Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir? Nefes Darlığı Çözümleri ve İyi Gelen Şeyler!

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir? Nefes Darlığı Çözümleri ve İyi Gelen Şeyler!

Nefes darlığının kişinin hayatını ve günlük yaşamındaki pozitif enerjiyi tehdit ettiği bilinen bir gerçek. Nefes darlığı belirtilerini bilerek bu rahatsızlığın sizde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Nefes darlığı çözümleri ile rahatlayabilirsiniz.

Günlük yaşamınızı tamamiyle etkileyebilecek bir rahatsızlık olan nefes darlığıne sebep olan şey nedir? Nefes darlığından kurtulabilmek ve etkilerini azaltabilmek için neler yapılmalıdır? İşte nefes darlığında olmazsa olmaz yapılması gerekenler...

Nefes darlığı sıkıntısı astım ve benzer rahatsızlıklara sahip olan insanlarda görülebilir. Ciğerlerinde enfeksiyon, iltihap gibi çeşitli sıkıntılara sahip olduğu anlaşılan kişiler, zaman zaman nefes darlığı yaşayabilir. Bununla beraber sigara kullanan kişilerde de nefes darlığına fazlasıyla rastlanmaktadır. Uzun yıllar sigara kullanımının sonucu olarak da KOAH hastalığı meydana gelebilir. KOAH ile beraber kişi hafif tempolarda dahi nefes nefese kalarak nefes darlığının olabilecek en kötü versiyonunu yaşar. 

Nefes Darlığı Belirtileri

Genellikle hafif veya hafif şiddetli tempolarda uzun süre nefes almakta sıkıntı yaşama durumudur. Nefes darlığı yaşayan kişiler, ölecek hissine kapılır. Nefes almakta oldukça zor çekmekle beraber boğuluyormuş hissi yaşar. Bir süre nefessiz kalan insanların muhakkak doktora gözükmesi gerekmektedir. Nefes alıp verirken hırıltılı bir şekilde solunum yapılıyorsa bu da göz ardı edilmemesi gereken bir belirtidir. Halsizlik, yorgunluk, balgamda kan gözükmesi de önemli belirtiler arasındadır.

Nefes Darlığı Çözümü

Nefes darlığının olası etkilerini azaltmak ve hatta uzun vadeli bir rahatlama yaşamak istiyorsanız elinizden gelen birçok çözüm yolu var. Bunları uygulamak kimi insanlar için oldukça zor gözükse de sağlığın her şeyden önemli olduğu hatırlanmalı ve aşağıda sayacağımız durumlara dikkat edilmelidir:

  • Sigaradan kesinlikle uzak durunuz. Nefes darlığını tetikleyen en büyük etkenlerden biri tartışmasız sigaradır. Sigara kullanan bir insanın nefes darlığı düzelecekse de zaman içerisinde daha kötü bir duruma evrilir.
  • Alkol kullanmayın. Alkol kullanmak da tıpkı sigara gibi orta ve uzun vadede kalıcı hasarlara yol açabilir.
  • Evinizi sık sık havalandırın. Bulunduğunuz ortamı muhakkak havalandırmalı ve temiz oksijenin içinize dolmasını sağlamalısınız. Günümüze kirli hava oldukça artmakta ve bu da nefes darlığını tetiklemektedir.
  • Stres yapılmamalı. Her ne yaşanıyor olursa olsun, elinizden geldiği kadar kendinize stresten uzak bir yaşam modeli seçmelisiniz. Stresli olmanızı sağlayan insanlarla iletişiminizi kesmeli, kesemiyorsanız da durumunuzdan bahsederek anlayışlı olmasını belirtmelisiniz.
  • Kimyasal ürünlerden uzak durun. Kimyasal temizlik maddeleri nefes almayı zorlaştırır ve ciğerlere zarar verir.
  • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Fazla kilo yağ demektir ve yağlanmış bir vücut daha zor nefes alır. Bu yüzden fazla kilolarınızı vermeniz, hem nefes darlığı hem de çeşitli sağlık sorunlarınıza kesinlikle iyi gelecektir.

Belirttiğimiz çözüm yöntemlerinin büyük kısmını uyguladığınız takdirde nefes alıp verişinizdeki rahatlığı hissedebilirsiniz. Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi uzman bir doktora gözükmenizde fayda var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.