Nasır Nedir? Kişilerde Ne Gibi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?

Nasır Nedir? Kişilerde Ne Gibi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?

Her 10 insandan 7’sinde görülebilen nasır, derinin sertleşme durumu olarak bilinir. Katı ve ölü bir deri tabakasıdır.

Her 10 insandan 7’sinde görülebilen nasır, derinin sertleşme durumu olarak bilinir. Katı ve ölü bir deri tabakasıdır. Deri kendini savunmak amacı ile birden fazla deri katmanı oluşturmaya başlar. Bu durumun sonucunda da nasır meydana gelir. Peki deri neden kendini savunmak amaçlı nasır oluşturmaya başlar? Genellikle baskı ve sürtünme nedeniyle vücudun tahriş olması ile derinin kendini korumaya almasına sebep olur. Nasır her boy, cins ya da birçok farklı şekilde oluşabilir ve ortaya çıkabilir. Kısacası vücudunuzun herhangi bir yerinde baskı ve sürtünmeye bağlı olarak kolaylıkla ortaya çıkabilir.

Nasırlar kişilerde belirli sağlık sorunlarına yol açabilirler. Yaygın olarak nasır bölgesinde ağrı ve sızı gözlemlenir. Bunun yanı sıra ayak kısmında nasır oluşan kişilerde, nasırın boyutuna ve yapısına göre yürüme sıkıntısı bile görülebilir. Vücutta ayaktan sonra yoğun bir şekilde el bölgesinde nasır meydana gelebilir. Bu durumda kişinin elleri ile iş yapması zorlaşabilir. Bu nedenle vücudun farklı bölgelerinde, farklı nasır çeşitleri meydana gelebilir demek doğru olur. Bu nasır çeşitleri tohum, sert ve yumuşak nasır olarak adlandırılır. Hepsinin yapısı farklıdır.

Nasır Çeşitleri Neleredir?

Vücutta üç farklı şekilde nasır gözlemlenir. Bunlar tohum, sert ve yumuşak nasırdır. Hepsi farklı yapı ve içeriklere sahiptir. Bu nedenle, tedavi sürecine geçilmeden önce nasır çeşidi belirlenmelidir. Bu durum tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

  • Tohum Nasır: Genellikle topukların arka ve yan kısımlarında görülür. Tamamen ölü deriden oluşmaktadır. Çok fazla basıya maruz kalınınca vücutta ağrı yapabilir. Nasır oluşan bölge temizlenirse ve üzerinde bulunan sert deri yumuşatılıp, temizlenirse ağrı daha aza indirilebilir. Bunun yanı sıra bu durum geçici bir çözüm de olabilir. Eğer nasırın kökü derin ve fazla ise farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.
  • Sert Nasır: Çoğunlukla ayağın kemikli olan kısımlarında görülmektedir. Ayağın üzerine yanlış basılması ya da ayak kemiklerinde giyilen ayakkabı nedeniyle meydana gelebilecek olan deformasyonalar sert nasıra neden olabilir. Sert nasırın diğer nasırlara göre daha yoğun bir kökü bulunmaktadır. Ayakta ki küçük parmakların dış bölgesinde, ayak parmakların tepelerinde yoğun olarak görülebilir.
  • Yumuşak Nasır: Yumuşak nasır genelde ayak parmaklarının aralarında kalan boşluklarda yoğun bir şekilde görülür. Yumuşak nasırın bulunduğu bölgelerde akıntı ve ağrı problemleri gözlemlenebilir. Boyut olarak 1 – 4 cm arasında olan bu nasır çeşidi kızarık ve hassas bir yapıdadır. Ayak parmaklarının birbirlerine fazla derecede baskı yapması ile oluşan yumuşak nasır, ilerleyen süreçlerde kişilerin yürümesine engel olabilir. Topuklu ayakkabı kullanan kişilerde bu nasırın oluşma olasılığı daha yüksektir. Bunun yanı sıra doğuştan gelen eklem bozukluğu da yumuşak nasırın oluşmasında zemin hazırlayabilir.

Nasırın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nasırın farklı çeşitleri bulunduğu için tedavi yöntemleri de değişebilmektedir. Tedavi sürecinde ilk olarak önemli olan doğru nasır çeşidini tespit etmek ve o nasıra yönelik uygun tedaviye karar vermektir. Genellikle nasır çok köklü ise nasırın bulunduğu bölge yumuşatılır. Daha sonra yumuşatılan bölge doktor tarafından bir miktar kazılır. Kazıma işleme sayesinde nasırın içerisinde siğil bulunup, bulunmadığını da kontrol edilir. Üst derinin kazılması esnasında eğer bir siğil mevcut ise deri kanamaya başlayacaktır. Nasır içerisinde herhangi bir siğil bulunmuyorsa, kanama durumu mevcut olmayacaktır.

Farklı bir yöntem olarak nasır bantları ya da benzer yumuşatıcı ilaçlar da kullanılabilir. Bu ürünleri kullanmadan önce bir hekime ya da eczacıya danışmak en uygunu olacaktır. İçerisinde bulunan herhangi bir etken maddeye alerjinizin bulunması durumunda vücudunuzda farklı tepkimeler gözlemlenebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.