Sinüzite Ne İyi Gelir? Sinüzit Belirtileri ve Sigaranın Olumsuz Etkisi!

Sinüzite Ne İyi Gelir? Sinüzit Belirtileri ve Sigaranın Olumsuz Etkisi!

Sinüzit günümüzün sık rastlanan hastalıkları arasında. Baş ağrıları çekilmez hale geliyorsa önereceğimiz yöntemlerle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Sinüzite iyi gelen besinler ve durumlarla beraber yapılan sık hatalar...

İnsanlar, en bilinen kronik rahatsızlıklar arasında olan sinüzite neyin sebep olduğunu merak ediyor. Sinüzitin genel olarak soğuk algınlığı ve alerji durumunda ortaya çıktığı ve genellikle kronik olduğu bilinmektedir. Peki sinüzitin çaresi yok mu? Sinüzite iyi gelen besinler ve durumlar nelerdir? Bu yazımızda sinüzitin yaratmış olduğu rahatsızlığı en hafife indirebilmeniz için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Sinüzitin tanımı sinüslerin burun boşluğunda yarattığı enfeksiyondur. Halk arasında sıkça görülen sinüzit rahatsızlığın pek çok sebebi olabilir. Diş enfeksiyonu, soğuk algınlığı, mevsimler geçişlerde sıkça rastlanan alerji durumu sebep olabilmektedir. Genizdeki akıntı ve en fazla rastlanan belirtisi olan baş ağrısı nedeniyle oldukça sıkıntılı bir hastalıktır. İnsanların sosyal yaşamını direkt olarak etkiler, iş verimini ve hayat enerjisini düşürür. 

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Koku hissinde azalma, geniz akıntısının olması, 1 haftayı geçen burun akıntıları, ağıda koku, öksürük, yüzde ve göz çevresinde meydana gelen şişlik ve baş ağrısı en önemli belirtiler arasındadır. 

Baş ağrısının çekilmez hale geldiği sinüzit rahatsızlığında çeşitli yolları deneyerek ağrınızı hafifletebilir hatta yok edebilirsiniz. 

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzit etkisini azaltmak ve uzun süre bu ağrılardan kurtulabilmek için çeşitli besinleri kullanabilirsiniz. Ancak besinlerden ziyade ortamınızın nasıl olduğu da sinüziti tetiklemektedir. Evinizin içini sürekli olarak havalandırın, burnunuzu nemli tutun, soğuktan ve rüzgardan uzak durun, kalorifer ve peteklere ıslak havlu koymak bilinen faydalı önlemler arasındadır. Su ve meyvenin sıklıkla tükenmesi de bir hayli işe yaramaktadır.

 Sigara Sinüziti Olumsuz Etkiler!

Sinüziti tetikleyen ve yalnızca tetiklemekle kalmayıp akciğerlerinizi bitiren sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekiyor. Sinüzit rahatsızlığını fazlasıyla tetikleyen tütün ürünleri, ciğerinize zarar vermekle kalmayıp hem hayat kalitenizi düşürüyor hem de diş, akciğer, solunum yollarında sıkıntılara yol açıyor. Sinüzitiniz varsa ve sigara kullanıyorsanız günlük içtiğiniz sigara adedini azaltarak yeni bir adım atabilirsiniz. Zaman içerisinde de sigarayı tamamen keserek sinüzitin etkisinin nasıl azaldığını gözlemleyebilirsiniz. 

Bunlarla beraber çeşitli yağları kullanmakta sinüzite iyi gelmektedir. Papatya, okaliptüs, kekik yağı, karanfil yağı ve nane yağının faydaları saymakla bitmez. Yalnızca sinüzit için değil genel sağlığınız için de çeşitli bitkisel yağları tercih edebilirsiniz. Bahsettiğimiz çözümler arasında en işe yarayanı bulunduğunuz ortamı nemli tutmak, sigarayı bırakmak ve evin içini sürekli olarak havalandırmaktır. Saymış olduğumuz 3 yöntemi uygularsanız sinüzitinizdeki gözler görülür azalmayı hissedebilirsiniz. Uygulayacağınız bu önemler, baş ağrısının azalması açısından oldukça önemlidir.

Sinüziti ağırlaşan ve yaptıkları bir türlü fayda vermeyen okuyucularımız ise muhakkak bir doktora görünmelidir. Her daim doktor kontrolünde olmak sorununuzu çözmek için güvenli bir yoldur.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.