Obezite Ameliyatı Nedir?

Obezite Ameliyatı Nedir?

Obezite ameliyatı bilindiği üzere obezite tedavisi yapılırken eğer diyet gibi kişinin kontrol altında tutması gereken tedavi yöntemlerine yanıt verilmiyorsa obezite ameliyatı yapılır.

 

Obezite ameliyatı bilindiği üzere obezite tedavisi yapılırken eğer diyet gibi kişinin kontrol altında tutması gereken tedavi yöntemlerine yanıt verilmiyorsa obezite ameliyatı yapılır. Bu tedavi konusunda yani obezite ameliyatı konusunda bir çok araştırma yapılmış ve bu alanla ilgilenen bir çok doktor mevcuttur. Obezite hakkında yapılan araştırmalara göre ise ilacın sonuç vermediği daha sonra aynı şekilde diyet konusunda bir sonuç alınamadığı ve egzersizlerin çok işe yaramadığı görülmüştür. Hatta bu araştırmalarda görüyoruz ki obezite de bu yöntemleri uygulamaya çalışan hastaların genelinde daha fazla ilerleme görülmüş ve hastalığın yani obezite nin artmasına sebebiyet  vermiştir.

screenshot-4.png

Günümüzde şuan da uygulanan obezite için en etkili yöntem ameliyattır onu görmekteyiz. Çünkü zaten mantıklı bir düşünme içerisine girdiğimizde bu obezite hastalığı zaten kontrolsüz yemekle doğan bir hastalıktır. Hasta bunu kontrol edebilse zaten bu hastalığın ilerlemesi gerçekleşmez di ancak hasta bunu kontrol altına alamadığı için kilolu olmaktan çıkıp obezite dediğimiz hastalığa yakalanmış oluyor. Her cerrahi tedaviyle birlikte bu cerrahi tedavinin hasta üzerinde riskler taşıdığını bilmekteyiz.

Aynı şekilde de obezite ameliyatı da cerrahi bir işlem olduğu için tabi ki de bu ameliyatın da riskleri mevcuttur. Burada ki asıl önemli konu hastanın metabolik olarak ne derece değerlendirildiğidir. Eğer bu tedavi gerek olmadığı bir metabolizmaya sahipse ameliyat öncesi uygulanması gereken yöntemler uygulanmalıdır. Diğer türlü risk oranı çok fazladır. Bu ameliyata aslında gerek yoksa hasta için bu ameliyat yapılmamalıdır. Ve bununla beraber hasta için hangi tedavi yöntemi uygun bunun ölçüp tartmalıdır.

Obezite Ameliyatında Hangi Yöntem Kullanılmalı

Daha sonra bu tedavi yöntemine karar verilebilir. Hangi yöntem seçilecekse fark etmeksizin seçilen bu yöntemin uygun ortam ve uygun araçlara sahip olacak şekilde yaratılması gerekmektedir. Bildiğimiz üzere günümüzde farklı olarak uygulanan pek çok farklı ve değişik metotlar söz konusudur. Bu tedavinin uygulanacağı hastanın ilk metabolik yapısına bakılmalı demiştik bunun yanı sıra bir çok dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise hastanın hormonal durumudur. Eğer hastanın hormon dolayısıyla farklı hastalıkları veya farklı şekilde metabolik hareketleri varsa bu hormonal rahatsızlıkların ilaç tedavisiyle düzelmesi mümkün olacaktır.

Bu sebepten hastanın obezite ameliyatı olmadan önce bu testlerin yapılık bakılması gerekir. Bu yöntemlerden hangisi seçilmesi gerektiği çok kritik bir durumdur. Ancak şunu da bilmeliyiz ki obezite tedavisi için şuan altın olan en etkili yöntem obezite ameliyat tedavisidir. Bu ameliyata hasta bazın da karar vermek gerekir. Yani şu şekilde olmalı; eğer hasta kilolu ancak yapılan testlerin verdiği sonuca göre bu hastanın yeme hastalığından değil de başka etmen ve sebeplerden dolayı kilo aldığı gözleniyorsa hasta tabi ki ameliyata alınmaz.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Obezite tedavisinde uygulanan ve hala uygulanmakta olan tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki v tedavisi iki ye ayrılmaktadır. Birinci yöntemin adı şudur; endoskopik tedavi yöntemidir. İkinci yöntemin adı ise laparosskopik tedavi yöntemidir. İkinci yöntemden kastedilen ameliyat yöntemleridir. Artık günümüz dünyasın da bu yöntemler açık olarak cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmayan ve gerek olmaya tedavi yöntemleridir. Ve tüm cerrahi uygulamalar ise bu söylediğimiz yöntem başlığı altında incelenmektedir. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse ilk olarak;

1. Endoskopik Yöntemler gelmektedir bu yöntemler ise mide balonu, apollo, endopilaktör ve son olarak endo sleeve olarak bilinmektedir.

