Türk Profesör Koronavirüse Karşı En Güçlü Besini Açıkladı

Türk Profesör Koronavirüse Karşı En Güçlü Besini Açıkladı

Koronavirüs salgınına karşı tüm dünyada aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Aynı şekilde ülkemizde de aşı geliştirme çalışmalarının sürdüğü bilgisi aktarılıyor. Ayrıca virüsün etkilerini azaltmaya yönelik araştırmalarsa sürüyor.

Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği çeken kişilerin diğer kişilere göre koronavirüse daha çabuk yakalandığı ortaya çıktı. Kolay bulaşan hastalığın daha ağır seyredildiği de belirtildi.

D Vitamini Alımını Ölümü Yarı Yarıya Azaltmaktadır

Uzmanlar, koronavirüse karşı önlem amacıyla D vitamini tüketiminin arttırılmasını öneriyor. D vitaminin virüsten kaynaklanan ölümleri yarı yarıya azaltılabileceği ve koronavirüsten dolayı yoğum bakıma alınan hasta sayısını da azaltılabileceği ifade ediliyor.

99232b31dd59a8964f133b8288cecc25.jpg

D Vitamini Yetersizliği Yüksek

Prof. Dr. Emin Ünüvar, D vitaminin vücudun direncini arttırdığını, bundan dolayı D vitamini tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. En büyük D vitamini kaynağının güneş olduğunu belirten Ünüvar, insanların mümkün olduğunca gün ışığından yararlanması gerektiğini vurguladı.

Özellikle metropol şehirlerde yaşayan insanların daha az güneş ışığı görmesinden dolayı D vitamini eksikliğine sık sık rastlandığını, ülkemiz genelinde ise D vitamini eksikliğinin yüzde 60 ila yüzde 80 civarında olduğunu söyledi.

Bağışıklık İçin Son Derece Önemli

Prof. Dr. Ünüvar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için D vitaminin son derece önemli olduğunu söyledi. D vitamini eksikliği çekmeyen ve yeterli olan kişilerde vücuda gelen enfeksiyona karşı güçlü bir yanıt sistemi oluştuğunu belirtti. Ayrıca vücudun savunmasının daha dengeli bir hale geldiğini ekledi. D vitaminini takviye şeklinde alacak kişilere ise etkinliği kanıtlanmış ürünleri tüketmesi önerildi. Katkı maddesi, paraben, tatlandırıcı ve koruyucu kimyasallar barındırmayan ürünlerin tüketilmesi gerektiğini belirtti.

11113.jpg

Sayısız Hastalıktan Koruyor

Ünüvar, D vitaminin birçok hastalığa karşı iyi geldiğini belirtti. Koronavirüse karşı koymasının yanında kemik sağlığı için de son derece önemli olduğu söyledi. Koronavirüs salgının devam ettiği şu günlerde herkesin D vitamini alımını özen göstermesi gerektiğini ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.