Tiroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid halk arasında âdem elması, denilen tıp dilinde prominentia laryngea denilen bölgenin hemen altında bulunur. Yutkunma ile aşağı yukarı hareket eden bu organ kelebek şekline benzemesi ile bilinir.

Tiroid halk arasında âdem elması, denilen tıp dilinde prominentia laryngea denilen bölgenin hemen altında bulunur. Yutkunma ile aşağı yukarı hareket eden bu organ kelebek şekline benzemesi ile bilinir. Şah damarı olarak nitelendirilen atardamar Trioid bezinin hemen yan tarafında bulunur. Beyinde bulunan hipofiz bezinden alınan uyarılarla Trioid bezi harekete geçer. TSH isimli hormon Tiroid bezini harekete sokmak için hipofiz bezinden salgılanır. Bu sebeple TSH uyarıcı hormon olarak literatürde yerini alır.

Trioid bezi normalin altında hormon salgılarsa hipofiz bezi, standardın üzerinde TSH hormon gönderilir. Trioid yetmezliğinde bu sebeple TSH seviyesi yüksek çıkarken, T3 ve T4 düzeyi çok düşük olur. Aralarındaki ters orantıdan dolayı T3 ve T4 seviyesi ne kadar yüksek çıkarsa, TSH seviyesi o kadar düşük çıkar. TSH seviyesinin sınırının altında olmasına Trioid hastalığı diyoruz. Trioid bezi rahatsızlıkları sadece az hormon vermesinden değil, yüksek hormon vermesinden de hastalık doğar. Buna da hipertiroid denir. Metabolizmanın sorunsuz işlemesi ve organların sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi için her organın görevini yerine getirmesi gerekmektedir.

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid iç salgı bezlerindendir. Tiroksin (T4) ve Triiyodotironin (T3) isimli hormonların kan dolaşımına salması ve üretilmesi ile bilinen organdır. Tiroid bezinin görevini yerine getirememesi pek çok farklı hastalığın doğma olasılığını arttırır. Metabolizmanın tüm hareketlerinin kontrolünü ve yürütülebilmesini sağlayan Tiroid bezinin yavaş ya da hızlı olmasına bağlı olarak doğacak sorunlar geniş bir çerçevede yer alır. Bunlara kısaca halsizlik ve kendini yorgun hissetme, yemek yeme düzeninde değişiklik olmamasına rağmen kilo vermek ya da kilo almak sayılabilir. Ayrıca konsantrasyonu etkiler, hafızanın yavaşlamasına sebebiyet verir. Ruh halinin depresif olmasına zemin hazırlar, anksiyete, panik atak gibi zihinsel ve ruhsal etkiler gösterebilir. Kadınların regl süreçlerinin sancılı ve ağrılı geçmesine, kanamanın normalden az ya da daha çok olmasına, regl döngüsünün düzensizleşmesine sebep olur.

Cinsel isteksizliğe, kısırlığa ve libido düşüklüğüne sebebiyet verebilir. Kolesterol seviyesinin tüm diyet, egzersiz ve ilaç kullanımına rağmen istenilen seviyeye gelmemesi belirtilerden birisidir. Saçların normalinden kuru ve cansız olması, kirpiklerde ve kaşlarda seyrelme, tırnakların güçsüzleşmesi ve derinin kuruması belirtilerden birisi olabilir. Sindirim sistemindeki uzun süreli ishal ya da kabızlık gibi yavaşlama sorunları olabilir. 

Tiroid Hastalıkları Nelerdir?

Tiroid hastalıkları iki ayrı kategoride incelenir. İyi huylu ve kötü huylu hastalıklar değişkenlik gösterebilir. Kötü huylu hastalık hücrelerin kansere yenik düşerek, kanserleşmesi ile Tiroid kanserine dönüşmesi ile olur. İyi huylu olanlar ise Tiroid bezinin çalışma hızına bağlı olarak görülür. Daha az ya da daha fazla üretildiği durumlarda farklı hastalıklarla karşı karşıya kalınabilir. Genellikle karşılaşılan iyi huylu hastalıklardan bir kaçını ele alacağız. Akıllara ilk gelen tabii ki Guatr’dır.

Tiroid bezi büyümesine guatr denir. Guatr’ında iki ayrı tanımı vardır; nodüller ve nodülsüz olarak belirtilir. Nodülsüzde Tiroid bezi simetrik büyür ve yumuşaktır. Nodüller olanda ise Tiroid bezi tümsekli ve büyüktür. Tiroid nodülünde düşük bir ihtimal olsa da kansere dönme ihtimali vardır. Bazen hiçbir belirti vermez iken bazen öksürük, nefes darlığı gibi sebeplerle guatr kendisini gösterir.

Bir diğer hastalık ise Hipotioidi’dir. Halsizlik, cilt kuruluğu, regl düzeninde bozulma, kilo artışı, kabızlık, anemi, terleme ve soğuğa karşı direncin düşmesi bu hastalığın belirtileri arasındadır. Hipotiroid’in neden olduğu noktaya göre, farklı ilaç tedavileri mevcuttur. Hipertiroidi ise organ işlevlerinin hızlanmasından doğan sebeplerle bilinir. Heyecanlı olma, kilo verme, gözlerin öne çıkması gibi belirtileri vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.