Suçiçeği Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Suçiçeği Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Suçiçeği genellikle çocukluk çağlarında nadiren de yetişkinlerde ortaya çıkan akne benzeri irinli, kırmızı döküntülerle seyreden bulaşıcı bir hastalıktır.

Suçiçeği genellikle çocukluk çağlarında nadiren de yetişkinlerde ortaya çıkan akne benzeri irinli, kırmızı döküntülerle seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde varicella olarak isimlendirilen suçiçeğini varicella zoster adı verilen virüs oluşturur. Tükürük bezleri ve kanallarında bulunan virüs damlacık yolu ile bulaşır. Ciltteki kılcal damarlarda yapıyı bozarak kızarıklıklara ve irinli döküntülere neden olur. 2-9 yaş arasındaki çocuklarda görülme sıklığı oldukça fazladır.

Suçiçeği

Yeni doğanlar anneden kazandıkları bağışıklık ile yaşamın ilk 3-4 ayında suçiçeğine karşı doğal bağışıklık gösterirler. Mevsimsel fark göstermemekle birlikte özellikle okullarda bahar aylarında büyük salgınlar yapabilirler. Suçiçeği olan hastaya temastan 2 – 3 hafta sonra öncelikle sırt ve göğüs bölgesinde başlayan döküntüler görülür. Sistemik olarak üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri semptomlar oluşturur. 39 dereceyi geçmeyen bir ateş görülür. Döküntüler kaşıntıya neden olabilir.

36 saat içerisinde lezyonlar sönmeye ve 7 gün içinde de kabuklanmaya başlar. Bu nedenle özellikle çocuklarda ilk belirtiler sonrası 7 günlük ev istirahati verilmesi bulaşmayı önleme açısından önemlidir.  Cilt üzerinde görülen lezyonlar yanında iç organlarda da kılcal damar epitelinde bozulmalara bağlı patolojik değişiklikler görülebilir. Suçiçeği nadir olarak ağır semptomlarla birlikte seyreder.

Tedavi de özellikli bir ilaç yoktur. Genelde semptomatik tedavi verilir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü parasetamol ilk seçenektir. Ayrıca kaşıntıyı azaltma amacıyla kremlerde kullanılabilir. Organ nakli olmuş ya da immün yetmezliği olan hastalarda gamaglobülin tedavileri ilk 72 saat içerisinde hastalığı önleyicidir. Tedavi süresince hastanın iç çamaşırlarının düzenli değişimi ve cildin sabunlu su ile yıkanması önerilir. Kaşıntıyı önlemek cilt lezyonlarının iz bırakmadan iyileşmesi için önemlidir.

Suçiçeğine hayatta bir kez bağışıklık kazanılır ancak çok nadir olarak ikinci kez suçiçeği geçiren hastalarda bildirilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.