Uykum Kaçtı Ne Yapmalıyım? Uykusuzluk Nasıl Düzelir?

Uykum Kaçtı Ne Yapmalıyım? Uykusuzluk Nasıl Düzelir?

Uykusu sürekli kaçanlar ve uykusuzluk çekenler için hazırladığımız neden sonuç serilerine bir yenisini daha ekledik. İnsanlar neden uykusuz kalır? Uykunuz kaçtıysa uykusuzluğun sebeplerini hep beraber inceleyelim.

İnsanların uyuyamamasının ardında yatan sebepler belli başlı noktalarda herkesin az çok tahmin edebileceği sebeplerdir. Fakat bunu fark etme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. O yüzden sizlere sıralayacağımız maddelerden hangisi sizi daha fazla etkiliyor buna karar verebilirsiniz. Günlük yaşantınızda yaptığınız tercihler sizi daha uykusuz ve hayatınızı verimsiz kılıyor olabilir. Genellikle de süreç böyle işler. İnsanlar bir tercih yapar veya hiçbir şey yapmaz. Tüm bunların sonucunda çeşitli uyku problemleri baş gösterir. Ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da uyku sorununu düzeltebilmek mümkündür. Sizler yeter ki sorununuzu saptayın ve ona göre bir önlem alın. İşte uyku sorunu nedenleri ve uykusuzluğun nasıl geçeceği hakkında bazı bilgiler...

Uykusuzluk Sebepleri

Stresli Yaşam

Stresli yaşamın uykusuzluğa etki ettiği pek çok defa görülmüştür. Uyandığınızdan itibaren yapmanız gereken işler ve çeşitli detaylar aklınızdan çıkmıyorsa bu sizi stresli bir insan yapabilir. Özellikle de işlerinizi ertelemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz günün sonunda gözünüze uyku giremeyebiliyor. Bunun için elbette erken kalkmalı, yapmanız gereken işleri olabildiğince erken bitirmeli ve geriye kalan zamanınızı en verimli şekilde geçirmelisiniz. Hayat yalnızca çalışmaktan ibaret değildir. Tüm gününüz çalışmakla geçer ve eve gidince de uyumaya çalışırsanız bir zaman sonra stres sizin göbek adınız haline gelebilir. İşte tüm bu sorunlardan kurtulmanın temel yolu hayatta yapmamız gereken elzem şeyleri hızlı ve pratik şekilde bitirmek gerekiyor. Geriye kalan vaktinizi ise sizin zevk alabileceğiniz ve hayatı doyasıya yaşayabileceğiniz çeşitli aktivite ve hareketlerle beslenerek geçirmelisiniz. Böylelikle yaratıcılık seviyenizin artmasıyla beraber stres seviyesinde düşüş gözlemlenebilir. 

Fazla Kafein Tüketimi

Fazla kafein tüketimi de insanı uykusuz kılabiliyor. Çünkü kafein, kullanım itibariyle kişiyi daha canlı ve aktif kılmak için tüketilmektedir. Siz yalnızca zevkine tükettiğiniz kahve ve çaylardan ötürü bile uykusuz kalabilirsiniz. Bu noktada tüketimi azaltmanız gerekiyor. Ayrıca akşam saatlerinde kafein içerikli ürünlerin tüketimine son verilmeli. Birkaç saat sonra uyuyacaksanız daha yumuşak içecekler tüketmeniz tavsiye edilir. Böylelikle rahat bir uyku çekmeniz mümkün.

Fazla Hareketli veya Hareketsiz Olmak

Her iki durumda uykusuzluğu tetikleyecektir. Gün içerisinde potansiyelinizi gereğinden fazla zorladıysanız da uykusuzluk ve erken uyanma gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Ancak pandemi döneminde insanlar genel olarak az hareket ettikleri için uyuma konusunda sıkıntı çekmektedir. Kendinizi biraz yormalı ve enerjinizi gerektiği kadar tüketmelisiniz. Bu dışarı yapabileceğiniz yürüyüşler veya çeşitli sosyal aktivitelerle sağlanabilir. Belirttiğimiz üzere basit ama etkili uykusuzluk sebeplerine dikkat ettiğiniz takdirde geceleri uyumak eskisinden çok daha kolay olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.