Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal medya ile olan ilişkilerinizi gözden geçirdiğinizde gününüzün önemli bir kısmı bu uygulamalarda geçiyorsa acilen bir önlem almalısınız. Bir noktadan sonra zaman kaybı haline gelen sosyal medyada geçirdiğiniz süre nasıl azaltılır?

Sosyal medya bağımlılığı son zamanlarda iyice artmış durumda. İnsanların büyük kısmı vaktini verimli geçiremiyor. Genellikle izlenilen videolar, yapılan çeşitli paylaşımlarla geçen uzun zaman dilimleri, insanı kısa sürede teknolojisi bağımlısı yapıyor. Sosyal medya uygulamalarında geçen süre pandeminin başlamasıyla bir hayli arttı. Tüketim çılgınlığı, yalnızca fiziki anlamda değil internet üzerinde de korkunç boyutlara ulaştı. Bunun önüne geçmek istiyorsanız kendinizi sosyal medya uygulamalarından nasıl uzak tutarsınız ve bu konuda neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Instagram, Twitter, TikTok, Facebook, Snapchat ve daha pek çok sosyal medya uygulamasının son zamanlarda artışa geçen kullanımı sonrası bağımlılık seviyelerinin arttığı görülüyor. Ancak ilginç olan şu ki pandemiden önce teknoloji bağımlısı olmayan insanlarda da sosyal medyaya olan ilgi yükseldi. Bunun önüne geçebilmek için kendinize yeni bir hobi yaratmanız gerekiyor. Ancak her şeyden önce bu konuda aydınlanmanız ve kendinize bir yol planı oluşturmanız şart.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Azaltılır?

Kendinize Sınır Koyun

Sosyal medya uygulamalarında geçireceğiniz süreyi sınırlandırabilirsiniz. Eğer günde 8 saat sosyal medyada takılıyorsanız ilk hafta bu süreyi 4 saate indirmeyi deneyebilirsiniz. Bir anda bırakmak ağrılı sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden bağımlılığı kontrol altına almak ve bu duruma alışarak ilerlemek için yavaş yavaş azaltmalısınız. 1 hafta boyunca 4 saat kullandıktan sonra sosyal medyadan kalan süreyi verimli geçirmek için çalışmalara başlamalısınız. Boş vaktinizi değerlendirmek için çeşitli hobilerle uğraşmanız lazım. Örnek olarak kitap, spor, müzik aleti, yeni bir alan hakkında keşfe çıkmak gibi çeşitli şeylerle ilgilenebilirsiniz. En basitinden günlük yürüyüşünüzü yapmanız, spor salonuna yazılmak ve her gün belli sayıda kitap okumak boş vaktinizi kaliteli zaman geçirerek doldurmanızı sağlayacaktır. Eğer özel ilgi alanlarınız var ise onlara da fazla zaman ayırabilirsiniz. Ancak kesinlikle ucu sosyal medyaya dokunan şeylerle vakit geçirmemelisiniz.

Sosyal Medyaya Ayırdığınız Süreyi Düşürün

İkinci haftada 4 saatlik süreyi 2 saate indirin ve o süreyi geçtiğimiz hafta başladığınız hobilerinize aktarın. Kişisel gelişim açısından yol katetmekle kalmayıp sosyal medya bağımlılığına son verme konusunda önemli bir atılım yapmış olacaksınız. Her gün kaç saat sosyal medyada vakit geçirdiğinizi not edin. Aralıklı olarak sosyal medyaya girmek yerine kendinize belli bi zaman dilimi ayırıp öyle sosyal medyada takılın. Süre dolunca telefonu elinizden bırakın. Planlı şekilde ilerlediğinizde günlük olarak ne kadar vakit harcadığınızı kendiniz de görmüş olacaksınız. Planlı programlı ilerledikçe sosyal medyanın önemi gün geçtikçe azalacak ve gündemi takip etmenin dışında çeşitli uygulamalarla pek fazla muhatap olmamaya başlayacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.