Soğuk Havalarda Bağışık Sistemini Kuvvetlendirecek Besinler Nelerdir?

Soğuk Havalarda Bağışık Sistemini Kuvvetlendirecek Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda pek çok insanın bu durumda avantajı olmadığını söyleyebiliriz. Neden ise yanlış ve eksik beslenmeden kaynaklanıyor. Vücuda kazandırmanız gereken vitamin ve mineralleri içeren besinler nelerdir?

Soğuk havalar birkaç aydır etkisini göstermeye devam ediyor. Bu mevsim sona erene kadar bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besinlerle hayatımızı devam ettirmemiz şart haline geldi. Özellikle de evinizde bulunan ancak sık tüketmediğiniz bazı besinleri de tavsiye edeceğiz. Bu zamanlarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak olacak. Ayrıca faydalı besinlerle bağışıklık sisteminizin daha da artmasını sağlayacağız. Çünkü hastalığa bir defa yakalandıktan sonra bizi oldukça zorlayacak birkaç günlük süreç bekliyor olacak. Grip, nezle gibi hastalıkların yayılma olasılığı bu dönemde çok daha fazla oluyor. Soğuk havalar insanları rahatlıkla üşütüyor ve kısa sürede hasta olabiliyoruz. İyi giyinmenin ve vücudu sıcak tutmanın yanı sıra nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda da eksiklerimizi tamamlamalıyız. 

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Çinko İçeren Besinleri Tüketin

Çinkonun soğuk algınlığı ve bağışıklık sisteminin kullanıldığı çeşitli rahatsızlıklarda etkili olduğu bilinmektedir. Günlük olarak çinko alımı yaparsanız vücudunuz çok daha dirençli ve güçlü olacaktır. Çinko içeren besinlere örnek vermek gerekir ise balık, et, karaciğer, ay ve kabak çekirdeği, yumurta, süt ürünlerini önerebiliriz. Süt ürünleri ve yumurtayı günlük olarak tüketerek diğer ürünleri de haftada birkaç gün tüketme sonucunda çinkonun vücudunuzda bağışıklık sistemini güçlendireceğinden emin olabilirsiniz.

Vitamin ve Mineralleri Vücudunuza Kazandırın

Pek çok vitamin ve mineralin vücudumuz için faydalı olduğu bir gerçektir. Besinlerde bulunan bu yapıların düzenli olarak alınması şarttır. Aksi takdirde hastalıklar karşısında savunmasız kalabiliriz. Eksik alınan vitaminler insanlarda yorgunluk, halsizlik ve düşük bağışıklık gücü gibi durumlara sevk edebiliyor. İnsanları depresyona ve strese sokabilecek vitamin eksiklikleri dahi mevcut. Örnek olarak D vitamini eksikliği bulunan kişilerde çabuk sinirlenme, kızgınlık hali, halsizlik, moral bozukluğu, depresyon ve stres gibi etkiler görülebilmektedir.

Kan Testi Yaptırın

Hemen hemen her vitamin ve minerali günlük olarak tüketme fırsatımız bulunuyor. Kan değerlerinizi ölçtürerek ne konuda eksiğiniz var bunu öğrenmelisiniz. Doktorunuza belirttiğiniz takdirde kan testiniz yaptırılır ve doktorunuz size eksik olan vitamin mineral değerini belirtir. Sonrasında ise uygunluk durumuna göre çeşitli besin takviyeleri tüketebilirsiniz. Beslenme konusunda da sizlere hangi besinleri tüketmenin faydalı olacağını tavsiye edecektir.

Bağışıklık sistemi o kadar önemlidir ki, pandemi başladığından bu yana bağışıklık sistemi düşük olan insanların virüse karşı kayıp verme olasılıkları daha fazla oldu. İnsanlar düşük bağışıklık sistemine sahip oldukları için virüsten daha çabuk etkilendiler ve organları bundan zarar gördü. Virüsü ağır atlatan insanların genel özelliği bağışıklık sisteminin düşük olmasıydı. Bu nedenle sizlerin çeşitli rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı kaliteli beslenmeniz gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.