Mide küçültme ameliyatları kaç saat sürer?

Mide küçültme ameliyatları kaç saat sürer?

Obezite artık çok sık görülen ve bir sürü tedavi yöntemi olan bir hastalıktır. Genellikle diğer kilo verme yöntemlerinin işe yaramadığı ve ileri derecede obez olan hastalar için mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

 

Obezite artık çok sık görülen ve bir sürü tedavi yöntemi olan bir hastalıktır. Genellikle diğer kilo verme yöntemlerinin işe yaramadığı ve ileri derecede obez olan hastalar için mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. En çok tercih edilen obezite ameliyat yöntemleri; mide küçültme ameliyatı, mide kelepçesi ve gastrik bypass işlemleridir.

Tüm ameliyatların amacı mideyi küçültmektir ancak gastrik bypass işleminde mideyi küçültmenin yanında bağırsaklara da müdahale edilmektedir. Son zamanlarda en çok tercih edilen ameliyat ise tüp mide ameliyatıdır. Çünkü tüp mide ameliyatının komplikasyon riski diğerlerine göre daha düşük oranda, başarı oranı ise daha yüksek oranda olduğu içindir.

Ameliyattan önce hastalara birçok tahlil yapılır ve ameliyat için uygun olup olmadığına bakılır.  Hastada endoskopi esnasında reflüye neden olan mide fıtığı olduğu görülür ise hastanın Hiatus  Hernisi ameliyatı olma durumu meydana gelebilir. Hem kapalı yöntemle mide küçültme ameliyatı hem de mide fıtığı ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Mide  küçültme ameliyatı morbid

Mide  küçültme ameliyatı morbid obez hastaları için uygulanan bir ameliyattır. Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde olanlar, VKİ’si 35-40 arası olup aşırı şişmanlıktan dolayı tip iki şeker hastalığı olan kişiler, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi problemleri olanlar da morbid obez (ileri derecede obez) olarak kabul ediliyor ve mide küçültme ameliyatı yapılabiliyor. Mide küçültme ameliyatları 18-65 yaş arasındaki kişilere, diğer belirtilen şartlara da uyması sebebi ile yapılabiliyor.

Mide küçültme ameliyatına aynı zamanda tüp mide ameliyatı da denilmektedir. Safra kesesi ve apandisit ameliyatlarında ne kadar risk var ise mide küçültme ameliyatında da o kadar risk vardır. Uluslar verilerde de belirtildiği üzere riskin meydana gelme oranı yüzde 0,2 ile 0,4 arasında olmaktadır. Doktorun tecrübesi, ameliyatta kullanılan malzemelerin kalitesi ve bu malzemeleri doktorun doğru şekilde kullanması gibi faktörler ameliyat riskini belirleyen faktörlerden bazılarıdır. Tüp mide ameliyatından sonraki ilk 2 ayda kaçak riski vardır. Yani mideden mide içeriğinin karın içine sızması riskidir. Bu nedenle ilk 60 gün çok önemlidir ve doktor tarafından verilen diyete kesinlikle aksatmadan uyulması gerekmektedir.

Hastalar ilk gün biraz ağrı yaşarlar ve bu nedenle hastalara ağrı kesici verilir. Ancak ikinci günden itibaren ağrı sona etmektedir. Bu ağrının yaşanmamasının nedeni ameliyatın ve organın özelliği ile ilgilidir. Karın içerisinde periton adında bir zar vardır fakat midenin içinde yoktur. Safra kesesi gibi organlarda periton olduğu için onlarla ilgili yapılan ameliyatlarda ağrı yaşanabilir ancak midenin peritonu yoktur. Bu nedenle hastada ağrı meydana gelmiyor.

 

Mide küçültme ameliyatları ne kadar sürer

Tüp mide ameliyatları kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Ortalama olarak söylemek gerekir ise ameliyatlar 1,5 saat sürebilmektedir. Ancak ameliyat öncesi hazırlığı da hesaba katacak olursak toplam 2 saatlik bir süre söz konusu olmaktadır.

Ameliyattan 5-6 saat sonra hasta ayağa kaldırılıp yürütülmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında meydana gelen ölüm oranı yüzde 0,2 oranındadır ve bunun sebebi ise embolidir. Yani kanın pıhtılaşması ve pıhtının beyin, akciğer gibi hayati organların damarlarında tıkanıklığa sebep olmasıdır. Hastaların ameliyat sonrasında ayağa kaldırılıp yürütülmesinin sebebi embolinin meydana gelmesini engellemek içindir. Ameliyat sonrasında emboli durumu ile karşılaşmamak için hastalara ameliyattan bir gün önce kan sulandırıcı iğne tedavisi yapılması gerekmektedir. Bu tedavi ameliyattan bir gün önce başlayıp ameliyat sonrasındaki ilk 1 ay boyunca devam etmektedir.

Tüp mide ameliyatından sonra hastalar 3 gün içerisinde taburcu edilirler. Mide ameliyatları sonrasında çoğunlukla hastalar 2 hafta içerisinde çalışma hayatlarına devam edebilirler. Ameliyattan sonraki ilk aylarda ağır fiziksel aktivitelerden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. İlk bir kaç ay sonra tam iyileşme sağlanmaktadır. Bundan sonraki süreçte de hastaların doktor tarafından verilen diyete ve egzersizlere düzenli bir şekilde devam etmeleri gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı uzun bir zaman sonra etkisini kaybettiğinde tekrar kilo alımı gerçekleşebilir. Hasta her geçen gün yemek yeme oranını arttırır ise mideyi giderek büyültür ve kilo alımı başlar. Tekrar ameliyat olmak istediğinde ise hastaya gastrik bypass ameliyatı önerilir. Hastanın ileriki dönemde tekrar kilo almaması için tüp mide ameliyatı olduğu zamanlardaki gibi az yemeye devam etmesi ve mideyi büyütmemesi gerekir.

Gastrik bypass ameliyatı tüp mide ameliyatına göre biraz daha uzun sürmektedir. Tüp mide ameliyatı 45 dakika ile 1 saat arasında süren bir ameliyat iken gastrik bypass ameliyatı 1,5-2 saat arasında sürmektedir.

Gastrik bypass ameliyatı olan hasta 3 gün içinde taburcu edilir. Tüp mide ameliyatında işe dönüş süresi 2 hafta iken gastrik bypass ameliyatında işe dönüş süresi 1 haftadır.

Gastrik bypass ameliyatı da tüp mide ameliyatı gibi laparoskopi yönetimi ile yani kapalı ameliyat şeklinde uygulanır. Bu sayede olabildiğince küçük milimetrik kesiler meydana gelmektedir. Bu kediler bir kaç ay sonra tamamen görünmez olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.