Uyumakta Zorlanıyor Musunuz?

Uyumakta Zorlanıyor Musunuz?

Uyumakta zorlanan ve belki de saatlerce yatakta dönüp dolaşan kişi sayısı hiç azımsanmayacak derecede çok olmaktadır. Uyuyamama birçok insanı yaşadığı sorunlardan biridir ve hayatta birçok şeyin olumsuz gitmesine sebebiyet vermektedir.

 

 

Uyumakta zorlanan ve belki de saatlerce yatakta dönüp dolaşan kişi sayısı hiç azımsanmayacak derecede çok olmaktadır. Uyuyamama birçok insanı yaşadığı sorunlardan biridir ve hayatta birçok şeyin olumsuz gitmesine sebebiyet vermektedir. Peki bu uyuyamama sorunu nedir ve buna karşın neler yapılabilir? Bu içerikte biraz daha düzenli bir uyku uyumanızı sağlayacak bazı ipuçlarına değineceğiz.

İnsanların uyuyamamalarına sebep olan faktörler çok fazla değişkenlik gösterebilmekle birlikte en temel sorun psikolojik etkiler olabilmektedir. Stres ve kaygı gibi sorunlar kişi de uyku problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmakta ve uyuyamama sorununu beraberinde getirebilmektedir. Uyuyamama sorunun yaşanması ile birlikte paralele olarak uyanamama sorunu da yine başka bir problem olarak ortaya çıkabilmektedir. İşte yapılan bazı araştırmalardan derlenen sonuçların ışığında uyuyabilmenizi sağlayacak pratik çözümler.

 

Kronik Bir Uykusuzluk İçin Uzman Desteği

Uyuyamama hali bazen biyolojik ve ruhsal olarak bir şeylerin ters gitmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Bu uykusuzluk hali sürekli tekrar eden ve çözüm bulunamayan bir durumdaysa doktora başvurulması gerekmektedir. Uyku laboratuarlarında kontrolleri yapılan kişilerde sorunun tespiti sağlanmaya çalışır ve bu durum psikolojik bir şey ise psikiyatri veya psikolog bu noktada devreye girer. Siz de böylesi uzun soluklu bir sorun varsa muhakkak doktora başvurmanızda fayda olacaktır.

 

Psikolojiyi Terse Çevirme

uyku4.jpg

Uyuyamama sorununa karşın psikologlar tarafından önerilen bir yöntem mevcuttur. Paradoksal niyet denilen uygulama ile kişinin uyumaya çalışması değil uyumamaya çalışması gerekmektedir. Psikoloji de ters etki uygulamalarından biri olan paradoksal niyet bu anlamda belki de oldukça faydalı olabilir; çünkü uyumaya çalışmak bir anlamda beraberinde uykusuzluğu getireceği için psikolojik olarak uykunuzun gelmediği zamanlarda yatağa girmemeniz tavsiye edilir. Sizlerde bu paradoksal niyet uygulamasını deneyerek birkaç gün içerisinde belki bu sorunu azıcık daha toparlayabilirsiniz.

 

Kahve, Sigara, Çay…

Kişilerde uyuyamama sebeplerinden bir tanesi uyku saatinden önce çay, kahve ve sigara gibi uyarıcıları kullanmak olabilmektedir. Vücut için uyarıcı rolde bulunan bu tür şeyler uykunuzun kaçmasına ana sebep olabilmektedirler. Bu sebeple uyku saatinizden yaklaşık 2 saat önce bu tür şeyleri kullanmayı bırakmanız oldukça faydalı olacaktır. Çay ve kahve de bulunan uyarıcılar, vücuttaki sinirleri harekete geçirerek uyku halini dağıtabilmektedirler. Yine uyumadan önce bir şeyler yemekte uyku sorununu tetikleyebilir. Belki bu sebeplerle uyku saatinizden yaklaşık iki saat önce su, süt gibi içecekler dışında bir şeyler yiyip içmeyi bırakmanız oldukça fayda sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.