Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme hücrelerinin anormal çoğalması sonucu oluşan kanser, akciğer kanserinden sonra dünyada görülme sıklığı açısından ikinci sırada bulunmaktadır.

Meme hücrelerinin anormal çoğalması sonucu oluşan kanser, akciğer kanserinden sonra dünyada görülme sıklığı açısından ikinci sırada bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda hemen hemen 8 kadından birinin meme kanseri riski altında bulunmasından dolayı, son günlerde daha çok dikkat çekmektedir. Erken teşhisin önemini her fırsatta dile getiren uzmanlar, bu durumla önceden karşılaşılması halinde %96 oranında yaşama şansına sahip olduğu söylemektedir.

Birçok tipiyle karşılaşılan meme kanserinde, asıl sorun meme süt kanallarında başlar. Eğer kanser, meme dışında yayılmaya başladıysa en sık rastlanılan yer koltuk altındaki bölgeler olur. Bambaşka safhalarında ise karaciğer, akciğer ve kemiğe de yayıldığı bilinmektedir. Böylesine yayılım alanı geniş olan kanserlerde kadınların çoğu ciddi risk altındadır.

Meme Kanseri

Risk altında bulunan grupların başında ise 50 yaş üstü kadınlar gelmektedir. Genetik olarak da bağlantısı olan kanserde, genellikle soy ağacı kontrol edilir. Eğer kişi adet görmeye 12 yaşından önce başlamışsa veya 50 yaşından sonra da devam ediyor ise yine yüksek risk grupları içinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hiçbir hata yapılmasa da meme kanserine sebep olabilir, bulaşıcı olmayan hastalık, başka birinden asla bulaşmaz. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, meme kanseri görülen çoğu hastanın aile soy ağacında hastalığa ait bir bulgu bulunmamıştır. En önemli tanı ise yaş faktörüdür. Evreleri, evre 1, evre 2-A, evre 2-B, evre 2, evre 3-A, evre 3-B, evre 4 diye sıralanır. Baştan sona doğru gidildikçe hastalık daha ağır ve zor şartlarda gelişir.

Meme kanserine karşı mücadele de en önemli koruyucu faktör kendi kendini kontroldür. Ayna karşısında ve kendinize dokunarak yapacağınız muayene de bu kansere karşı erken önlem almış olabilirsiniz. Ayrıca hastanede mamogrami ile de tıbbi olarak kontrol ettirilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.