Sabahları Yorgun Uyanıyorsanız Dikkat! Sebebi Korkutucu Olabilir!

Sabahları Yorgun Uyanıyorsanız Dikkat! Sebebi Korkutucu Olabilir!

Sabahları uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyor musunuz? Normal bir yaşantı sürerken oldukça sıradan hareketleri yaparken de zorlandığınız oluyor mu? Peki bu ve bunlar gibi sorunlara sebep olabilecek rahatsızlığın ne olduğunu biliyor musunuz?

Sabahları uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyor musunuz? Normal bir yaşantı sürerken oldukça sıradan hareketleri yaparken de zorlandığınız oluyor mu? Peki bu ve bunlar gibi sorunlara sebep olabilecek rahatsızlığın ne olduğunu biliyor musunuz? Sebebi Osteoatrit, yani kireçlenme olabilir!

Normal bir yaşantı sürerken, evde en basit hareketleri bile sergilerken ağrı yapan, az da uyusanız çok da uyusanız bir türlü kendinizi dinlenmiş hissettirmeyen ve sürekli devam eden ağrılara sebep olan sorun Osteoatrit, yani kireçlenme olabilir! Genel olarak 45’li yaşlardan sonra başladığı belirtilen bu problem normal olan yaşantımızı tam bir kabusa çevirebilir. Özellikle bel ve boyun bölgelerini etkileyen, ancak vücuttaki tüm eklem hareketli bölgelerde oluşabilecek bu rahatsızlığın nedenleri nelerdir? Hangi belirtileri gösterir? Detayları sizler için hazırladık…

diz-kirenclenme.jpg

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenme rahatsızlığını çeşitli sebeplerle gerçekleşen bir eklem problemi olarak tanımlayabiliriz. Daha detaylı olarak sebeplerinden bahsedecek olursak; geçirilen enfeksiyonlar, obezite, hareketsiz yaşam, iskelet sistemi ve bağ dokularını etkileyebilen genetik bozukluklar, vücutta kalıcı olan iltihaplar, kalsiyum oranının kemiklerden çok kanda bulunması sebepleri de gösterilebilir.

Bu rahatsızlık genel olarak 45 yaş üstü insanlarda oluşmaktadır. Ancak diyabet hastaları, sporcular, menopoz dönemi geçirmekte olan kadınlar ve kalsiyum esaslı fosfat bağlayıcıları kullanan kişilerde de görülebilmektedir.

 

Kireçlenmeyi Ortaya Çıkaran Belirtiler Neler?

 

Eğer hareket ettiğinizde ya da eklemlerinizi zorladığınızda çok şiddetli ağrılar yaşıyorsanız bu kireçlenme belirtisi olarak tanımlanabilir. Bunun haricinde sabahları uykudan uyandığınızda vücudunuzda hissedeceğiniz ağrı, en ufak basınçta oluşan hassasiyet, esneklik kaybı, eklem bölgelerinde sertlik ve hareket halindeyken eklem bölgelerinden gelen sesler de belirtiler arasında yer almaktadır.

Kireçlenme vücudun bir çok bölgesinde meydana gelebilmektedir. Buna göre ortalama olarak 5 farklı kireçlenme çeşidi olduğu söylenmektedir.

kireclenme-artroz-tedavisi-cs0we2skea3ppjtthraw.jpg

Kireçlenme Tedavisi Var Mı ? Tanısı Nasıl Koyulur?

Kireçlenme tedavisi konusunda belirlenecek yöntem ve diğer tüm kapsamları hastalığın şiddetine bağlı olmaktadır. Bu şiddete bağlı olarak danışılan doktor, hastaya yatak istirahati, ilaç tedavisi, bel enjeksiyonları, fizik tedavi, egzersiz programları önerebilmektedir. Daha ileri seviyede kireçlenmeye sahip bireyler için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekebilmektedir.

Eğer sizler de bahsettiğimiz ağrı ve problemleri yaşıyorsanız, durum çok da geç olmadan bir uzmana danışmanızda fayda var. Kireçlenme olup olmadığı, ne seviyede olduğu ağrılarınızdan da anlaşılabilmektedir ancak bir sağlık kuruluşuna başvurmanız durumunda birkaç test uygulanabilir. Bunlar; fiziki muayene sonrası yapılması istenecek radyolojik testler olacaktır. Bunlar ise düz röntgen veya MR çekimi olabilir. Aynı zamanda ağır bir rahatsızlık geçiriliyorsa EMG de istenilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.