Mide Gazı Nedir? Mide Gazı Nasıl Geçer?

Mide Gazı Nedir? Mide Gazı Nasıl Geçer?

Yemek esnasında yenen yemeklerin sindirimi sırasında midede hava oluşması mide gazının ortaya çıkmasına neden olur.

Yemek esnasında yenen yemeklerin sindirimi sırasında midede hava oluşması mide gazının ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle aşırı hava yutulması sonucunda gazın daha da artması beklenir. Özellikle yemeklerin hızlı bir şekilde tüketilmesi, pasif bir yaşamın sürülmesi, yemek yerken ağzın çok açılması gibi etkenler gaz sancısına neden olabilmektedir. Bir insanın günlük olarak 20 defa gaz çıkarması normal bir süreçtir. Bu sindirim sisteminin sağlıklı çalıştığı anlamına gelir.

Mide Gazı Nedir?

Yemek yerken havanın mideye doluşması ve neticesinde oluşun ağrılı duruma mide gazı denir. Ayrıca mide gazı, fazlaca havanın ve bakterilerin yol açtığı bir sonuç olarak da tanımlanabilir. Karın şişkinliği en büyük belirtisidir.

Mide Gazı Niçin Olur?

Mide gazının oluşmasına ana sebep olan başlıca etkenler şunlardır; hızlı yemek yeme, tatlandırılmış doğal olmayan gıdaları tüketmek, çok fazla ayakta durmak ve ayakları üşütmek, aşırı şekilde alkol ve sigara tüketimi, karın bölgesini üşütmek ve gereğinden fazla lifli besinleri yemek, dengesiz beslenme, fazlaca hava yutmak, gaz yapıcı besinleri çokça tüketmek.

Mide Gazının Belirtileri Nelerdir?

Mide gazının belirtileri arasında belli başlıcaları şunlardır;

  • Geğirme,
  • Karında doygunluk ya da doluluk hissi
  • Karında meydana gelen sancı
  • Karında oluşan kramplar,
  • Karında oluşan şişkinlik,
  • Karnın olağandan daha fazla büyük olması

Mide Gazı Nasıl Geçer?

Günlük yaşamda mide gazınız sürekli tekrar etmiyorsa ara sıra gerçekleşiyor ise ciddi bir hastalığın habercisi değil normal bir durum olarak bu algılanabilir. Mide gazının oluşmasının altındaki yatan sebep çok önem değil ise evde yapabileceğiniz basit çözümleri ile mide gazına getirebilirsiniz. Peki, mide gazı nasıl geçer?

Dengeli beslenme: Mide gazına yol açan etkenlerin en başında besin maddeleri gelmektedir. Örneğin bunların başında kuru fasülye, karnabahar, turp, brokoli gibi gıdalar gelmektedir. Bu besinler yenmediği sürece sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Zencefil bitkisi: Şifa deposu zencefil mide gazına iyi gelen bitkiler arasında ilk sırayı alır. Sindirim sistemine iyi gelen zencefil aynı zamanda hazımsızlık önleyerek gaz ve şişkinlik önüne de geçmiş olur.

Kakule: Kakule ile yeşilçay karıştırılıp içildiğinde mide gazına iyi gelecektir.

Nane: Nane karın şişkinliğine ve gaza iyi gelen bir bitkidir. Çay şeklinde tüketildiği gibi normal çiğ olarak da yenilebilir. Lakin iyi bir sonuç almak istiyorsanız çay şeklinde tüketmeniz tavsiye olunur.

Papatya: Papatya çiçeği ile hazırlanan papatya çayı mide gazı için mükemmel bir İçecektir.

Tarçın: Tarçın sindirim sisteminin rahatlamasına yol açarak, aynı zamanda mide gazına da iyi gelmektedir.

Yoğurt: yoğurt içeriğinde barındırdığı faydalı bakteriler ile mide gazına iyi gelen ürünlerden bir tanesidir. Yatmadan önce bir kâse yoğurt yemeniz sindirim sisteminizin rahatlamasına imkan verecektir.

Rezene çekirdeği (tohumu): Her gün düzenli bir şekilde yemeklerin akabinde bir çay kaşığı kadar rezene çekirdeği çiğnemeniz mide gazınızı alacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.