Sezaryen Doğum Hakkında Merak Edilenler

Sezaryen Doğum Hakkında Merak Edilenler

Doğum zamanı yaklaşan tüm anne adayları hem normal hem de sezaryen doğum hakkında bilgileri toplayarak sahip oldukları endişeleri azaltarak riskleri en aza indirmek istemektedir.

Doğum zamanı yaklaşan tüm anne adayları hem normal hem de sezaryen doğum hakkında bilgileri toplayarak sahip oldukları endişeleri azaltarak riskleri en aza indirmek istemektedir. Günümüzde normal doğum kadar yaygın olan sezaryen doğum ise soru işaretlerine yol açmakta ve anne adaylarının kafasını karıştırmakta. Kimi zaman bir tercih kimi zamansa bir mecburiyet olan sezaryen doğum bebeğin pozisyonu, annenin sahip olduğu sağlık problemleri ya da doktor tavsiyesine bağlı olarak tercih edilebilir. Normal doğum olarak başlayan bazı doğumların da yaşanan komplikasyonlar sonucu sezaryene dönmesi oluşabilecek ihtimaller arasındadır. Sebebi ne olursa olsun anne adaylarının bu konuda bilgilenmesi ve hazırlıklı olabilmeleri adına sezaryen doğum hakkında merak edilen her şeyi bu yazımızda sizlere sunmaya çalıştık.

Sezaryen doğum nedir?

Latince kökenli sezaryen kelimesi dilimizde de oldukça sık kullanılmaktadır. Doğumu başlayan anne adayına genel ya da lokal anestezi uygulanarak karın ve rahim bölgesine girilmesi ve açılan kesikten bebeğin dışarı alınması işlemine sezaryen doğum denmektedir. Bu doğum yöntemi planlı bir şekilde gerçekleşebileceği gibi beklenmeyen ani sebepler sonrasında da uygulanabilir. Doğum sırasındaki en temel kriter anne ve bebeğin sağlığını korumak olduğu için hem normal doğum hem de sezaryen doğum doktorlar tarafından uygun görüldüğünde uygulanmalıdır.

Sezaryen doğumun uygulandığı durumlar nelerdir?

Sezaryen doğumun uygulandığı başlıca durumları şu şekilde örneklendirebiliriz;

  • Anne adayının planlı bir doğum gerçekleştirmek istemesi
  • Bebeğin beklenenden daha iri olması
  • Bebeğin pozisyonunun anne karnında ters dönmesi
  • Farklı sebepler sonucunda doğum kanalında meydana gelen kanama
  • Anne adayının geçmişinde bir operasyon geçirmiş olması
  • Rahimde miyom olması
  • Anne adayının fizyolojik yapısının uygunsuz olması
  • Normal doğuma engel farklı hastalıklar
  • Doğum sürecinde yaşanan komplikasyonla
  • Sezaryen doğum işlemi nasıl uygulanır?

Sezaryen doğum işlemi nasıl uygulanır?

Sezaryen doğuma önceden karar verilmesi durumunda anne adayı birkaç saatlik açlık ile operasyona hazırlanır. Lokal ya da genel anestezi uygulanan anne adayına ameliyathanede işlem uygulanır. Alt karından açılan iki küçük kesi sayesinde bebeğe ulaşılır. Rahim içerisinde plasenta parçası kalmaması adına kontroller tamamlanır ve kesiler dikiş yardımıyla kapatılarak operasyon sonlandırılır. 4 ila 6 hafta arasında değişen iyileşme süresi normal doğuma göre daha uzun olsa da kesi ve yaralar ilaçlar yardımıyla kolay iyileşir. Dikişlerin iltihap kapmaması için dikkat edilen bu süreçte bol bol dinlenen ve sıvı tüketen anneler çok daha çabuk iyileşme göstermektedir. Hatırlatmak isteriz ki doğum yöntemi ne olursa olsun doktora duyulan güven her zaman için en önemli faktördür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.