Mide Asidine Ne İyi Gelir? Sebebi Nedir ve Nasıl Geçer?

Mide Asidine Ne İyi Gelir? Sebebi Nedir ve Nasıl Geçer?

Genellikle yemek sonrasında boğazda yanma ya da hazımsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan mide yanmasının sebebi mide asidi olmaktadır. Peki mide asidi nedir? Mide asidi neden olur? Mide yanması nasıl geçer? Gibi sorunların yanıtları haberimizde…

Mide yanması şikayetinin sebebi genelde yediğimiz yemeğin ya da mide asidinin ağıza kadar çıkması ile oluşmaktadır. Bu şikayetler ise genellikle düzensiz beslenmeye sahip ya da stresli kişilerde sıkça görülmektedir. Bu sorundan çeşitli ilaçlar ile birlikte kurtulmak mümkündür. Ayrıca uzmanların tavsiyeleri de doğal yöntemler olarak uygulanabilir.

 

Mide Asidi Nedir?

Mide asidi, gastrik asit olarak adlandırılan, mide öz suyunda bulunan bir tür sindirim asididir. Bu asit midenin iç yüzeyinde yer alan hücreler tarafından üretilir. Bu mide sıvısı, her sağlıklı bireyde olması gereken bir sıvıdır ve belirli ölçülere sahiptir. Bu ölçümlerin fazla olması da bazı sorunlara yol açmaktadır. Örneğin mide asidinin pH seviyesi, sağlıklı olan bireylerde 2 ile 3 arasında değişiklik göstermektedir. Bu asit oranının artması reflü, gastrit, ülser gibi çeşitli problemler yaratabilmektedir. Artmasından kaynaklanan sorunlar gibi, asit oranının azalması da hazımsızlık gibi problemler yaratmaktadır. Bu rahatsızlıkların yaşanmaması için vücudumuzda salgılanan ve sindirimimize destek sağlayan mide asidinin uygun miktarlarda salgılanması gerekmektedir. Bu da en başta düzenli beslenmekten geçmektedir.

mide-asidi.jpg

Mide Asidi Hangi Görevleri Yerine Getirir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mide asidinin en önemli görevi sindirim sürecinde vücudumuza yardımcı olmasıdır. Bunu da şu şekilde sağlamaktadır; yediğimiz besinleri asidik özelliği ile parçalar ve bu konuda çok büyük öneme sahiptir. Bunu dışında da sindirime yardımcı olacak olan diğer sindirim enzimlerinin aktifleşmesinde rol oynar. Bu diğer sindirim enzimlerinin ortaya çıkabilmesi ve doğru bir şekilde çalışabilmesi için mide asidi oldukça önemli bir yer tutar. Aynı zamanda bağırsak florasını da kontrol eden mide asidi, zararlı bakterilerin seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcıdır. Saymakla bitmeyen görevlerinden bahsetmeye devam edecek olursak, yediğimiz besinler aracılığı ile vücudumuza giren bazı patojenlerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktır. Eğer bu patojenler etkisiz hale getirilmezse, vücudumuz bir çok enfeksiyon riski ile karşılaşır. Yani yediğimiz besinler sebebi ile herhangi bir enfeksiyon oluşmuş durumdaysa, sindirim enzimleri doğru bir şekilde çalışmıyor demektir. Bu da mide asidini sorumlu tutar.

 

Mide Asidinin Sorun Yarattığını Anlamamıza Yardımcı Belirtiler

Vücudumuzda meydana gelen sorunların büyük bir çoğunluğunu kendi başımıza tespit etmek mümkün olmayabilir. Ancak mide asidinden kaynaklanan sorunların tespitini kendi kendimize de yapabiliriz. Mide asidinin olması gerektiğinden daha fazla salgılanması, büyük olasılıkla mide yanmasına ve midede ağrıya sebep olur. Sağlıklı bireylerde olması gereken pH seviyesi 2 ile 3 arasında olduğundan, mide asidinin pH seviyesinin değişmesi bu tip sıkıntılara yol açmaktadır. Nasıl ki mide asidi fazla salgılandığında bazı sorunlar yaratıyor, aynı şekilde az salgılanan mide asidi de belirli sorunlara yol açabilmektedir. Yemeklerden sonra yaşanacak olan şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetler, tamamen mide asidinin olması gerekenden az salgılanması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Sizler de eğer bu bahsettiğimiz şikayetlerden yakınıyorsanız sorununuzun sebebini kendi başınıza bulabilmektesiniz. Mide asidi olması gerektiğinden az ya da çok salgılanıyor ve bu rahatsızlıkları bu sebeple yaşıyorsunuz. Eğer bu rahatsızlıklar uzun süreli olmaktaysa kesinlikle bir uzmana danışmalısınız.

