Sporun Etkisini Artırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler! Verimli Spor Yapmanın Yolları

Sporun Etkisini Artırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler! Verimli Spor Yapmanın Yolları

Spor yaparken verimli bir şekilde hareket etmek çok önemli. Yoksa harcadığınız saatlerin pek bir anlamı olmayabiliyor. Daha iyi bir vücut yapabilmek varken sporun etkisini azaltacak hareketlerle kendinize yazık etmeyin.

Egzersiz yaparken farkında olmadan yaptığını yanlışlar yüzünden istediğiniz forma ulaşmak uzun sürebilir. Hatta bu hataları sürekli olarak yapmaya devam ederseniz kilo veremeyebilir ve kas yapamayabilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız hataları bilerek onları düzeltmek zorundasınız. Son zamanlarda artmakta olan teknoloji çılgınlığının da sporculara zarar verdiği bilinmektedir. Peki hangi davranışlar spordan verim almanızın önüne geçer. Spor salonlarında boş yere vakit harcamak istemiyorsanız bu söylediklerimizi uygulamalısınız. Böylelikle istediğiniz vücuda kısa sürede ulaşabilir ve çok daha iyi bir konumda olabilirsiniz. İşte spor salonundayken yaptığımız hatalar...

Spor Salonundayken Yapılan Hatalar

Telefonla Oynamayın

Ortalama 45 - 60 dakika arasındaki spor süresini telefona bakarak uzun hale getirmeyin. Dinlenme aralarında telefonla uğraşmak beklenenden fazla dinlenmenize ve vücudunuzun soğumasına neden olabilir. Eğer teknolojiyle spor esnasında çok fazla ilgilenirseniz bunun sonucunda vücudunuz beklendiği kadar gelişmez. Bu da sizi olumsuz olarak etkileyecektir. Spor yapan insanların önemli bir kısmı da bu hataya düşerek gelişimleri olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Size önerimiz, telefonlarınızı soyunma odasındaki dolabınıza koyarak spor sonrasında kullanmaya devam edin. Böylelikle zamandan tasarruf etmekle kalmayıp verimli bir spor deneyimi geçireceksiniz.

Sürekli Şarkı Değiştirmeyin

Motivasyonunuzu arttıracak ve tabiri caizse sizi gaza getirecek şarkıyı seçerken normalden fazla vakit harcamayın. Bu da vücudunuzun soğumasına sebebiyet verebilir ve 45 dakikada bitireceğiniz sporu çok daha uzun sürede bitirebilirsiniz. Aynı zamanda spor yapma hevesini kaçırdığı da biliniyor. Kendinize daha önceden bir çalma listesi hazırlayın ve o sizin yerinize otomatik olarak şarkıları sıra sıra çalsın. Öbür türlü işiniz zor olacak.

Dar Kıyafetler Giymeyin

Giyeceğiniz herhangi bir dar kıyafet spor yapmanızı engelleyebilir. Egzersiz yaparken odaklanmanızın önüne geçerek sizin verim almanızı engelleyecektir. Özellikle de bol kıyafetler giymekten de kaçının ve üzerinize tam oturacak kıyafetlerle sporunuzu yapın.

Fazla Sohbet Sporu Verimsizleştirir

Spor salonunda sohbet etmenin tadı çok ayrıdır. Bunun farkındayız ancak sohbeti koyulaştırırsanız beklentilerinizi düşürmeniz gerekecektir. Vücudunuz sizi beklemez. İnsanlarla olan iletişiminiz uzun sürmemeli. Bekleme süreniz sona erince egzersize kaldığınız yerden devam etmelisiniz.

Sık Sık Saate Bakmayın

Sporda ne kadar süre harcadığınızı anlamak amacıyla sürekli olarak saate bakmanın aslında odaklanma bakımından büyük zararı bulunuyor. Bırakın zaman aksın gitsin. Siz sporunuzla ilgilendikten sonra zaten ortalama 45 dakikada egzersizinizi tamamlamış olacaksınız. Ancak saate bakmak sizin aklınızın spordan ziyade zaman dilimine kaymasına neden olur. Bu hataya düşerek egzersizlerden alacağınız verimi kısıtlamayın. Sporda dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Umarım size faydalı olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.