Sigaranın Ağızda Yarattığı Tahribatı Önlemek İçin Bu Besinleri Tüketin!

Sigaranın Ağızda Yarattığı Tahribatı Önlemek İçin Bu Besinleri Tüketin!

Sigara veya tütün ürünü kullanımı, kişinin ağız sağlığını kötü bir şekilde bozmaktadır. Zamanla ortaya çıkan çeşitli ağız ve diş sorunlarını hafifletebilmek için bazı besinler tüketmeniz gerekmektedir.

Sigara kullanmak, organlarınıza ve beyninize verdiği zararın yanı sıra dişlerinizi de olumsuz etkilemektedir. Pek çok noktada kişiyi daha sağlıksız ve bağışıklığı düşük hale getirmektedir. Eğer sizler de düzenli olarak sigara tüketiyor ve aynı zamanda ağız sağlığınızı önemsiyorsanız işiniz biraz zor. Yine de tütün ürünleri tüketen kişilerin alması gereken önlemleri ve hangi besinleri tüketmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Besinler her anlamda sağlığımıza pozitif etki edebilir. Elbette seçtiğiniz besinin miktarı ve besin içeriğiyle kesinlikle alakalı bir durumdur. Sağlıksız besinlerle fayda sağlamak zorken, içerisinde vitamin ve mineraller barındıran sağlıklı bir besinin hayat akışınızı değiştirebileceği gerçeğini göz ardı etmeyin.

Sigaranın Zararlarını Azaltacak Besinler

Süt Ürünleri

Süt tüketiminin yanı sıra süt ürünlerinin de sigaranın bıraktığı diş sağlığı hasarları onarmada ve engellemede büyük faydası bulunuyor. Bunun en büyük nedeni ise besinlerde bulunan kalsiyumdan kaynaklanmakta. Kalsiyum mineraliyle beraber dişin temel yapısını oluşturmaya destek olan demir ve proteini içermesi de büyük bir etken olarak görülmekte. Sizler de sigaranın ağız ve diş sağlığına olumsuz etkilerini azaltabilmek adına süt ürünlerini düzenli olarak tüketebilirsiniz. Genellikle kahvaltılarda tercih edilen süt ürünlerini gece uyumadan birkaç saat önce de tüketerek sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Bol Proteinli Gıdalar Tüketin

Sporcuların da sıklıkla tercih ettiği proteinli gıdalar, ağız ve diş sağlığına katkı sunmaktadır. Eğer sizler de protein ağırlıklı bir beslenmeyi hayatınızın merkezi haline getirecekseniz tavuk, yumurta, kırmızı et, hindi eti, balık gibi pek çok besin arasından birkaç adet seçerek düzenli olarak tüketebilirsiniz. Yumurtayı her gün tüketmenizi tavsiye ederiz. Besin içeriği bakımından zengin olduğu için arzuladığınız sağlığa kavuşmanızda besinler arasında en etkililerinden biri de yumurtadır. Ayrıca kırmızı etin de yağsız kısmını yiyebilirsiniz. Kaliteli protein içerdiğinden tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha fazla olsa da kırmızı ete beslenme programlarınızda yer veriniz.

Çay Tüketin

Çay, fazla tüketildiğinde dişlerin sararmasına neden olabilir. Ancak kararında tüketirseniz diş eti şişkinlikleri gibi sigaraya bağlı bazı olayların geçmesinde yardımcı olacaktır. Yeşil veya siyah çayı belirli zaman aralıklarıyla değişim yaparak tüketebilirsiniz. Sonuç itibariyle ikisinin de farklı noktalarda faydası bulunmakta. Bu iki çay türünden yararlanmak için böyle bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Ağzınızdaki yaraları hafifletme ve kısa sürede geçirme konusundaki desteği muazzamdır.

Eğer tütün ürünleri kullanıyorsanız sizlere tavsiyemiz en kısa zamanda bu tütün kullanımını bırakmanız yönünde olacaktır. Beslenmenize elbette dikkat edin ancak tütünün zararlarından beslenerek kurtulamazsınız. Yalnızca bu zararları belli bir seviyeye kadar hafifletebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.