Spor Yapmak İçin Gerekli Motivasyon Nasıl Kazanılır? Motivasyonunuzu Arttıracak Faktörler

Spor Yapmak İçin Gerekli Motivasyon Nasıl Kazanılır? Motivasyonunuzu Arttıracak Faktörler

Biz kadınlar, güzel bir forma kavuşmak ve sağlıklı olabilmek için sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalışıyoruz. Ancak zaman zaman motivasyon kaybına uğruyorsanız düzenli olarak spor yapmanızı sağlayacak bilgiler vereceğiz.

Spor yapmak ilk başta oldukça eğlenceli ve hevesli gelse de zaman içerisinde kişinin düzenli olarak spor yapmaya üşenmesiyle son bulur. Bu sinir bozan zinciri kırmak ise sizin elinizde. Çünkü spor yapmazsanız istediğiniz vücuda kavuşamaz ve sağlıklı olma yolunda olmazsa olmaz bir aktiviteden ayrı kalırsınız. Pek çok insan kış aylarında yaza hazırlanmak için spora başlamaktadır. Ancak birkaç haftanın sonunda yarısından fazlası pes ederek sıradan hayatlarına geri dönmektedir. Sizlere nasıl motivasyonunuzu koruyabileceğinizden bahsedeceğiz. Çünkü bu işte en önemli iki şey disiplin ve motivasyondur. Motivasyonunuz olmadığı durumlarda disiplininizi ortaya koyacak ve bu işin üstesinden gelmeyi başaracaksınız.

Sporda Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Motivasyon sağlamak için belli başlı adımları takip edeceksiniz. Sporu hayatınıza entegre ettiğiniz yani yaşam stili haline getirdiğiniz takdirde çok daha iyi bir konumda olacağınızı söyleyebiliriz. Disiplininiz burada devreye girecek ve spor sizin için vazgeçilmezlerden biri olacak.

Kendinizi Geçmişle Kıyaslayın

Geçmişteyken kaç kiloydunuz, ne durumdaydınız ve bu zamana kadar nasıl bir gelişme kaydettiniz? Sürekli olarak geldiğiniz konumu hatırlayarak daha fazlasını yapabileceğinizin bilincine varın. Böylelikle motivasyonunuz artacak ve sıkı çalışma konusunda kendinizi zorlayacaksınız. Spora neden başladığınızı asla unutmayın. Siz, kilonuzdan kurtularak çeşitli bölgelerinizden yağ yakmak istiyorsunuz. Daha güzel, daha estetik görünümün yolu olan sporu tercih ettiniz. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için buna mecbursunuz. O yüzden sağlık durumları dışında hiçbir şekilde spora ara vermeyecek ve elinizden gelenin en iyisini yapacaksınız. Kendinizi beğenebileceğiniz forma sokmak istiyorsanız ara vermenin hiç zamanı değil. 

Planlı Olun

Planlı insanların disiplinli olduklarını hepiniz bilirsiniz. Planlarınıza sadık kaldığınız sürece bu durum geçerlidir. Hangi saatte spora gideceksiniz, bir saat sonra ne yapacaksınız hepsini planlayın. Çünkü zaman çok çabuk geçiyor ve siz zamanınızı yönetemezseniz emin olun günün nasıl bittiğini anlayamayacaksınız. Aynı zamanda hedeflerinizi tamamen yerine getirme konusunda zorluk çekeceksiniz.

Pes Etmezseniz Kazanacağınızı Bilin

Düzenli olarak sporunu yapıp, beslenmesine dikkat edip ve uyku sürecini de aksatmayan insanların daha iyi görünümlere ulaşacağını bilin. Bu nedenle pes etmeyenlerin kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Sizler de bu dünyanın bir parçasısınız. Kazananların parçası olmak için yapmanız gereken sizden bekleneni gerçekleştirmek. Ne kadar zor olursa olsun her zaman bir imkan vardır. Kendinizi zorlayın ve istemeseniz de sporu yapın. O gün istemeden de olsa yaptığınız spor zamanla sizin için zorunluluk haline gelecek ve bir bakmışsınız istediğiniz forma çoktan ulaşmışsınız. Sporda her zaman motivasyonunuz olmayabilir ancak her zaman disiplininiz olmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.