Spor Sonrası Nasıl Beslenmeliyiz? Spor Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler

Spor Sonrası Nasıl Beslenmeliyiz? Spor Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler

Spor sonrası nasıl beslendiğiniz orta ve uzun vadedeki görünümünüzü önemli ölçüde etkileyecektir. Hedefiniz estetik bir vücutsa beslenmenize dikkat etmek zorundasınız. Peki spor sonrasında hangi besinleri tüketmeliyiz?

Sağlıklı ve uzun bir ömür için spor yapıyoruz. Ancak spor için beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Gün içerisinde yedikleriniz spor ile birleştiğinde ortaya daha güzel bir vücut çıkabilir. Bunu sağlamak için ise mutlaka sağlıklı besinlerle beslenmeliyiz. Hem vücudun hem de fiziğimizin güzelliği için bu mecburidir. Peki spordan önce ve gün içerisinde beslendiklerinizin haricinde spor sonrası nasıl besleniyorsunuz? Spor sonrası beslenme belki de en az dikkat edilen beslenme zaman dilimlerinden biridir. Oysa ki spor sonrası nasıl beslendiğiniz sizin görünümünüze büyük ölçüde etki edecek yegane zaman dilimleri arasında. Spor için yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak dururken bir yandan da nasıl bir beslenme programı uygulamamız gerektiği konusunda ikilemlerde kalıyoruz. Sizleri bu ikilemlerden uzaklaştıracak ve besin seçimi konusunda nasıl bir anlayış içerisinde olmanız gerektiğini açıklayacağız.

Spor Sonrası Beslenme Önemli midir?

Spor sonrası beslenmek çok önemlidir. Eğer sportif bir hayatınızın olmasını istiyorsanız genel olarak beslenmeye ağırlık vermelisiniz. Faydasız ve sağlıksız besinlerle beslenme hayatını sürdüren insanlar yaptıkları spordan tam olarak verim alamaz. Hayalinizdeki estetik vücuda kavuşmak için beslenme programınızı iyi hazırlamalısınız. Elbette her gün aynı sistemi uygulamak zordur, bu nedenle birden fazla alternatif barındıracak bir beslenme programı hazırlamak sizin için daha sağlıklı olacaktır. Kişi her gün aynı şeyleri yaparsa bir noktadan sonra hayattan soğuyacak kıvama gelebilir. Peki spor sonrası beslenmemizi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Spor Sonrası Beslenmede Neler Yenmeli?

Spor sonrası beslenmenizde karbonhidrat ve protein alımına dikkat etmelisiniz. Sporda harcadığınız efor ve hareket nedeniyle glikojen depolarınız boşalmaktadır. Boşalan bu depoların yerine yeni besin kaynaklarını getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeyi öneriyoruz.

Muz Tüketin!

İçerisinde hem karbonhidrat hem de çeşitli mineraller bulunan muzun spor sonrası tüketilen popüler besinlerden biri olduğu bilinmektedir. Düzenli tüketimde vücudunuzun spor sonrası ihtiyacını karşılayacak ve glikojen depolarınızı doldurmanıza olanak tanıyacaktır.

Tavuk

Tavuk, içerisinde bolca protein barındırmaktadır. Protein ihtiyacınızın önemli bir kısmını hem gün içerisinde hem de spordan sonra tavuktan karşılayabilirsiniz. Tavuk tüketiminin sporcular için yeri çok ayrıdır.

Yumurta

Protein ve karbonhidrat depolarından biri olan yumurta, tamamı tüketildiğinde vitamin ve mineral desteği de sağlıyor. Hem sağlığınıza hem de vücudunuza yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de düzenli olarak yumurta tüketmekten geçiyor.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinde bolca lift bulunduğunu biliyorsunuz. Lifin yanı sıra karbonhidrat bakımından da boş değil. Spor sonrası karbonhidrat ihtiyacınızı yulaf ezmesi ile rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda tadını güzelleştirmek için başka karbonhidrat deposu olan meyveleri de yulaf ezmesi içerisinde katmanız mümkündür. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.