Postür Bozukluğu Nedir? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir? Duruş Bozukluğunda Ameliyat Şart mı?

Postür Bozukluğu Nedir? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir? Duruş Bozukluğunda Ameliyat Şart mı?

Duruş veya postür bozukluğu olarak bilinen bu rahatsızlık, iskelet kas sisteminizin normalden daha eğri durması olayına verilen bir isimdir. Genç yaşlarda yaşanan bu sıkıntıdan kurtulmak ve eskisinden daha iyi durumda olmanız mümkündür.

Postür yani duruş bozukluğunun günümüzde gençleri bir hayli yıprattığı ve en çok psikolojik olarak etkilediği bir gerçektir. Duruş bozukluğuna sebep olan etkenler nelerdir? Çocuğunuzun duruş bozukluğunu nasıl engellersiniz ve düzeltirsiniz? Postürde yaşanan sıkıntılara ve çözümler için yapılabilecekler oldukça basit.

Duruş bozukluğu, özellikle bilgisayarın ve akıllı telefonun yaygınlaşmasıyla oldukça artmıştır. Genellikle çocukluk zamanlarında başlayan bu sıkıntı, iskelet sisteminin eğri bir şekilde durması durumudur. Kas iskelet sisteminizin zaman zaman ağrımasına da yol açabilecek postür bozukluğu için belirli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çoğunlukla ihmalden ötürü çıkan bu rahatsızlık, küçüklükten itibaren dik durmaya çalışmayan ve vücuduna dikkat etmeyen kişilerde sıklıkla görülmektedir. Bir kere bu rahatsızlığa yakalanan kişiler, uzun yıllar bunun sıkıntısını çekmektedir Nedeni ise duruşlarındaki bozukluktan ötürü kişilerin kendilerine olan özgüvenlerini yitirmeleridir. Yaşıtlarının onlarla alay etmesi veya kusurlarını yüzüne vurması sonucu ergenlik çağında gittikçe artacak bir özgüven sıkıntısıyla karşı karşıya kalırlar. Peki postür bozukluğunun bir tedavisi yok mudur? 

Postür Bozukluğu Çözümü

Postür bozukluğu diğer adıyla duruş bozukluğunun belli başlı çözümleri bulunmaktadır. Bu çözümlerin en başı kişinin kendini dik durmaya alıştırmasından geçer. İlk zamanlarda kişi, dik durması gerektiğini unutsa da zamanla kendisine hatırlatılmadan bu işlemi yerine getirecektir. Birçok insanın postür bozukluğuna yakalandıktan sonra tedavisinin olmadığını düşünerek kendisini iyice saldığına ve bu sorunla beraber yaşamaya devam ettiğini görüyoruz. Oysa ki bu sıkıntı sizin vereceğiniz çabalarla kontrol altına alınabilir. Kontrol altına alamayacağını düşünen insanlar böyle yaşamaya mahkum olduklarını düşünüyor. 

Duruş Bozukluğu İçin Egzersiz Yapın

Duruş bozukluğunu engelleyecek ve postürünüzü daha düzgün hale getirecek egzersizler mevcuttur. Özellikle sırt kaslarınızın da güçlenmesi duruş bozukluğunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. İnternet üzerinde yer alan çeşitli duruş bozukluğu egzersizlerini düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Böylelikle her geçen gün kendinize de dikkat ettiğiniz takdirde büyük değişimi görebileceksiniz. 

Doktora Gitmekten Çekinmeyin

Duruş bozukluğunuz olduğu için doktora gitmekten çekinmeyiniz. En yakın hastaneye giderek sıkıntınızı belirtiniz ve muayene olunuz. Böylelikle doktor postür bozukluğunun kaç derece olduğunu hesaplar ve ciddi bir sıkıntı teşkil edip etmediğini anlamaya çalışır. Sonrasında ise durumunuza göre size bir takım tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tavsiyeleri benimserseniz kendinizdeki ciddi değişimi görebileceksiniz.

Duruş Bozukluğu Ameliyatı

Bazı kişilerde postür bozukluğu çok ileri boyutlara varmaktadır ve ameliyatlık bir durum gerektirmektedir. Ameliyat olması gereken kişilerin ileri derece postür rahatsızlığına sahip olduğunu hatırlatalım. Bu tarz rahatsızlıklar ameliyat yöntemi genellikle kullanılmaz. Çok ender rastlanan bir durumdur. Kendi başınıza da duruş bozukluğunu engelleyebileceğiniz gibi, her şeyin en sağlıklısı olan doktor kontrolü ile bu rahatsızlıkla mücadele etmek fazlasıyla yerinde bir karar olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.