Sigaranın Koronavirüs Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Sigaranın Koronavirüs Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Covid – 19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada yaşanan olağanüstü haller insanlığı derin bir sınava sokarken, bir yandan da bu sınavdan başarılı bir şekilde kurtulmak hedefi beliriyor. Solunum yolları ile çok kolay bulaşan bir virüs olan koronavirüs

 

 

Covid – 19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada yaşanan olağanüstü haller insanlığı derin bir sınava sokarken, bir yandan da bu sınavdan başarılı bir şekilde kurtulmak hedefi beliriyor. Solunum yolları ile çok kolay bulaşan bir virüs olan koronavirüs veya coronavirüs için alınan tedbirler genellikle insanların solunum yollarının birbirlerinden uzak tutulması mantığına oturuyor. Solunum yolu demişken, dünyada en çok tüketilen şeylerden biri olan sigara direk akla gelen ilk şeylerden oluyor.

Koronavirüsün akciğerleri oldukça ciddi etkilemesi ve bağışıklığı buradan çökertmesi üzerine gündeme gelen sigara kullanımına dair tüm ülkeler bir dizi önlem alırken, Türkiye’de ise insanların yoğun olduğu yerlerde tüketilmesi yasaklandı ve kapalı alanlarda da yine tüketilmesi yasak olarak duruyor. Sigaraya karşı alınan önlemleri bazı vatandaşlar abartılı bulurken, uzmanlardan aylardır gelen uyarılar ise bu kişileri yanlışlar nitelikte. Peki sigaranın koronavirüse etkisi nelerdir? Uzmanlardan yapılan bir dizi açıklamaları derlediğimiz içeriğimizde sigara ve koronavirüs ilişkisini irdeleyeceğiz.

 

Akciğer, Damar ve Kalp

sigara-kullanimi-koronavirus-riskini-14-kat-artiriyor-b.jpg

Koronavirüs solunum yolu ile bulaşarak ve bu bölgelerde ciddi tahribatlar sonucu kişiyi ölüme kadar götürebilmekte. Solunum yolunun bu anlamda virüse karşı etkili olabilmesi adına burada ciddi bir bağışıklık gerekirken, sigara kullanımı ise tam tersi olarak solunum yolunu tehlikeye açık hale getiriyor. Ayrıca sigara sadece solunum yolunu değil damarları ve kalp yolunu tıkayarak, virüsün kişide daha ağır geçmesine sebebiyet vermektedir.

 

Ellerin Ağza Götürülmesi

Koronavirüse karşı sigara kullanımının azaltılması gerektiğini savunan uzmanlar tarafından bir diğer ortak görüş ise ellerin sürekli ağza götürülmesi öne çıkarıldı. Sigara içen kişiler, sigara içerken sürekli ellerini ağızlarına götüreceklerinden dolayı, virüsün bulaşma riskini de arttırmış olma sebebiyle sigara hanesine eksi olarak yazılmakta. Ayrıca sigara paylaşma veya birlikte sigara içme gibi durumların da oluşması sebebiyle yine sigara virüs için davetiye şekline girmektedir. Öte yandan maskenin sigara sebebiyle indirilmesi ile birlikte olası maskede bulunan virüslerin solunum yollarına girmesi de yine bir diğer tehlike olarak belirtilmektedir.

 

Pasif İçici Konumunda Olanlar

Kişinin sigara kullanması sadece kendisini etkilememekle birlikte çevresindeki insanların solunum yollarına da zarar verebilmektedir. Diğer kişilerde olası solunum yolu hastalıklarının var olması sebebiyle pasif içicilik durumunda solunum yolunun zarar görmesi, koronavirüse karşı bağışıklığın düşmesine neden olabilecektir. Ayrıca sigara dumanının yayılmasını da hesaba katarak bulaş hızının daha etkili artabileceği de yine bazı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.