2.  Laparoskopik (Obezite Cerrahisi Yöntemleri) yöntemidir. Bu yöntem de ise mide kelepçesi, tüp mide ve gastrik bypass daha sonra Biliopankreatik Diversiyon ve Duodenal Switch ile İleal İnterpozisyon (İleal Transpozisyon) son olrak ise Transit Bipartisyon kullanılmaktadır. Diğer bir konu ise bu ameliyatın kimlere yapılması gerekir ve kimler bu ameliyata uygun görülmektedir şimdi sizlerle bu konu hakkın da incelemeler ve araştırmalara yer verelim.

 

OBEZİTE AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Obezite hakkında yapılan araştırmalara göre ise ilacın sonuç vermediği daha sonra aynı şekilde diyet konusunda bir sonuç alınamadığı ve egzersizlerin çok işe yaramadığı görülmüştür. Hatta bu araştırmalarda görüyoruz ki obezite de bu yöntemleri uygulamaya çalışan hastaların genelinde daha fazla ilerleme görülmüş ve hastalığın yani obezite nin artmasına sebebiyet  vermiştir. Bu tedavinin uygulanacağı hastanın ilk metabolik yapısına bakılmalı demiştik bunun yanı sıra bir çok dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise hastanın hormonal durumudur.

Eğer hastanın hormon dolayısıyla farklı hastalıkları veya farklı şekilde metabolik hareketleri varsa bu hormonal rahatsızlıkların ilaç tedavisiyle düzelmesi mümkün olacaktır. Bu sebepten hastanın obezite ameliyatı olmadan önce bu testlerin yapılık bakılması gerekir. Bu yöntemlerden hangisi seçilmesi gerektiği çok kritik bir durumdur. Ancak şunu da bilmeliyiz ki obezite tedavisi için şuan altın olan en etkili yöntem obezite ameliyat tedavisidir. Bu ameliyata hasta bazın da karar vermek gerekir. Yani şu şekilde olmalı; eğer hasta kilolu ancak yapılan testlerin verdiği sonuca göre bu hastanın yeme hastalığından değil de başka etmen ve sebeplerden dolayı kilo aldığı gözleniyorsa hasta tabi ki ameliyata alınmaz. Obezite ameliyatları ve  bu ameliyatlarla birlikte Metabolik cerrahi ameliyatlarının endikasyonları ve bu ameliyatların uygulama alanları oldukça farklı alanlara sahiptir.

Obezita ameliyat için ise klasik endikasyonlar şu şekildedir; vücut kitle endeksi olarak tabi ki 40’ın üzerinde olan kimseler tercih edilmektedir. Eğer vücut kitle endeksi 35’ üzerindeyse vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olup da metabolik anlamda bir sendrom ile ilgili bir rahatsızlığı olan bireyse dikkate alınmalıdır. Bu kriter ve gerekliliklere ilave olarak ise vücut kitle indeksi 30-35 aralığında ise klinik olarak tedavi görülmesine rağmen istenilen tedavi sonuçlarını yakalayamayan hastlar için ise cerrahi olarak bir tedavi değerlendirilmelidir. Metabolik olarak cerrahi tedavisi içinse; yukarıda belirtilen kriterlere ilave olarak vücut kitle indeksi 25-30 aralığında olduğunda komisyonun oayı ile birlikte cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

OBEZİTE AMELİYATI HANGİ AMELİYATLARI İÇERİR?

Mide Balonu Ameliyatı

Kilo vermek istiyorsanız ve eğer basit bir yöntemle uygulanmasını istiyorsanız doğru metni okuyorsunuz demektir. En basit yöntem bu alan ve anlamda mide balon uygulamasıdır. Bu yöntem şu şekilde uygulanmalıdır; bir endoskop yardımıyla birlikte mide içinde sıvı veya su dolu bir balon hafif bir anestezi uygulanarak mide ye yerleştirmesi gerçekleşir. Bu işlemin maksimum süreceği vakit 15-20 dakika arasındadır. Bunu yaparak midenin gıda alma oranını düşürmüş oluruz. Yani midenin içi doluyken bir şey yemek zaten zor olacaktır. Bu sebepten dolayı mide dolu olduğu için bir şey alamayacaktır. Bu sayede hasta birkaç ay da neredeyse 7 8 kilo vermiş olacaktır. Ancak şöyle bir durum söz konusudur bu balon mide de 6 ay en fazla bir yıl kalabilecektir.

