Sporu Bıraktıktan Sonra Kas Sarkması ve Kas Erimesi Meydana Gelir mi?

Sporu Bıraktıktan Sonra Kas Sarkması ve Kas Erimesi Meydana Gelir mi?

Spor yapan insanların en büyük korkularından biri spora ara verdikten veya bıraktıktan sonra kaslarını kaybetme korkusudur. Kasların azalmasının yanı sıra erimesi konusuyla ilgili de büyük bir efsane dolaşmaktadır. Bu konuya açıklık getirelim.

Sporla uğraşıyorsanız veya spor yapmaya başlamayı düşünüyorsanız böyle bir söylentiyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bir süre egzersiz yaptıktan sonra vücudunun söndüğünü ve kötü bir görünüme kavuştuğu iddia ediliyor. Sırf bu yüzden vücut geliştirme sporuna başlamayan birçok insan bulunmakta. Ancak bu iddialar ne kadar doğru? Vücut geliştirmeyle uğraşan insanların kullanmış olduğu takviyeler ve ilaçlar düşünüldüğünde bu söylem herkes için geçerli midir? Sporu bırakırsanız deriniz sarkar mı? Bu tip sorulara yanıt vererek insanlar için efsaneleşen bazı iddialara açıklık getireceğiz. Böylelikle spor yapmanızın önünü kesen bu efsaneleri ortadan kaldıracağız. Vücut geliştirmeyi bıraktıktan sonra başınıza geleceklerden bahsedelim.

Sporu Bıraktıktan Sonra Kaslar Sarkar mı?

Sporu bıraktıktan sonra kaslarının sarktığını iddia eden pek çok insan var. Elbette azımsanmayacak sayıda böyle söylentilere maruz kalınca sizler de ister istemez hak verebilirsiniz. Ancak şöyle bir şey var ki spor yapanların bir kısmı vücudun hormonal dengesiyle oynayan ilaçlar kullanıyor. Steroid adı verilen bu maddelerin kişiyi aniden kas kütlesini arttırabildiği gibi çeşitli yan etkilerle de sağlığı ile oynamasına neden oluyor. Eğer kas gelişimi için herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız bir süre spor yapıp bıraktıktan sonra kas sarkması gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Bu durumla karşılaşanların genellikle uzun yıllar ilaç kullanan ve bir anda sporu bırakan kişiler olduğu ifade ediliyor. Kaslarınızın sarkması sporu bırakmanızla ilgili değil, ilaç kullanımı ve yaşlanmayla bağlantılı olabilir.

Sporu Bırakınca Kaslar Eriyor mu?

Kas kütlesinde kayıp yaşamanız sporu bırakmanızla bağlantılı olabilir. Genellikle yaşlılıkta da kas kaybı gözlemlenir. Ancak aktif olarak spor yaptığınız dönemde sporu bırakırsanız bir süre sonra kaslarınızın bir kısmını kaybedebilirsiniz. Elbette bu durum oldukça normaldir. Sonuç itibariyle kaslarınız belli bir çalışma temposuna alışmıştır. Kaslara o baskıyı vermediğiniz zaman bir süre sonra kaslı olmaya ihtiyaç duymayacaktır. Aynı zamanda protein alımına dikkat etmezseniz de kaslarınızı besleyemezsiniz. Beslenmeyen kaslar gelişim göstermez.

Spor Bırakılınca Kilo Alınır veya Verilir mi?

Kilo alımınız veya kilo vermeniz tamamen sizin metabolik hızınız, yağ oranınız ve sporu bıraktıktan sonraki beslenme şeklinizle ilgilidir. Eğer eski diyetinize devam etmezseniz gözle görülür bir kilo artışıyla karşılaşabilirsiniz. Zor kilo alan birisiyseniz de kilo kaybı yaşamanız mümkündür.

Spor yapacaksanız çeşitli gıda ve sporcu takviyeleri kullanmanızda pek bir sakınca yoktur. Eğer böbreklerinizle ilgili bir problem yoksa doktor kontrolünde kullanabilirsiniz. Ancak ilaç kullanımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Kas yapayım derken göz çıkarmak istemiyorsanız bu tarz zararlı ilaçlardan uzak durunuz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.