Şiş Ayak Bilekleri

Şiş Ayak Bilekleri

Şiş ayak bilekleri neden olur? Şiş ayak bilekleri hakkında bilgiler yazımızda. Ayak bileklerinde oluşan şişme, genellikle geçicidir.

Şiş ayak bilekleri neden olur? Şiş ayak bilekleri hakkında bilgiler yazımızda. Ayak bileklerinde oluşan şişme, genellikle geçicidir. Durumu anlamak için şiş kısma parmağınızla basın. Orada beliren çukur, ağır ağır kayboluyorsa, durum geçici demektir.

Bu tür şişlere yerçekimi neden olabilir. Kan, vücut sıvıları, kollardan, bacaklardan kalbe dönebilmek için yerçekimiyle savaşırlar. Bütün gün ayakta kalırsanız vücut sıvılarının bir kısmı ayak bilekleri çevresindeki dokulara süzülür, onları şişirir.

Yalın ayaksanız, açık sandallar giyiyorsanız bilekler yerine, ayaklar şişer. Buna kolaylıkla çare bulunur. Ayakları baştan daha yukarıda bir yere dayayıp dinlendirirseniz, orada biriken sıvıların yine dolaşıma karışıp yukarıya gitmesini sağlarsınız. Şiş inecektir ama bu bir saatten daha fazla vakit alır. Variste de durum aynıdır. Kan dolup şişmiş damarlar ayakları yukarıya dayayıp dinlenmekle rahatlar, varikoz çorapları da duruma yardımcı olur.

Ayak Bileği Şişme Nedenleri

En çok görülen ayak bileği şişmelerinden birinin nedeni de regl başlamadan önce ya da hamilelikte görülen hormon dengesi bozukluğudur. Otuzlu kırklı yaşlardaki pek çok kadın adet kanaması başlamadan bir hafta önce ayak bileklerinin şişmesinden şikayet ederler. Hormon düzeylerinin yükselmesi su tutmaya neden olur. Bu yüzden bazı kadınlar doğum kontrol haplarını kullanamazlar. Hormon tabletleri alan yaşı ilerlemiş kadınlarda da aynı durum olabilir. Şişmeyi önlemek için vücudun su tutmasını en aza indirmek gerekir.

Önce günlük tuz ihtiyacını kontrol edin. Yüksek hormon seviyesi böbreklerin vücutta tuzu tutmasına yol açar. Tuzun tutulması da daima suyun tutulması demektir. İkinci olarak da diüretik (idrar söktürücü) yiyecekler yemelisiniz. Yeşil sebzeler, meyveler, şifalı bitkilerden yapılan çayların hepsi idrar söktürür. Salatalık ile enginar bu bakımdan özellikle değerlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.