Otizm Nedir? Neden Olur?

Otizm Nedir? Neden Olur?

Genelde ilk 3 yaş itibari ile görülmeye başlayan otizm, kişilerin yaşamları boyunca devam eder. En sık nörolojik hastalıklardan birisi olarak görülen otizm, tıp dilinde spektrum bozukluğu olarak adlandırılır.

Genelde ilk 3 yaş itibari ile görülmeye başlayan otizm, kişilerin yaşamları boyunca devam eder. En sık nörolojik hastalıklardan birisi olarak görülen otizm, tıp dilinde spektrum bozukluğu olarak adlandırılır. Ciddi bir gelişimsel bozukluk olarak değerlendirilen otizm, bireyin yürüme,  oturma ve bunun gibi motor becerilinin gelişmesinde ya da kilo ve boy alımında bir engel teşkil etmemektedir. Bu durumun aksine gerçekten sağlıklı bir bünyeye sahip çocuklardır. Bazı otizmli kişilerde, baş çevresinde diğer insanlardan farklı olarak büyüme gözlemlenebilir.

Otizmli kişilerin asıl sorun yaşadığı alan iletişime, sosyal etkileşime zarar verecek olan sınırlı ilgi alanlarının ve tekrarlanan hareketlere yol açan davranışlarının bulunması durumudur. Otizm belirtileri bazen çocuk 1 yaşına girmeden önce fark edilirken, bazen de temel bazı “baba, mama” gibi kelimeleri telaffuz etmeye çalışırken, gelişiminde gerileme olduğunda fark edilir.

Peki, otizm neden olur? Otizmin tam olarak neden olduğu günümüze kadar gelen araştırmalarda netleştirilememiştir. Bazen genetik bir faktör nedeniyle bazen de çevresel bir faktör nedeniyle kişi otizmli olabilir. Bu nedenle otizmin neden olduğu kişiden kişiye göre değişim gösterebilir diyebiliriz.

Otizm Belirtileri Nedir?

 • Kişiler ile göz teması kurmaktan çekinirler. Bu nedenle ya göz teması yoktur ya da çok kısıtlıdır.

 • Otizmli kişiler ya çok hareketli olurlar ya da çok hareketsiz olurlar. Bu durum kişiden kişiye göre değişim gösterebilir.
 • Otizmli kişilere isimleri ile seslenildiğinde herhangi bir tepki vermezler.
 • Konuşmayı öğrenmiş olsalar bile sürekli bir şekilde aynı kelimeyi tekrarlar.
 • Bir topluluk içerisinde yaşıtları ile iletişime geçmek istemez. Oynanan oyunlara katılmak istemezler. Yani kendilerini izole ederler.
 • Düzen takıntıları bulunur. Düzenli hayatları bozulduğunda sinirlenebilir, hırçınlaşabilirler.
 • İnsanlar ile iletişime geçmek yerine cansız varlıklar ile ilgilenmek daha çok dikkatlerini çeker.
 • Bazı sevdikleri objelere aşırı derecede bağlanabilirler.
 • Sosyal ortama girdikleri esnada korkabilir, farklı ve aşırı tepki verebilirler.
 • Uygun olmayan cümleleri kullanırlar. Kalıp gibi sürekli aynı şeyi söylerler.
 • Konuşma onlara göre bir iletişim aracı değildir.
 • Normalde kullanılan öğrenme metotlarına tamamen duyarsızdırlar.
 • Çok sık bir şekilde yemek yeme bozukluğu durumu gözlemlenir.
 • Acı ve tehlikeye karşı duyarsız kişilerdir. Bu nedenle neredeyse hiçbir durum onları korkutamaz.
 • Bulunduğu toplumda yapılan esprileri ve imaları anlamlandıramazlar.
 • Tekrarlayan bir hareket keşfettiklerinde sürekli bir şekilde yaparlar. Örneğin el çırpmak, kanat çırpmak ve bunun gibi.

Bir kişiye otizm teşhisinin konulması için bu belirtilerden en az 6 tanesinin gözlemlenmesi gereklidir.

Otizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Otizm olarak bilinen hastalığı bilinen herhangi bir ameliyat, ilaç gibi bir tedavisi yoktur. Otizm tedavisinin asıl amaçları işlevsel bağımsızlığı ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Otizmli kişilerin gelişimindeki gecikmeleri desteklemek ve ilgili bozuklukları tedavi etmek için aile sürecin yönetilmesinde yardımcı olmalıdır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi burada da erken teşhis ve müdahale çok önemlidir. Beynin ilk 3 yılı gelişim için çok önemlidir. Bu nedenle bu süreçte tedaviye başlamak çocuklar için önemli olacaktır.

Otizmli çocuğun erken yaşta tedaviye başlaması ilerleyen süreçlerde sosyal etkilemişinin artması için yardımcı olacaktır. Tedaviler tamamen kişinin gereksimine özel bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu nedenle her tedavi birbiriyle uyuşmamaktadır. Otizm derecesine göre kişiler özel bir okulda eğitim görürler. Otizm seviyesi düşük olan öğrenciler kaynaştırma öğrencisi olarak haftanın belirli günleri normal bir okula gidebilir. Otizm tedavisi uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.