Uyku Gereksiz midir? Az Uyumakla Fazla Uyumanın Getirdiği Büyük Zararlar!

Uyku Gereksiz midir? Az Uyumakla Fazla Uyumanın Getirdiği Büyük Zararlar!

Başarı odaklı veya başaramadığı için az uyuyanlar ileri zamanlarda önemli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden sorunun bir an önce tespit edilip çözülmesi sizin için iyi olacaktır. Az uyumanın ve fazla uyumanın zararları nelerdir?

Uyku konusunda çeşitli görüşlerin mevcut olduğunu hepimiz biliyoruz. Kimi insanlar uyumanın kişi için gerekil olduğunu savunurken, kimisi ise olabildiğince az uyumanın kişiye daha fazla zaman kazandırdığını belirtmektedir. Ancak ikiye, hatta üçe bölünen bu grupların hangisi doğruyu söylemekte? Fazla uyumak veya az uyumak iyi midir? Uyumanın fiziksel ve zihin sağlığına olan etkisini merak ediyorsanız yazılanlara dikkat etmeniz sizin için oldukça iyi olacak.

Az Uykunun Sağlığa Etkileri!

Gün içerisinde zihninizde biriken ve beyninizi her geçen saat daha da meşgul eden bilgi yığını içerisinde kalırsınız. Saatler ilerledikçe ister istemez bilinçaltınıza yeni bilgiler yerleşir ve bunları kaldırmakta zorlanmaya başlarsınız. Tüm bunların belli bir süzgeçten geçirilip boşaltılması ise uyuma evresinde mümkün olur. Pek çok insan daha az uyuyarak daha fazla iş yapma gayesi içerisindedir. Ancak gösterilen o ki az uyuyan insanların yaşamış olduğu bazı psikolojik ve fiziksel sıkıntılar, onların başarısının önüne çomak sokmak bir yana gündelik yaşamını olumsuz etkilemektedir. 

Az uyuyan bir insanın odaklanması uykusunu almış bir insana göre oldukça düşüktür. Kişi, az uyuduğu için durumu dengelemek adına daha fazla adrenalin hormonu salgılar ve olası bir kötü durumda panik yapma ihtimali artar. Panik, heyecan ve korkunun arttığı bir düzende ise başarılı olabilmek bir yana dursun, insanlarla sohbet etmek bile zorlaşır. Genetik olarak baskınlığı bulunan psikolojik sorunların, az uyuyan insanlarda ortaya çıktığı görülmüştür. Şizofreni gibi genetik ruh sağlığı sıkıntınız var ise az uyuduğunuzda bu sorunun ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. Bu yüzden ruh sağlığınızı koruyabilmek adına uyumalısınız. Günlük 3-4 saatlik uyku, orta ve uzun vadede kişiye zarar verebilir. Elbette bu düzeni sağlamış ve uykuyu en fazla 5-6 saat uyuyabilen kişiler de mevcuttur. Bu kişiler genellikle 3-4 saat diliminde uyur ve fazlasını uyuyamaz. Uyuyamadıkları için de uykusuz ve bir o kadar gergin olurlar. Yaşınız 18'den küçükse yani ergenlik çağını henüz tamamlamadıysanız az uyumanız fiziksel gelişiminizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Fazla Uyumanın Sağlığa Etkileri

Fazla uyumak, düşünülenin aksine uykunuzu almanızı falan sağlamaz. Uykunuzu almak istiyorsanız ideal saatlerde uyumalısınız. Az uyuyan ile fazla uyuyan bir kişinin ortak noktası, uyandıklarında ikisi de kendilerini halsiz ve yorgun hisseder. Dolayısıyla fazla uyuyup hala yorgun olan kişilerin durumu bu şekildedir. Eğer başarı adına kaygılarınız varsa bunu az uyuyarak değil verimli çalışarak sağlamalısınız. Çok çalışmak çok başarı demek değildir. Sitemizde bulunan "çok çalışmak mı verimli çalışmak mı" adlı yazımızı okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Eğer uykusuzluk çekiyor veya aksine yataktan kalkamıyorsanız muhakkak bir doktora görünmeli ve çeşitli kontrollerden geçmelisiniz. Böylelikle sorun saptanabilir ve sizin daha sağlıklı bir hayat sürmeniz için çeşitli tedaviler uygulanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.