Mitomani Nedir? Yalan Söyleme Hastalığının Evreleri ve Mitomani Tedavisi!

Mitomani Nedir? Yalan Söyleme Hastalığının Evreleri ve Mitomani Tedavisi!

Yalan söyleyerek kendini çok daha iyi konumda gösterme çabası ve bunu sürekli olarak yapma eğilimi Mitomani hastalığı olarak adlandırılır. Mitomani olan kişilere mitoman denir. Mitoman bireylerin tedavisi ise yine tıp yardımı ile gerçekleşmektedir.

Mitomani, halktaki karşılığıyla yalan söyleme hastalığı günümüzde varlığını gittikçe arttıran bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında pek çok sebep yer alabilir. Diğer ruh sağlığı hastalıklarından daha farklı olan bu hastalık, kişinin zamanla kendisini tanıyamamasına yol açıyor. Yalan söyleme hastalığının belirtileri nelerdir? Mitomani hastalığının çözümü nedir?

Mitomani Belirtileri ve Evreleri

Yalan söyleyerek kendini arzu ettiği konumda göstermeye çalışan kişiler mitomani hastalığının ilk evrelerindedir. Kişi, kendisini konu ne olursa olsun daima hatrı sayılır bir pozisyonda bilgisi ve başarısı olduğunu gösterecek söylemlerde bulunur. Bunu o kadar iyi bir şekilde yapar ki insanlar onun yalan söylediğini anlamaz. Ancak zaman içerisinde yapılan her sohbette kusursuzluk içeren cümleler kurulması insanları işkillendirmeye başlar. Eğer karşısındaki insanlar, birilerinin yalan söylerken az çok yapmış olduğu davranışlardan haberdar ise kısa süre içeriside o kişinin yalan söylediğini farkeder. İleri seviye mitomaniye sahip kişiler kendilerini o kadar kaptırır ki söylemiş olduğu yalanlara bağlanır ve bunların gerçek olduğunu düşünmeye başlar. Kendisini bambaşka bir şekilde tanımlar ve buna en çok kendisi inanır. Ruhsal sıkıntılar arasında belki de en garip rahatsızlıklardan birisi mitomanidir. 

Mitomani Neden Olur

İnsanların sosyal medyada yaşamlarını her zaman daha renkli ve kendilerini de bir o kadar iyi gösterme eğiliminde olduğunu fark ederiz. Paylaşılan fotoğraflar, videolar ve atılan mesajlar genellikle bir şekilde "nasıl kendimi daha iyi gösterebilirim" sorusunun sonucunda meydana gelir. Sosyal medyadaki etkileşimin bu kadar yaygınlaşması ise mitomaniye karşı eğilimi olan insanların ortaya çıkmasına neden olur. Mitomaniye olan bağımlılığından bi haber olan kişiler zamanla yalanlar üzerine inşa ettiği hayata sıkıca bağlanır. Ailesi ve kendisi hakkında kurgulamış olduğu senaryoları her fırsatta çevresindekilere anlatır. Herkese benzer yalanlar söylediği için bu yalanların fark edilmesi uzun zaman alabilir.

Kendisini bu konuda geliştirmiş mitomani hastaları oldukça profesyonel davranabilir. Bunu yaparken hiçbir şekilde kendisinin yalan söylediğini kabullenmeyenler de vardır. Mitomaninin en masum hali ise yaşamış olduğu hayatın monoton olduğunu düşünen ve insanların gözünde güzel bir imaj yaratmak için bilinçli yalan söyleyen hastalardır.

Mitomani Tedavisi

Mitomani tedavisi için uzman bir doktora müracaat edilmesi gerekmektedir. Profesyonel destek almadan bu rahatsızlığın tespiti ve çözümü oldukça zordur. Uzman ellere teslim edilen kişilerin bu hastalığı yendiği görülmüştür. Genç yaşta istismara uğramış, çeşitli karakter ve kişilik bozukluklarına sahip olan insanlarda mitomani hastalığı görülebilir. Yalan söyleme konusundaki eğilimleri ile bilinen bu hastalara mitoman da denilmektedir. Çevrenizde mitomani hastalığına sahip olduğunu düşündüğünüz bireyler var ise ailesine veya yakınlarına durumu hakkında bilgi verebilirsiniz. Profesyonel destek alma konusunda kendisine yardımcı olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.