Sarı Benek Nedir? Gözlük Numaraları Neye Göre Belirlenir?

Sarı Benek Nedir? Gözlük Numaraları Neye Göre Belirlenir?

Gözler insanın en ihtiyaç duyduğu organlarının başında gelmektedir. Bu organlar hayati olmakla birlikte çoğu kişinin bu organında birçok sebepten kaynaklı sorunlar çıkabilmektedir. Gözlerin bozulması olarak adlandırılan bu sorun

 

 

Gözler insanın en ihtiyaç duyduğu organlarının başında gelmektedir. Bu organlar hayati olmakla birlikte çoğu kişinin bu organında birçok sebepten kaynaklı sorunlar çıkabilmektedir. Gözlerin bozulması olarak adlandırılan bu sorun bazen kör edecek dereceye ulaşabilmektedir. Gözlerin bozulmaya başlaması ile birlikte uzman doktorlar tarafından buna müdahale olarak gözlük ile tedavi uygulaması başlayabilmektedir. Peki bu gözlük seçimi veya mercek numaraları neye göre belirleniyor hiç düşündünüz mü? Gözlerin arka tarafında buluna sarı benek adı verilen maddeciğin buna etkisi nedir? veya sarı benek nedir? gibi soruları da gözlük numarasının seçilme sebepleri ile birlikte içeriğimiz konusu olacaktır.

makula-dejenerasyonu-16-9-1550751231-880x495.jpg

Çevrenizde ince kenarlı mercek veya kalın kenarlı mercek kişiler olabilmektedir ve bu kişiler ya uzağı görmede ya da yakını görmede sorun yaşayabilmektedir. Optik konusu olan gözlerin cisimleri algılama biçimleri bir dizi bilimsel açıklamaya oturtulmaktadır. Bu argümanlardan yola çıkarak gözlerin yapısını anlamak ve beraberinde gözlük numaralarının neye göre belirlendiğini anlamak oldukça kolay olacaktır.

 

Öncelikle Sarı Benek Nedir?

Sarı benek gözün arka kısmında bulunan ve beyin ile gözlerin koordinasyonunu sağlayan maddeciktir. Gözlerin mercek ile retina yardımı ile aldığı görüntü gözlerin arkasında bulunan ana merkez sarı beneğe ulaştırılmaktadır. Sarı benek ise bu görüntüyü alıp beyin ile hızlı bir alışveriş ile görme eyleminin temelini oluşturur. Oldukça önemli bir maddecik olan sarı beneğin gözün arkasındaki konumu ise oldukça önemlidir. Sarı benek birçok insanda olması gereken yerde olmayabilmektedir. İşte tam bu noktada gözlükler devreye girmektedir.

 

Gözlük Neye Göre Seçilir?

Gözlerin arkasında görme eyleminin merkezinde bulunan temel maddecik olan sarı benek bazı insanlarda olması gereken eksende yer almayabilmektedir. Sarı benek olması gereken yerde olmadığı takdirde görüntü boşluğa düşer ve bu sebeple sarı benek beyne tam olarak net bir görüntü veremeyecektir. Beynin net bir görüntü almaması ile birlikte bulanık görme sorunu ortaya çıkmaktadır.

Mercek ve retinadan gelen görüntünün sarı beneğin önüne veya arkasına düşmesi ile birlikte bulanık görme durumu gerçekleşir. Gözlük kullanımı ise mercekler arası mesafenin ayarlanması ile birlikte görüntünün sarı benek üzerine düşmesi için kullanılmaktadır. Görüntünün sarı beneğin önüne veya arkasına düşmesi ile birlikte tercih edilen kalın veya ince kenarlı gözlüklerde numaralar ise bu görüntünün sarı beneğe olan uzaklığı ile belirlenmektedir. Ayrıca gözleri kısarak bakma durumu da yine görüntünün sarı beneğe denk gelmesini sağlamak için bilinmeden uygulanan bir eylemdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.