Obezite Çeşitleri Nelerdir?

Obezite Çeşitleri Nelerdir?

Obozite, vücutta biriken fazla yağın sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek seviyede olması durumudur. Obezite etrafımızdaki kişilerde de görmeye başladığımız gittikçe artan bir hastalıktır. Ve bir çok çeşidi bulunmaktadır.

 

Obozite, vücutta biriken fazla yağın sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek seviyede olması durumudur. Obezite etrafımızdaki kişilerde de görmeye başladığımız gittikçe artan bir hastalıktır. Ve bir çok çeşidi bulunmaktadır.

screenshot-2.png

Vücut kütle indeksinde (VKİ) indeksi 25 kg/m2 ila 30 kg/m2 ve üzeri olanlar obez olarak kabul edilmektedir.

Obezite, tıp iki diyabet, kap rahatsızlıkları, obstrüktif uyku apnesi, belirli kanser türleri ve osteoartrit gibi bir çok hastalığın görülme ihtimalini daha çok arttırmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş sınıflama;

 • 18.5 altında BMI az kiloda
 • 18.5 - 24.9  arası normal kiloda
 • 25.0 - 29.9 arası fazla kiloda
 • 30.0 - 39.9 arası obez
 • 40.5 'ın üzeri Morbid (ileri düzeyde obez)
 • 50 ve üstü süper obez olarak belirtilmiştir.

Bel çevresi ölçümleri obezite tanısı koyulabilmesi çok basit bir yöntemdir. Bel çevresi için yapılan ölçümlerde bel çevresi erkeklerde102 cm’den, kadınlarda ise 88 cm’den büyük olması şişmanlığın göstergesi olmaktadır ve obezite riski taşımaktadır.

Obezite çeşitleri ve nedenleri

 1. Genetik obezite: Bir ailenin tüm bireyleri obezite olabilirler. Bunun sebebi tamamen kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olmaları da olabilir fakat yüksek ihtimalle ortada genetik bir durum söz konusudur. Doktorların uygun müdahaleyi yapabilmeleri için genetik test yapmaları gerekir. Bu hastaların zayıflama adımları biraz daha zordur.
 2. Beslenme ile ilgili obezite: Obezite çeşitleri arasında beslenme ile ilgili obezite en yaygın olanıdır. Günlük yakılan kaloriden daha çok kalori alınması durumunda meydana gelmektedir. Bu tip obez hastaların hareketsiz bir yaşam tarzı vardır. Beslenme ile ilgili obezitenin diğer obezite çeşitlerine göre daha kolay çözümü vardır. Beslenme ve fiziksel aktivite düzeninin değiştirilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak spor yapılmalı ve günlük yakılan kaloriden fazla kalori alınmaması gerekmektedir. Beslenme ile ilgili obez hastalarının diyete ve spora çok uzun süre devam etmeleri gerekmektedir. Artık yaşam tarzları bu şekilde devam etmelidir.
 3. Kötü yönetimden dolayı oluşan obezite: Bu tip obezite diğer obezite tipleri arasında en karmaşık olanıdır. Vücut açlık hissini iyi bir şekilde yönetemez ve kişi tokluk hissetmez. Çok fazla yemek yemelerine rağmen tokluk hissedip tatmin olmazlar. Bu yüzden bu tip obez hastaları yemek yemeye sürekli devam ederler.
 4. Gergin obezite: Yemek yemek insanı mutlu eder. Psikolojik problemleri olan ve mutsuz olan kişiler yemek yiyerek mutlu olmaya çalışırlar. Bu tip obez hastaları genellikle şekerli ve yağlı yiyecekleri tercih ederler. Böyle durumlarda mutlaka bir psikoloğa veya psikiyatriye görünmek gerekmektedir. Psikolojik sorununuz için yardımcı olacaklardır ve böylece psikolojik sorununuzdan dolayı yemek yemeniz sona erecektir.
 5. Endokrin obezite: Endokrin obezitede en sık görülen sorunlar tiroid yetmezliği ve hipokortizmdir. Endokrin obezite hastalarında endokrin sistemi olması gerektiği gibi çalışmaz ve bu da hormonal bozukluklara neden olur. Hasta bu hormonal bozukluklardan etkilenir. İlk başta tiroidiniz yenilen yemeği sindirmek için harcanması gerekenden daha az hormon salgılar. İkinci durumda ise çok fazla hormon salgılar.
 6. Termojenik obezite: Vücudun, yenilmiş olan yiyecekleri yakmak için gerekli sıcaklığa ulaşmaması durumudur. Bundan dolayı yenilen her şey hastaya fazlasıyla geri döner. Bu durumda kesinlikle bir doktora başvurmak gerekir.
 7. Hipersellüler obezite: Çocuklarda görülen bir obezite çeşididir. Vücuttaki yağ bulunduran hücrelerin sayısının artması sonucunda görülmektedir.
 8. Hiperplastik obezite: Yetişkinlerde görülen bir obezite çeşididir. Vücutta yağ depolayan hücrelerin hacimlerinin artmasından dolayı ortaya çıkan bir obezite çeşididir. Hücrelerin hacimlerinin artmasına rağmen hipersellüler obeziteden farklı olarak hiperplastik obezitede hücre sayısında artış olmaz.
 9. Sekonder obezite: Çocukluk döneminde ortaya çıkan, genetik sorunlar, endokrin hastalıklar, bazı kullanılan ilaçlar ve bazı tümörlerden dolayı ortaya çıkan bir obezite çeşididir. Çoğunlukla gövde kısmında yağ depolanır. Hastanın kilo almaya başlamasıyla birlikte şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tüylenme, yanakta şişkinlik ve ense kısmında yağ birikmesi gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Çocuklarda boy uzaması erkenden durur. Büyüme hormonundaki eksiklik ve tiroid bezlerinin de olması gerekenden az çalışması obeziteye sebep olur.
 10. Santral obezite: Erkek tipi, elma tipi, abdominal, kayış yada kemer üstü, ve merkezi şişmanlık olarak da bilinen bir obezite çeşididir. Santral obezitede birim başına düşen yağ hücresi miktarı olması gerekenden daha yüksek durumdadır. Yağlar gövde ve karın bölgesinde kollar ve bacaklardan daha çok toplanır. Metabolik hastalıklara en sık neden olan obezite tipi bu tiptir. Bu obezite çeşidinde kanser hastalıkları, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski çok fazladır.
 11. Subkutanöz Obezite: Glutefemoral, kemer tipi, cilt altı, kadın tipi, kemer altı, armut tipi olarak da bilinen bir obezite çeşididir. Bu tip obezitede, yağların birçoğu cilt altı ve kalça bölgesinde birikir. Kadınlarda yağların toplanması en çok basen veya kalça bölgesinde olduğu için, bu tür şişmanlık oluşur. Erkek tipi obeziteye oranla risk ve tehlikeleri çok daha azdır. Bu tip obezitede kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı ortaya çıkma oranı daha az görülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.