Spora Başlayanlar Ne Kadar Protein Tüketmeli? Hayvansal ve Bitkisel Proteinin Farkı Nedir?

Spora Başlayanlar Ne Kadar Protein Tüketmeli? Hayvansal ve Bitkisel Proteinin Farkı Nedir?

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan spor, besin kombini ile birleştiğinde ortaya gerçekten güzel görüntüler ve yaşam temposu ortaya çıkartıyor. Beslenmenize dikkat etmezseniz yaptığınız spor sizi yorabilir. Peki ne kadar protein tüketmeliyiz?

Sağlıklı bir hayat için fit olmaya karar verdiyseniz ve spor yapmaya başladıysanız nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili çekinceleriniz olabilir. Protein ağırlıklı bir beslenme programı hazırlayarak hem kilo verebilir, hem de kas ve kondisyon inşası için gerekli ortamı yaratabilirsiniz. Yağlı yiyeceklere veda etmeniz ve karbonhidratı eskisi kadar fazla tüketmemeniz de önem teşkil ediyor. İşte sağlıklı ve sportif yaşamın gereklilikleri...

Protein Ağırlıklı Yiyecekler Tüketmelisiniz

Protein ağırlıklı beslenmek hem kas iskelet sisteminizin gelişimini sağlar hem de yağlanmanın önüne geçer. Doyurucu etkisi sebebiyle de uzun süre acıkmazsınız. Kilo vermeyi kolaylaştırmasının yanı sıra vücut sağlığınız için olmazsa olmazdır. Günlük almanız gereken protein gramı ortalama kilonuzun 1,80 ile çarpılmış kadarıdır. Bu farklı kaynaklarda başka oranlarda gösterilebilir. Ancak ortalama olarak 1,80 civarındadır. Yapacağınız sporun şiddeti ve yoğunluğuna göre protein alımını arttırmanız gerekebilir. İçerisinde fazlasıyla protein olan yiyecekleri hayatınızın olmazsa olmazı haline getirmelisiniz. Peki bu nasıl olacak? Günlük 3 öğün yaptığınızı varsayalım. Bu öğünler içerisinde sabah kahvaltıda yumurta ve peynir tüketebilirsiniz. Öğlen tavuk veya balık tüketebilir akşam da yine et ürünlerinden birini tercih edebilirsiniz. Her öğün protein yemek gibi bir zorunluluğunuz elbette yoktur. Ancak günün en az 2 öğününde protein tüketmelisiniz.

Karbonhidratı Tamamen Kesmeyin!

Karbonhidrat tüketimini sıfırlamak genellikle kilo vermek isteyenlerin ilk başvurduğu yöntemdir. Ancak karbonhidrat gün içerisinde bize enerji sağlamaktadır. Eğer siz karbonhidratı tamamen kullanmazsanız günlük yaşantınızda zorluklar çekersiniz. Özellikle hareketli bir yaşantınız var ise zayıflamak için eskisine nazaran karbonhidrat tüketimini azaltabilirsiniz ama tamamen kesmek kesinlikle sağlıklı bir eylem değildir. Zayıflayayım derken bağışıklık sisteminizden ve enerjinizden olmayın.

Hayvansal ve Bitkisel Proteinler

Günlük yaşamda almanız gereken proteinin önemli kısmını hayvansal proteinden temin etmelisiniz. Nedenine gelecek olursak hayvansal proteinin emilimi çok daha fazladır. Yani vücuda aldığınız proteinin tamamı vücuda protein olarak gitmemektedir. Belirli yüzdelerdeki proteinler emilir, bu emilim hayvansal proteinlerde çok daha fazladır. Bitkisel proteinleri elbette tüketin ancak genel protein ihtiyacınızı muhakkak hayvansal proteinlerden karşılayın. Peynir, yumurta, tavuk, et, balık gibi ürünler hayvansal proteinler arasında en popüler ve emilimi en yüksek besinlerdir. Sebze türlerinde bulunan proteinler ise bitkisel protein olarak geçmektedir. Eğer spor yapmaya başlamışsanız bu konuya daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü kas inşası ve kondisyon gelişimi için spor yapan insan kaslarını zorlar. Zorlanan kaslar tekrar inşa edilmek için proteine ihtiyaç duyar. Eğer siz yeterli proteini temin edemezseniz iyileşme süreci uzar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.