mide-yanmasi.webp

Mide Asidi Tedavisi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bunun için öncelikle bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Tedavi edilebilmesi için öncelikle mide asidinin az mı yoksa çok mu olduğu tespit edilmelidir ve buna göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Mide asidinin az mı çok mu olmasına göre de tedaviler farklılık gösterebilmektedir. Bakteriden kaynaklanan bir enfeksiyona sahipseniz, antibiyotik kullanımı ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Gastrit veya reflü gibi mide rahatsızlıkları da ilaç ve uzmanlar tarafından hazırlanan diyet listeleri ile ortadan kaldırılabilir.

Mideden kaynaklanan bu ve benzeri hastalıkların tedavisinde uygulanabilecek üç farklı yöntem mevcuttur. Öncelikle mide yanması, mide asidinin yükselmesi tespit edilmiş olan kişilerin rutin yaşantıları üzerinde belirli değişiklikler yapılması gerekir. Bunun için az miktarda yemek, sık öğünlerle yemek gerekebilir. Tüketilen gıdaların ise midenizi yoracak besinler olmamasına özen gösterilmelidir. Salçalı, yağlı, kızartma ve türevleri, acılı ya da asitli gıdalardan ve içeceklerden uzak durulması gerekir. Yenilen her öğünün arkasından gerekli egzersizler yapılmalı, yemek sonrası yaklaşık 2 saat boyunca da yatmaktan kaçınılması gerekmektedir. Uyku zamanı ise başınızı birkaç yastık ile yükseltmeniz sizi rahatlatacaktır. Bu önerileri uyguladığınız takdirde şikayetleriniz azalacaktır. Eğer uzmanlar tarafından da uygun görülüyorsa ilaç tedavisine başlanabilir. Mide asidinin yüksek olduğu kişilerde bu durum ilaç tedavisi ile düzeltilebilmektedir. İlaç tedavisinden fayda alınamayan kişilerde ise cerrahi tedavi yöntemleri devreye girmektedir.

 

Mide Asidini Azaltmaya Yardımcı Besinler

mide-asidi-2.jpg

Mide sıvınızın asidik özelliği fazla olmasından kaynaklı bir takım sorunlar yaşıyorsanız beslenme düzenininiz oldukça önemlidir. Bunun için özellikle lif bakımından zengin gıdalar tüketmeniz sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Lif açısından yüksek besin değerine sahip sebzeler, bakliyatlar aynı zamanda uzun süre tokluk hissi vererek zayıflama açısından da sizlere yardımcı olacaktır. Buna örnek olarak verebileceğimiz besinler ise patlıcan, brokoli, lahana ve enginar gibi sebzeler olabilir. Bu besinler mide sağlığı açısından önemli olan B vitaminini de içeriğinde bulundurmaktadır. Bunların yanı sıra fasulye, baklagiller ve yüksek proteine sahip gıdalar da vücudunuza gerekli enerjiyi sağlamakla beraber midenizin asit seviyesini de düzenlemektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da; bazı yüksek protein içeren gıdalar asit seviyesini arttırmaktadır. Bunun için uzak durmanız gereken gıdalar; baharatlı, acılı, doymuş yağ açısından yüksek gıdalardır. İçecek olarak da kafeinli ürünler, kola ve alkol kesinlikle uzak durulması gereken, mide asidini arttıran ürünlerdir.

Mide asidine iyi gelecek olan diğer besinler ise; Alabalık, uskumru, somon, kuru fasulye ve mercimek gibi protein değeri yüksek olan gıdalardır. Bunlar tüketilerek mide asidinin gerektiğinden fazla üretilmesine engel olunabilir. Ara öğünlerinizde antioksidan ve vitamin değerleri yüksek olan meyveleri tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu noktada ise antioksidan değeri yüksek olan ancak içeriğinde asit de bulunan bazı meyvelere dikkat edilmelidir. Bunlara örnek olarak ise greyfurt, portakal, mandalina gibi meyveler verilebilir. Bu meyveler tüketimi sebebi ile mide asidinin üretimini arttırabilir. Bunlar yerine elma,kivi ve karpuz gibi meyveler tüketmeniz önerilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.