Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Zarar Ya Da Yararları Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Zarar Ya Da Yararları Nelerdir?

Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında “Tüp bebek” geliyor.

Günümüzde doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan bireylere uygulanan tüp bebek tedavisi, in vitro fertilization (IVF) ve ya  farklı bir deyişle üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi işlemi olarak da tanımlanabilir.
 

Kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, fazla kilo veya ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda tüp bebek yöntemi ile çiftler bebek sahibi olabiliyor.
Bu süreç, anne adayından yumurtaların toplanması ve baba adayından sperm hücrelerinin alınmasıyla başlar.
Laboratuvar ortamında döllenmenin gerçekleştirilmesinin hemen ardından ortaya çıkan embriyo, uygun şekilde anne adayının rahmine yerleştirilir. Tam bu durumdan sonra gebelik, doğal yollarla edinilmiş hamilelik gibi devam eder.

Tüp Bebek için gerekli şartlar nelerdir?

Tüp bebek tedavisine tam olarak başlanmadan hemen önce hem erkeğin hem de kadının üreme kabiliyetleri kağıt üzerinde değerlendirilir. Daha sonra anne adayının yumurtalarının olgunlaşma ve döllenme sürecine girmesi için hormon tedavisine başlanır. Hemen sonrasında çatlatma iğnesi yapılarak yumurtaların fosiküllerinden çıkması sağlanır. Yumurtaların toplama işleminde transvajinal ultrason yardımıyla anne adayının olgunlaşmış olan yumurtalara toplanır. Tam bu sırada baba adayından sperm hücreleri alınır. Laboratuvar ortamında bir araya getirilen, birleştirilen üreme hücreleriyle döllenme sağlanır. Meydana gelen embriyoların en sağlıklı olanı ya da başka bir deyişle en iyi tüp bebek, ultrasonografi eşliğinde anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek aşamalarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Yumurtaların Uyarılması
Yumurtaların Toplanması
Embriyo Transferi
Spermlerin Alınması
Döllenme

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürmektedir?

Günümüzün popüler trendi olan tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak 14 ila 20 gün arası sürmektedir. Bu sürecin hemen sonrasında 11 -13 gün sonra kan düzeyinde Beta HCG düzeyi kontrol edilerek gebeliğin sağlanıp sağlanamadığı kontrol edilir.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir? Zarar ya da faydaları nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde yüksek başarı sağlamak için, bazı faktörler çok önemlidir. Kadın doğum doktorunuz sizin risk faktörlerinize dayanarak başarıyı artıracak uygun tedavileri ve güncel tüp bebek yöntemlerini kullanarak başarı şansını artıracaktır.

 

Tüp bebek tedavisinde başarı ve başarısızlık oranını etkileyen durumlar ise şunlardır:

- Kadının yaşı
- Sperm kalitesi
- Nedeni açıklanamayan kısırlık
- Yüksek kilo
- Sigara Kullanımı
- Bağışıklık sistemi sorunları
- Rahimler deki sorunlar
- Sperm sayısında azalma ve tutunma sorunu
- Stresten uzak durma, alkol sorunu.

Yapılan araştırmalar sonucunda, uzmanlara göre 2030' a kadar dünyada tüp bebek başarı oranlarının yüzde yüze çıkabileceği öngörülmektedir. Türkiye, tüp bebek tedavisindeki  başarı oranları açısından Avrupa ülkeleri arasında 5, dünyada ise 7. sıradadır.
Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranına sahip ülke ise ABD'dir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.