Sigara Bırakma Yöntemleri ile Kolayca Sigaradan Kurtulun!

Sigara Bırakma Yöntemleri ile Kolayca Sigaradan Kurtulun!

Sigara kullanmak ve asla bırakamamak toplum açısından büyük problem. İnsanlar zehirlenmekten ve ölmekten kurtulmak için sigarayı bırakmaya çalışıyor. Peki sigara bırakma yöntemleri nelerdir? Sigara nasıl bırakılır?

Sigarayı kullanmaya başlamak ve yıllarca sigara kullanmak, zamanla ona karşı bir alışkanlık edinmenize neden olur. İçerisinde bulunan nikotini sürekli olarak soluma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu nedenle de sigara tüketmek sizin için zevkten çok bağımlılık haline gelir. Bu bağımlılığı yenemediğiniz durumda ise büyük sağlık sorunları zamanla kapınızı çalacaktır. Yıllar geçmese dahi nefes kokusu, tıkanmalar, öksürme, ağızda yara, boğaz ağrısı gibi çeşitli sorunları hızlı şekilde hissetmeye başlarsınız. Bir bakmışsınız ki bunlar hayatınızın vazgeçilmezi haline gelmiş ve sizler sağlığınızı sigaraya emanet etmişsiniz. İşte bu sorunun üstesinden gelebilmek adına sigara nasıl bırakılır temalı bir yazı hazırladık. Sigarayı bırakmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Sigaranın Gerçekleriyle Yüzleşin

Sigaranın günlük sağlık problemleri bakımından neler yaşattığını iyice bir düşünün. Bunları düşündükten sonra ise olası başınıza gelebilecek sağlık problemleriyle yüzleşmelisiniz. Kanser, organ yetmezliği, KOAH gibi ölümcül hastalıkların sizi beklediği gerçeğini kabul etmelisiniz. Bunlarla ve ölümle yüzleştiğinizde sigarayı bırakma isteğiniz daha da fazla artacak. Ancak bu konuda size düşen şey bunları iyice düşünmek ve hatta sigarayı daha önce bırakmış birisiyle sohbet etmek size iyi gelecektir. Sigarayı yıllardır içen ve bu nedenle sağlık sıkıntıları çeken insanlardan tavsiye dinlemek de iyi bir yöntemdir. Bizzat yaşayan insanı dinleyerek kendinizi daha kararlı hissedebilirsiniz. Bıraktıktan sonraki süreci yönetebilmek için ise bu düşünceleri tekrarlamalısınız. Sağlığınızın hiçbir şeyden önemli olmadığını unutmayın.

İnsanlarla Sohbet Edin

Az önce ucundan bahsettik ama insanlarla sohbet etmenin sigarayı bırakma konusunda etkili olduğu görülmüştür. Çünkü insanlara karşı bir sorumluluk bilinci ile hareket ediyor ve bunun sonucunda sigarayı bırakmak için çaba sarf ediyorsunuz. Günümüzde insanlar sosyal medya üzerinden dahi sigara bırakma hikayelerinden bahsederek kaç gündür sigara içmediklerini anlatmaktadır. Karşılıklı etkileşimde bulunarak hikayelerini paylaşıyorlar. Böylece sigara bırakma olayına karşı daha ciddi bir adım atıyorlar. Çeşitli nedenlerle sigara geri başlama ihtimali düşüyor.

Spora Başlayın

Spor yaparken ciğerlerinizin ne kadar fazla oksijene ihtiyaç olduğunu hissedeceksiniz. Sigara içerseniz veya geri başlarsanız nefes alma konusunda zorluklar yaşama ihtimalinizi bir düşünün. Bunun farkında olursanız spor yaparken sigaraya başlama ihtimalinizi fazlasıyla azalır. Ayrıca sporun kendisi kişiyi iyi hissettirdiğinden sigaraya ihtiyaç duymayacaksınız. Onsuz bir yaşamın mümkün olduğunu kabullenecek ve hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edeceksiniz. Sigara içilen yerlerden de uzak durarak pasif içiciliğin de önüne geçmeyi unutmayın. Böylelikle sigara ile olan bağınızı tamamen sona erdirmenin de sizin elinizde olduğunu bileceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.