Vegan Beslenmenin Faydaları Nelerdir? Veganlar Ne Yer Ne İçer?

Vegan Beslenmenin Faydaları Nelerdir? Veganlar Ne Yer Ne İçer?

Toplumun veganların nasıl beslendiğine dair pek fazla bilgi birikimi bulunmuyor. Oysa ki veganlar yalnızca et tüketmemekle kalmayıp sağlıklı beslenmenin kapısını aralamış oluyor. İşin etik kısmı bir yana, vegan beslenmenin faydaları oldukça fazla.

1900'lü yıllardan sonra ortaya çıkan vegan tipi beslenme ile insanlar bu zamana kadar görülen en ilginç diyetlerden birini ortaya çıkardı. Beslenme yöntemleri arasında hayvansal gıdaları ve ürünleri reddetmesiyle adından söz ettiren vegan beslenme ile sağlık ve etiklik konusunda önemli adımlar atılıyor. Bugün dünyada azımsanmayacak sayıda insan vegan yaşam biçimini savunuyor ve bu konuda beslenmesine dikkat ediyor. Vejeteryanlardan farklı olarak hayvansal ürünleri de reddetmeleri nedeniyle büyük ilgi çekiyor. Ancak bunu yapmalarının arkasında önemli bir motivasyon kaynağı da var ise o da şüphesiz vicdandır. Onlar vicdanlarını bunu kabul ettiremediklerinden ötürü vegan tipi beslenmeyi tercih ediyorlar. Ancak bir yandan da sağlık açısından kayda değer bir gelişme gösteriyorlar. Kalp rahatsızlıkları bakımından avantajlı olan bu diyet çeşidi, pek çok insanın yadırgamasına rağmen emin adımlarla uygulanmaya devam ediliyor.

Vegan Beslenme Nedir?

Veganların uyguladığı vegan beslenmesi türü, hayvansal gıdaların yanı sıra hayvanların ürettiği her şeyi tüketmeyi reddediyor. Yani yalnızca tavuk, et ve balık değil aynı zamanda süt, yumurta, peynir gibi ürünleri de tüketmiyor. Bunları tüketmemesindeki temel sebebin ne olduğunu belirtmiştik. Ancak bu insanlar günlük hayatta neler tüketiyor? Şöyle bir düşünecek olursak bitkisel kaynaklı beslenme ile yaşamak nereye kadar mümkün olabilir, insan bir duraksıyor. Hem etçil hem de otçul bir yapıya sahip olan insanın günümüzde tamamen otçul beslenmesi mümkün müdür? Bu konuya açıklık getirebileceğimiz bazı bilgiler edindik.

Veganlar Ne Yer?

Veganların beslenmesi tamamen bitkisel kaynaklı gıdalarla mümkün oluyor. Nohut, fasulye, domates gibi çeşitli meyve sebzelerle günlük alması gereken protein, yağ gibi besin değerlerini karşılıyorlar. Elbette vegan olmayan birine göre çok daha zor bir beslenme şekilleri var. Ancak buna zaman içerisinde alıştıkları ifade ediliyor. Özellikle de günümüz dünyasında hamburger, köfte gibi çeşitli lezzetli gıdalardan mahrum kalmaları onları pek etkilememekte. Bunu etik açıdan uygun bulmadıkları için yapmıyorlar ve vegan diyetine göre hareket ediyorlar.

Süt tüketimi konusunda soya sütlerinin git gide yaygınlaşması veganların işine gelmiş durumda. Böylelikle marketlerden rahatlıkla temin edilebilen soya sütlerini tüketiyorlar. Bitkisel ürünlerden yapılan etler sayesinde de hamburger yeme keyfini yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda hayvansal yağlar kullanılmadan tamamen bitkisel yağlarla pişirilen kızartmaları da yeme fırsatları bulunuyor. Mücver, patlıcan yemeği, patates kızartması gibi yemekleri tüketme konusunda önlerinde herhangi bir manevi engel bulunmamakta.

Vegan Beslenmenin Faydaları

Vegan beslenmenin bazı faydaları bulunmakta. Bunlar genellikle kalp rahatsızlıklarının ileri yaşlarda daha düşük oranda görülmesi ile sonuçlanıyor. Vitamin ve mineral bakımından bitkisel gıdalar daha zengin olduğu için veganların ortalama olarak daha sağlıklı beslendiği söylenebilir. Diyabet ve karaciğer rahatsızlıklarından muzdarip olanların bu beslenme çeşidi ile daha sağlıklı bir hayata kavuşabileceği de bilinmekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.