Tüp Mide Ameliyatı

Dünya üzerinde en çok uygulanan yöntemlerden biri olarak bilinen tüp mide ameliyatı, midenin 80-90 kadarının çıkarılarak mide nin bir tüp haline getirilmesiyle gerçekleşen bir ameliyattır. Kişinin bu sayede kalori alma oranı oldukça azalmaktadır. Ameliyattan çıkan hastalar mide ye bir anda yüklenmemek adına iki hafta boyunca sadece sıvı besinler geriye kalan iki haftada da sadece yumuşak besinler tüketmelidir. Bir ayı hastanın bu şekilde geçirmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra hastanın egzersizlerini unutmayarak bunu rutin halde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Yani bu demek olmuyor ki hasta bu işlemi yaptırarak sağlığına tamamen kavuşmuş olmaktadır. Asıl önemli olan bu ameliyat sonrasıdır. Hasta eğer buna dikkat etmezse mide tekrar çabuk bir süre içerisin de eski halini alacaktır. Buda hasta için iyi olmayacaktır. Çünkü tıbbi olarak yapılan bir ameliyat ve almak istenilen sonucu elde ettikten sonra bu sonucu muhafaza edememek hastanın psikolojisini bozabilecek düzeyde olacaktır.

 

Gastrik By-Pass Ameliyatı

Bu yöntem de ise şunu söyleyebiliriz ki temel olarak mide ikiye bölünmektedir. Biri büyük diğer, ise küçük parça olmak üzere iki parçayı oluşturmaktadır. Bu ameliyatta iki durum hedeflenmektedir. İlk yöntem olarak diğerlerinde olduğu gibi kişinin yani obezite olan hastanın kalori alımını engellemek için yapılmaktadır. ikinci olarak ise yenilen besinlerin emilimini olduğu derecede azaltacaktır. Böyle bir ameliyat sonrası kilo verimesi bir buçuk yıl kadar sürebilmektedir. Hastalar bu ameliyattan sonra uzun bir süre vitamin alımına ihtiyaç duyacaktır. Bunun kesinlikle karşılanması gerekir.

Duodenal Switch Ameliyatı

Duodenal Switch işlemi metabolizmayı doğrudan ve birden etkileyerek metobolizmayı aşırı bir şekilde hızlandırmaya geçer. Özellikle kilosu çok fazla olan kişiler için uygulanabilir bir yöntemdir ve uygulanabilir bir ameliyattır. Bu ameliyat sonrası diğer ameliyatlarda görüldüğü üzere hem gıda takviyesi engellenecektir hem de bu gıdanın ve gıdaların emilimleri yani enzim hızları azaltılacaktır. Özellikle yağ emilimini azaltacağı için sürekli yağ ve yağlı besinler tüketen hastalar için oldukça faydalı ve böyle hastalar için oldukça etkili bir yöntem oluşturmuş olacaktır. Ancak bu ameliyat sonrası hastalar da şöyle bir durum oluşacaktır; hasta kötü kokulu kronik bir ishal ve yağ emilimi azalması yaşayacak ve buna bağlı protein ve vitamin eksikliğini görecektir.

Mini Gastrik By-Pass Ameliyatı

Gastrik bypass ameliyatının daha kolay uygulanabilen bir ameliyat süreci ve ona bağlı bir tıbbı tedavidir. Uzun boyutta bir mide poşu oluşturulduktan sonra bu mide poşuna ince bağırsak parçası bağlanmaktadır. Ameliyat süresi diğer ameliyatlara göre daha az ve dağa çabuk olacaktır. Bu sebepren hastalara bir takım sorumluluklar düşecektir. Bu ameliyatın diyabet hastalığını geçirme ve zayıflama etkisi çok fazla ve faydalıdır.

İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Asıl konumuza gelmek gerekirse; ameliyat kısmı bu işin tıbbi yöntemler kısmıdır ve yüzde85 oranla bir sorun çıkmamaktadır. Asıl önemli olan bundan sonra hastanın kendi için dikkat etmesi gereken hususlarla alakalıdır. Hastaya bu anlamda çok fazla sorumluluk ve görevler düşmektedir. Obezita ameliyatı sonrası iki kısma ayrılmaktadır. Birisi erken dönem ikincisi ise geç dönemdir. Kilo kaybının normla olarak düşmesi beklenen dönem erken dönemdir. Bu dönem 1,5 yıl falan sürmektedir. Geç dönem ise kilo kaybının durmasıyla başlayan dönemdir. Erken dönem de asıl hedeflenen hastanın sağlıklı ve oturaklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaya çalışmaktır. Geç dönemde ise hastanın özellikle dikkat etmesi gereken konu bu verdiği kiloları geri almaması gerektiğidir. Hasta kendine bu anlamda dikkat etmelidir.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.