Uyumakta Zorlanıyorsanız Bunları Uygulayın! Kaliteli ve Sağlıklı Uykunun Sırları!

Uyumakta Zorlanıyorsanız Bunları Uygulayın! Kaliteli ve Sağlıklı Uykunun Sırları!

Kaliteli uyku, günlük hayatta yapılan hatalar nedeniyle çok zor gerçekleştirilen bir olay. Uyuyamıyorsanız ve uyku sorunları yaşıyorsanız yapmanız gerekenler oldukça açık. İşte sağlıklı uykuya engel olan durumlar...

Gün içerisinde farkında olmadan kendimizi uykuya karşı dayanıklı hale getiriyoruz. Hem geç yatıyoruz hem de uykumuzu alamadan uyanmak zorunda kalıyoruz. Peki bunun sebebi nedir? Geç yatmamıza neden olan hatalara değineceğiz. Ayrıca pek çok kişinin dikkatini çekmeyen fakat etkili olan uyuma teknikleri ile uyku sorununuzu çözmeniz mümkün.

Uyumana Engel Olan Hatalar!

Egzersiz Saati!

Egzersiz yaptıktan sonra direkt olarak uykuya dalmak zordur. Çünkü spor yaptıktan sonra kendinizi daha dinç hissedersiniz. Beyniniz bir süre uyumanıza izin vermez. Bu da en az 1 saat geç uyuyacağınız anlamına gelir. Böylesine bir durumla karşılaşmamak için yapmanız gereken şey uyuyacağınız vakitten en az 3 saat önce egzersiz yapmaktır. Çünkü egzersiz sonrası vücudun dinlenmesi, kendine gelmesi ve beslenme gibi aktivitelerle beraber toplam 3 saatte uyumak için hazır hale gelebilirsiniz.

Geç Yatmak

Bilinçli olarak geç yatmak kalitesiz uykunun en önemli nedenleri arasındadır. Oysa ki saat 23.00'den sonra 05.00'e kadar ki süreci uyuyarak geçirmelisiniz. Uykunun en faydalı olduğu zaman dilimleri bu saat aralıklarıdır. Kendinize bir iyilik yaparak uyku saatlerinizde düzenlemeye gidin. Erken uyuyun ve erken kalkın. Böylelikle gün içerisinde değerlendirebileceğiniz ne kadar fazla zamanın olduğuna inanamayacaksınız.

Geç Kalkmak

Geç uyumak kadar geç kalkmanın da zararlı olduğunu belirtelim. Çünkü ne kadar fazla uyursanız o kadar dinç olmayacaksınız. Uykunuzu aldıktan sonra uyumakta hala ısrarcı olursanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca odaklanma konusunda sıkıntılar yaşarsınız.

Uyumadan Önce Yemek Yemek

Yemek yedikten sonra uyumaya çalışırsanız henüz besinleri sindirmediğiniz için verimsiz bir uyku geçireceğinizi söyleyelim. Çünkü vücudunuz sindirime vakit harcarken dinlenmek için gerekli zamanı tam olarak iyi değerlendiremeyecektir. Bu durum sizin uyandığınızda daha halsiz ve yorgun uyanmanıza sebep olacak.

Akşam Saatlerinde Ekrana Bakmak

Teknolojik cihazlarla geçirdiğiniz süre akşam saatlerinde daha da fazla önem kazanmaktadır. Çünkü ekranlardan yayılan mavi ışıklar sizi bir süre daha uyanık tutacaktır. Uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz. Uyusanız dahi verimli bir uyku çekemeyebilirsiniz. Bunun nedenlerinden biri ise telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik cihazların ekranlarıdır. Bunun bilincinde olan insanlar akşam saatlerinde ekrana bakmayı reddediyor. Çeşitli aktivitelerle vakit geçiriyor ve uyku saatleri geldiğinde rahat bir şekilde uyuyabiliyorlar.

Uyumak için ne yapmanız gerektiği oldukça açık. Teknoloji ve beslenme ile aranıza mesafe koyun. Akşam saatlerinde bünyeyi yoracak işlerden kaçının. Egzersizi sabah yapmayı tercih edin. Bunun gibi basit ama etkili tüyolarla hem hızlı bir şekilde uykuya dalabilir hem de kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.