Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar ve Bağımlılıklar Nelerdir? Bağımlı Olmanın Zararları

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar ve Bağımlılıklar Nelerdir? Bağımlı Olmanın Zararları

Çeşitli bağımlılıklar konusunda sizleri uyarıyoruz. Sağlığınıza zararlı olduğu gerekçesiyle teknolojiden yemeğe pek çok bağımlılık türü bulunmaktadır. Kontrolün sizde olduğu bir hayat istiyorsanız bağımlılıktan kurtulmalısınız.

Kimi bağımlılıklar bizim daha çalışkan ve disiplinli olmamızı sağlarken bazı bağımlılıklar var ki hayatı bize zindan eder. Özellikle de sağlığımızla oynayan bağımlılıkların bir an önce bırakılması gerekiyor. Alışkanlıklar arasında ayrım yapmalı ve ona göre bir hamle almalıyız. Herkesin tahmin edeceği üzere sigara ve alkol bağımlılığı bu konuda ilk sıraya oturmaktadır. Peki ya diğer bağımlılıklar? Tahmin dahi edemeyeceğiniz konularda bağımlılığınız olabilir. Bu yüzden yazıyı dikkatli bir şekilde okuyun ve sağlığınızı riske eden bu alışkanlıklardan uzak durun.

Sağlığa Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Sigara Bağımlılığı

Sigara bağımlılığı, herkesin tahmin edeceği üzere en başta ciğerlerimize büyük zarar verir. Nefes almak, koşmak ve hatta konuşmak daha da zor hale gelecektir. Kaç yaşında olduğunuzun bir önemi olmaksızın genç yaşlarda da başınıza gelebilecek bu durumlar karşısında tek çare sigarayı bırakmaktan geçiyor. Ayrıca sigara kullanan insanların sosyal ilişkileri de zayıflayabilir. Kokan bir ağızla kim konuşmak ister ki? Sigara bağımlılığı sonucunda dişlerde sararma ve sürekli pis kokan bir nefese sahip olmak sizin elinizde. Bu nedenle sigaraya eğer çok bağımlıysanız azaltarak ancak yeni başladıysanız derhal bırakarak sağlığınızla kumar oynamayınız.

Alkol Bağımlılığı

Sigaranın yanında tüketilmekte olan alkolün de bağımlılığı çok tehlikelidir. En başta insanlarla olan ilişkileriniz sona erer. Evliyseniz boşanmak zorunda dahi kalabilirsiniz. Ailenizle sık sık tartışma ihtimaliniz olacağı için en sevdiğiniz insanlarla yollarınız ayrılabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız alkolü azaltarak bırakmayı deneyin. Alkol kararında kullanıldığında zarar vermeyebilir. Ancak her gün kullanmak kişiyi ciddi anlamda etkileyecektir. Karaciğeriniz iflas edebilir ve eskisi gibi sağlıklı olamayabilirsiniz. Aynı zamanda alkolik olan bir insanın düşünme yetisi eskisi kadar iyi çalışmaz. Odaklanma konusunda sıkıntı çekebilir, dolayısıyla aktif bir yaşam süremezsiniz. Bu nedenle alkolü bırakmalısınız.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji yalnızca sizi değil herkesi etkiledi. Ancak teknolojiyle geçirdiğiniz vakti yönetemiyorsanız sizi ciddi anlamda etkilemiş olabilir. Son yıllarda artmakta olan teknoloji bağımlılığı neticesinde milyonlarca insan akıllı telefonu veya bilgisayarı olmadan yaşayamayacağını hissediyor. Bu nedenle insanlar sürekli olarak tek bir ekrana bakarak ömürlerini tüketmektedir. Ruhsal sağlınızı bozabilecek bu durum aynı zamanda fiziksel duruşunuzu da etkileyebilir. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar görmemek için teknolojik cihazlarla aranıza mesafe koymalısınız. Kararında kullanmalı ve günde birkaç saatten fazla cihazlarla haşır neşir olmamalısınız. İşiniz dolayısıyla kullanıyorsanız elbette bağımlılık konusunda pek bir şey söyleyemeyiz. Ancak bu sefer de işiniz bittikten sonra sosyalleşmeyi ihmal etmeyiniz. Bir şekilde hayat ve teknoloji arasındaki dengeyi kurmakla yükümlüsünüz. Aksi takdirde asosyallik, sosyal fobi, depresyon ve stres gibi çeşitli ruhsal sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu ve çeşitli beyin kimyasını etkileyen maddelerin kullanımı ilk zamanlardan itibaren kişide önemli bir bağımlılık hissi yaratıyor. Zamanla beyninizde çeşitli körelmeler meydana gelirken aynı zamanda hem maddi hem de manevi olarak çöküyorsunuz. Uyuşturucu krizlerinden ötürü hayatınızı kaybetme olasılığınız artıyor.

Yemek Bağımlılığı

Son yıllarda artan fast food çılgınlığı neticesinde insanlar glisemik indeksi yüksek besinler tüketerek sürekli olarak daha faza kiloya sahip oluyor. Yemeksiz yapamama dürtüsü gün geçtikçe kişiyi ele geçiriyor ve sağlık sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyorsunuz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.