Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği

Sürekli Uyku Hali Hangi Vitamin Eksikliği

Sürekli uyku hali pek çok kişi için sık görülen bir durum. Ofiste, dışarıda, evde aklımızda tek bir şey vardır o da bir an önce kendimizi yatağa atmak ve uykunun kollarına sarılmak.

Sürekli uyku hali pek çok kişi için sık görülen bir durum. Ofiste, dışarıda, evde aklımızda tek bir şey vardır o da bir an önce kendimizi yatağa atmak ve uykunun kollarına sarılmak. Sürekli uyku halinde hissetmenin ya da sürekli uyumak istemenin depresyon, hareketsiz yaşam, düzensiz uyku saatleri, uyku apnesi (uyku esnasında düzensiz nefes alıp vermek), kronik ağrılar gibi pek çok nedeni bulunabilir. Ancak bu durumu sadece psikolojik sebeplere ya da günlük hayatımızın temposuna bağlamak yanlış olabilir. 

Peki, vücudunun aslında fiziksel olarak sana göndermek istediği bir mesaj olabilir mi bu? İhtiyacı olan vitamin ve mineralleri ona doğru ve dengeli bir şekilde sağlayabiliyor musun? O halde hangi vitamin eksikliği uyku ve halsizlik yapar, hangi vitamin eksikliği uyku yapar diye merak ediyorsanız şöyle yazının devamına alalım sizi.

Kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürmesinde gıdalardan almış olduğu vitamin ve minerallerin rolü oldukça fazladır. Vitaminlerin ve minerallerin hücre yenileme ve enerji üretimi gibi birçok önemli görevi vardır. 

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Toplumumuzda sık görünen B12 vitamini eksikliği yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve sürekli uyku halinde olmamıza neden olur. B12 vitamini alyuvar olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesinde ve aktif sinir sistemimizin işleyişinde de önemli bir rol oynar. Bu nedenle kişide B12 vitamini eksikliği kişinin odaklanmasını ve karar alma mekanizmasının işleyişini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle B12 vitamini içeren gıdaları düzenli bir şekilde tüketmeliyiz. B12 vitamini açısından zengin gıdalar; Kabuklu deniz ürünleri (istiridye, midye, karides), karaciğer, dalak gibi sakatatlar, alabalık, ton balığı, uskumru, yumurta, süt ve süt ürünleri.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Sürekli uykusuzluk ve halsizlik hissinin bir diğer belirtisi ise D vitamini diğer adıyla 'güneş ışığı vitamini' eksikliğidir. D vitamini kalsiyumun emilimine, kemiklerin ve kasların gelişiminde ve onarımında aktif rol oynar. D vitamini eksikliği kemiklerimizin ve kaslarımızın çabuk yorulmasına neden olur bu nedenle sürekli uyku ve halsizlik hissi yaratır. D vitaminini direkt olarak güneş ışığından alabildiğimiz gibi D vitamini açısından zengin olan gıdalardan da alabiliriz. Mantar, portakal suyu, deniz ürünleri, inek sütü, brokoli, havuç, soya gibi gıdalar D vitamini açısından zengindir.

Hangi vitamin eksikliği uyku ve halsizlik yapar, hangi vitamin eksikliği uyku yapar gibi sorularınıza yanıt vermeye çalıştım. B12 ve D vitamini açısından zengin olan bu gıdaları tüketmenin yanı sıra nörolojik ve fizyolojik aktivitelerinizi de göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

  • Yetişkin bir birey olarak günde 7-9 saat arası uyumak.
  • Haftada birkaç kez düzenli yürüyüş yapmak.
  • Stresten ve stresli ortamlardan uzak durmak.
  • Kafein tüketimini azaltmak.
  • Her sabah limonlu su içmek.
  • Soğuk su ile yüzü yıkamak (kan dolaşımını canlandırmak için)
  • Sık alkol tüketiminden kaçınmak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.