Sezaryen Kaç Kere Yapılabilir?

Sezaryen Kaç Kere Yapılabilir?

Sezaryen doğum hem anne adayının hem bebeğin sağlıklı olarak hayatta kalabilmesi için doğumun cerrahi yöntemle yapılmasına karar verilmesidir.

Sezaryen doğum hem anne adayının hem bebeğin sağlıklı olarak hayatta kalabilmesi için doğumun cerrahi yöntemle yapılmasına karar verilmesidir. Bu karar bazen doğum esnasında bazen de doğum öncesinde yapılan tetkikler sonucu karar verilir. Mutlaka ameliyathane koşullarında ve anestezi altında olmak zorundadır. İşlem rahime yapılan bir kesidir. Doğum şekli; doğum öncesindeki muayeneler esnasında belirlenir. Normal yolla doğum gerçekleştiremeyen hamileler için sezaryen kaçınılmazdır.

Sezaryen Nasıl Gerçekleşir?

Sezaryen operasyonunda ilgili kadın doğum doktoru, hemşire, çocuk doktoru, anestezi uzmanı yer almak zorundadır. Cerrahi bir operasyon olduğu için fiziki koşulların yer alması çok önemlidir. Sezeryan genel anestezi altında yani şuur tamamen kapalı bir şekilde işlemler yapılır ya da epidural anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Epidural anestezi ise anne adayının belden aşağısının uyuşturulması sonrası uyanık olarak işlemin gerçekleştirilmesidir. Ameliyat öncesinde açılan damar yolu sonrasında gerekli ilaçlar damar yolundan uygulanması başlanır. Eğer sezaryen epidural olacaksa bel bölgesinden uyuşturma gerçekleştirilir. Gerekli uyuşma sağlandıktan sonra karın bölgesinden sezaryen operasyonuna başlanır. Kesi uzunluğu 15 cm e kadar olabilir. Karın katları geçilir ve rahme kadar ulaşılır. Rahme ulaşılması ile birlikte bebek çıkarılır. Sonrası bebek hemşireleri ve çocuk doktorlarına kalmıştır.

Sezaryen sonrasında çocuğun hemen ilk muayenesinin yapılması gereklidir. Sorun olmadığı takdirde bebek odasına çıkarılır. Bu sırada anneye gerekli kapatma işlemleri uygulanıp ayılması beklenilir. Sezaryen doğum gerekliliği; anne ya da bebeğin sağlığından endişe duyulduğunda karar verilen cerrahi bir işlemdir. Bebeğin sıkıntılı olduğu durumlar yaşanabilir ki; bu doğum yoluna giriş şeklidir, kilolu bir bebek olabilir, doğum öncesi kanamanın başlaması nedenlerdendir. Anneye bağlı sezaryen nedenleri de ; rahim ameliyatı geçirmiş olmaları, doğum kanalından geçmede zorluk, dar bir çatıya sahip olmaları sayılabilir.

Sezaryen Sayısı Kaç Olmalıdır?

Sezaryen doğum cerrahi bir işlemdir, bu yüzden sayısı da önem taşır. İlk 3 sezaryen sonrasında risk taşıdığı düşüncesi vardır. Anne adayının her ameliyatında karında yapışıklıklar artması onun bir sonraki ameliyat için risk altında olması demektir. Her ameliyat risk olduğu gibi sezaryen ameliyatı da risklidir. Çok sayıda sezaryen annenin yoğun bakım gereksinimini doğuracaktır, rahim içinde yapışıklıklar ihtimali artacaktır, doğum kanalı kapanacaktır, her ameliyatta yapılan kesiler de artış olacağından bu da ayrı bir risk kaynağıdır. Bu nedenlerle 3 sezaryenden fazlasına izin verilmez.

Sezaryen ameliyatı sonrasında annenin 2 gece hastanede kalması gerekli olandır. Yaşanabilecek komplikasyonlara karşı bir önlemdir. Hastane de kalma sürecinde annenin yürümesi sağlanır. Böylelikle ameliyattan dolayı bağırsakların normal olarak çalıştırılması sağlanır. İlk günlerde kasık ağrıları yaşanabilir bu geçici bir durumdur. Sezaryen doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilirse anne ve bebek sağlığı için gerekli olan bir doğum yöntemidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.