne kadar maske taksanız da virüsün size bulaşma ihtimali yüksektir. O yüzden herkesin maske takması ve sosyal mesafeye uyması gerekmektedir. Zaten mesafelere dikkat eden insanların virüse yakalanması çok nadir bir durumdur. Toplu taşıma aracında dahi olsanız sosyal mesafenizi korumaya gayret gösteriniz. Komşu ve akrabalarınızda da hiç ummadığınız bir anda virüs çıkabilir. Onlarla yakın temas kurmaktan çekinmelisiniz. Herkes gün içerisinde farklı kişilerle muhatap olmak zorunda kalıyor. Nasıl olsa komşum diye düşünürseniz onun başkasından kapma ihtimali bulunan virüsü kendi vücudunuza bulaştırmış olursunuz. Bu ihtimale karşılık insanlarla olan iletişimizde tanıdık yabancı ayrımı yapmadan maske kullanın. Maske takmak karşıdaki insanı aşağıladığınız anlamına gelmez, aksine iki tarafın da sağlığını düşündüğünüzü gösterin. Ancak bu konuda yeterli bilgiyi ve bilinci sağlayamamış insanlar bunu hakaret olarak algılayabilmektedir. İşin ucu kendisine dokunana kadar maske takmayı gereksiz bulan azımsanmayacak miktarda insan var.

Koronavirüs bizleri bulmadan gerekli önlemleri alalım ve çevremizdekileri de uyararak toplum bilincini sağlamak için elimizden geleni yapalım. Uzmanlar, aşılama başladıktan sonra koronavirüsün etkilerinin hafifleyeceği yönünde görüşlerini paylaşıyor. Bu zamanlar oldukça kritik ve dikkatli olmamız gerekiyor. Toplum sağlığının anahtarı bizlerin bilinçli davranışlarında ve telkinlerinde yatmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.